Minimalistyczna i powściągliwa forma domu pod Warszawą

Projekt domu w zwartej zabudowie na jednym z podwarszawskich osiedli jest inspirowany klimatem podobnych realizacji w krajach Beneluksu. Bryła willi zaprojektowanej w pracowni MOOD Architekci to minimalistyczna i powściągliwa forma wykończona w bieli i czerni.

Inwestorzy zdecydowali się na otwarcie strefy podjazdu i włączenie jej do otaczającej przestrzeni. Z założenia front budynku miał mieć powściągliwą a zarazem nietypową formę. Udało się to osiągnąć poprzez zaprojektowanie kompozycji przenikających się brył. Elewacja od strony ulicy pozbawiona jest prawie jakichkolwiek otworów, a jej kształt tworzą przenikające się prostopadłościenne formy podkreślone kontrastową kolorystyką. Dodatkowo, brama garażowa i wejście zostały ukryte pod okładziną elewacyjną z lameli aluminiowych. Dopełnieniem elewacji frontowej jest duże okno gabinetu właściciela. Elewacja ogrodowa otwiera się natomiast dużymi przeszkleniami na prywatną część działki.

Z uwagi na bezpośrednie sąsiedztwo innych budynków w pierzei ulicy, na elewacjach bocznych zaprojektowane zostały tylko niezbędne otwory okienne zapewniające doświetlenie kluczowych funkcji mieszkalnych.

Od strony ogrodowej, gdzie przeważa ekspozycja południowa, zlokalizowana została część dzienną z kuchnią i jadalnią. Przestronny taras sąsiadujący z całkowicie przeszkloną strefą wypoczynkową daje możliwość przenikania się wnętrza z ogrodem i usunięcia bariery zamkniętej przestrzeni. Na piętrze znajduje się strefa prywatna inwestorów.


Dom pod Warszawą
Projekt: MOOD Architekci

 

Dom pod Warszawą. Projekt: MOOD Architekci Dom pod Warszawą. Projekt: MOOD Architekci Dom pod Warszawą. Projekt: MOOD Architekci Dom pod Warszawą. Projekt: MOOD Architekci Dom pod Warszawą. Projekt: MOOD Architekci Dom pod Warszawą. Projekt: MOOD Architekci Dom pod Warszawą. Projekt: MOOD Architekci 


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.