Łódzkie klimaty i nietypowa elewacja. Dom z muralem w zielonej dzielnicy na obrzeżach miasta

FORMA.zmuralem to dom nawiązujący do łódzkich klimatów i miasta murali. Zamiast w śródmieściu… zlokalizowany jest w zielonej dzielnicy mieszkaniowej na obrzeżach miasta Łodzi. Jednym z priorytetów podczas projektowania była również idea zatarcia granic między wnętrzem a zewnętrzem. Bryła domu projektu studia Architektura Formy została skonstruowana tak, żeby zieleń wchodziła do środka i przechodziła przez dom poprzez szklany łącznik-wiatrołap, a w południowej części rozlewała się w półotwarty taras. 


Dom „FORMA.zmuralem”
Projekt: Architektura Formy
Lokalizacja: okolice Łodzi

 

Łódzkie klimaty i nietypowa elewacja. Dom z muralem w zielonej dzielnicy na obrzeżach miasta Łódzkie klimaty i nietypowa elewacja. Dom z muralem w zielonej dzielnicy na obrzeżach miasta Łódzkie klimaty i nietypowa elewacja. Dom z muralem w zielonej dzielnicy na obrzeżach miasta

Dom z muralem w zielonej dzielnicy na obrzeżach miasta


Z zewnątrz dom gabarytami nie wyróżnia się spośród innych okolicznych zabudowań. Potrzeby funkcjonalne inwestorów były jednak dość duże, jak na możliwości zabudowy działki. W trakcie prac projektowych powstał więc odważny pomysł wkopania części domu w podziemie. Powstała „duża dziura” na poziomie -1, w której udało się wygospodarować dużą powierzchnię garażową i rekreacyjną.

Wszystkie główne funkcje mieszkalne znalazły się tym samym na poziomie naziemnym. Dwupiętrowa część prywatna domu została wykończona termowanym drewnem. Za pionowymi żaluzjami ukryte są okna do pomieszczeń i klatki schodowej. Cześć dzienna – parterowa dla kontrastu pokryta jest kostką granitową. Frontowa ściana budynku zostanie dodatkowo wzbogacona wielkim muralem wykonanym na zamówienie przez lokalnego artystę.

Ważnym elementem rozwiązań projektowych stało się również zagospodarowanie dachu garażu roślinnością, poprzez zastosowanie zielonych dachów. Cała przestrzeń wokół domu została starannie zaaranżowana tworząc liczne przytulne zakątki.

 

Łódzkie klimaty i nietypowa elewacja. Dom z muralem w zielonej dzielnicy na obrzeżach miasta Łódzkie klimaty i nietypowa elewacja. Dom z muralem w zielonej dzielnicy na obrzeżach miasta Łódzkie klimaty i nietypowa elewacja. Dom z muralem w zielonej dzielnicy na obrzeżach miasta Łódzkie klimaty i nietypowa elewacja. Dom z muralem w zielonej dzielnicy na obrzeżach miasta Łódzkie klimaty i nietypowa elewacja. Dom z muralem w zielonej dzielnicy na obrzeżach miasta Łódzkie klimaty i nietypowa elewacja. Dom z muralem w zielonej dzielnicy na obrzeżach miasta Łódzkie klimaty i nietypowa elewacja. Dom z muralem w zielonej dzielnicy na obrzeżach miasta Łódzkie klimaty i nietypowa elewacja. Dom z muralem w zielonej dzielnicy na obrzeżach miasta Łódzkie klimaty i nietypowa elewacja. Dom z muralem w zielonej dzielnicy na obrzeżach miasta Łódzkie klimaty i nietypowa elewacja. Dom z muralem w zielonej dzielnicy na obrzeżach miasta Łódzkie klimaty i nietypowa elewacja. Dom z muralem w zielonej dzielnicy na obrzeżach miasta Łódzkie klimaty i nietypowa elewacja. Dom z muralem w zielonej dzielnicy na obrzeżach miasta Łódzkie klimaty i nietypowa elewacja. Dom z muralem w zielonej dzielnicy na obrzeżach miasta Łódzkie klimaty i nietypowa elewacja. Dom z muralem w zielonej dzielnicy na obrzeżach miasta Łódzkie klimaty i nietypowa elewacja. Dom z muralem w zielonej dzielnicy na obrzeżach miasta Łódzkie klimaty i nietypowa elewacja. Dom z muralem w zielonej dzielnicy na obrzeżach miasta

 

 


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.