Minimalistyczny dom otwarty na naturę

Wśród podmiejskiej, niskiej zabudowy jednorodzinnej projektanci z pracowni KRUK RASZTAWICKI ARCHITEKCI zaprojektowali dom, który ma stać się zieloną enklawą dla jego mieszkańców. Układ budynków jest wynikową analizy planu miejscowego, który zakładał możliwość wybudowania domu składającego się z kilku brył. Istniejące drzewa zainspirowały architektów do stworzenia obiektu stonowanego, lecz posiadającego swój indywidualny charakter.


Dom DK
Projekt: KRUK RASZTAWICKI ARCHITEKCI
Lokalizacja: woj. pomorskie
Powierzchnia: 680 m2
Wizualizacje: DIG Group

 

Minimalistyczny dom otwarty na naturę


Wykorzystując ciemnobrązową cegłę oraz dachówkę w tym samym odcieniu chcieliśmy sprawić, że budynek niejako stanie się elementem otoczenia i nawiąże z nim dialog. Duże otwory i wycięcia podkreślają minimalizm domu i dodają całości lekkości, a szerokie przeszklenia pozwalają podziwiać otaczającą naturę z każdego miejsca – opowiadają architekci.


Układ trzech brył nie tylko powoduje, że wejście jest wyraźnie zaakcentowane, ale także pozwolił na lepsze zaaranżowanie wnętrza. Dzięki takiemu ułożeniu każda z części zawiera inną funkcję, a strefa dzienna została oddzielona od strefy prywatnej.

Projektanci starali się dopasować układ funkcjonalny do trybu życia domowników, stąd sypialnie doświetlone są od strony zachodniej, a salon posiada narożne przeszklenie z widokiem na południe oraz zachód, które po rozsunięciu umożliwia wyjście na duży taras. Jest on częściowo zadaszony, co pozwoli mieszkańcom na korzystanie z uroków działki przez cały rok. 

 

 

 


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.