Las, woda i duch miejsca. Dom „Forest House” projektu JMW Architekci

Las i woda to najważniejsze atuty działki, na której powstał najnowszy projekt domu autorstwa pracowni JMW Architekci Krzysztof Jachowicz, Jakub Wiśniewski. Główne otwarcia i przeszklenia ukierunkowane w stronę przepięknej skarpy i płynącej w dole rzeki – wyjątkowy duch miejsca, determinujący podstawowe założenia inwestycji.

Dom „Forest House” składa się z trzech przenikających brył – 'ciężkiej’ kamiennej od strony północnej z niewielką ilością okien – stanowiącej jednocześnie osłonę od sąsiednich zabudowań, 'lekkiej’ od strony wschodniej i południowej, z dużą ilością przeszkleń i przepierzeń dodających dynamiki i ograniczającymi ekspozycję na słońce.

Zwieńczenie kompozycji przestrzennej domu stanowi lewitująca, drewniana cześć o dynamicznym układzie. Z pomieszczeń ulokowanych  we wnętrzu otwiera się najpiękniejszy widok na otaczający krajobraz, podkreślając łączność architektury z naturą. Ażurowe pergole z żaglowymi przesłonami oraz horyzontalny rysunek elewacji to nawiązanie do  architektury rekreacyjnej, 'nadwodnej’.


„Przemyślane rozwiązania technologiczne sprzyjają ekologii, ograniczając negatywny wpływ inwestycji na środowisko – w budynku zaprojektowano panele fotowoltaiczne i zarządzanie budynkiem na poziomie kontroli temperatury. Forma, funkcja i technologia budują spójny efekt końcowy. Przenikanie architektury oraz wnętrz domu z naturą było bardzo istotnym aspektem projektu” – wspomina arch. Krzysztof Jachowicz.


Forest House
Lokalizacja: Nad rzeką Narwią
Pracownia: JMW Architekci
Zdjęcia i wizualizacje: JMW Architekci Krzysztof Jachowicz, Jakub Wiśniewski
Powierzchnia: 600 m2

 

Forest House. Projekt: JMW ArchitekciForest House. Projekt: JMW ArchitekciForest House. Projekt: JMW ArchitekciForest House. Projekt: JMW Architekci


Zobacz również:Na portalu Archinea pokazujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projekty polskich architektów.