Minimalizm z popartowym charakterem – Forma Alternatywna

Ostatnio najbardziej intrygujące są wnętrza w stylu fusion, który popularność zdobył jako styl łączenia smaków, a teraz śmiało wkracza do aranżacji wnętrz. Połączenie dwóch na pozór nieprzystających koncepcji zawsze daje nietuzinkowy efekt. Najciekawsze okazuje się jednak połączenie prostoty z jednym charakterystycznym elementem przewodnim.

Projekt: Aranżacja wnętrza apartamentu
Autorzy:
Forma Alternatywna
Lokalizacja:
Warszawa

 Wnętrze apartamentu. Projekt: Forma Alternatywna

W przypadku apartamentu w warszawskim Śródmieściu takim wyróżniającym motywem są mocne akcenty kolorystyczne oraz umieszczane we wszystkich pomieszczeniach obrazy i plakaty w klimacie pop-artu. Właściciele mieszkania to para prawników, którzy kochają kino i muzykę. Wnętrze w takim właśnie stylu chcieli uzyskać – stąd klimatyczne zdjęcia przedstawiające między innymi gwiazdy kina oraz elementy  nawiązujące wzornictwem do tematyki muzyczno-filmowej. Motywem przewodnim jest biel i mocne akcenty w postaci kolorów i dodatków, które  podkreślają nietuzinkowy charakter wnętrza.

Wnętrze apartamentu. Projekt: Forma Alternatywna

Całe mieszkanie to hol, część dzienna – salon z aneksem kuchennym, sypialnia, gabinet do pracy oraz dwie łazienki. Wchodząc do środka od razu widać indywidualny charakter i styl mieszkańców. Na ścianie wisi instalacja z płyt winylowych i gitary elektrycznej, duże lustro optycznie powiększa przestrzeń, a podłoga imituje tafle wody.  Pomimo tego że na pierwszy rzut oka dużo się dzieję, całość nie jest nachalna i krzykliwa, raczej ciekawa i intrygująca – w takim wnętrzu nie ma mowy o rutynie. Bezpośrednio z holu wchodzi się do salonu z kuchnią, który utrzymany jest w podobnym stylu. Tym razem nie tylko część podłogi, ale również ściany pokryto materiałem z żywicy w kolorze niebieskim, który wygląda jak tafla wody. Aby wnętrze nie było zbyt przytłaczające, reszta podłogi została wykonana z bielonego dębu. Kolor dominujący w części dziennej to biel. Jedynymi barwnymi elementami jest ciemne drewno, czerwone krzesła przy stole jadalniany oraz ciemno-szara kanapa z czerwonymi poduchami, nad którą wisi plakat utrzymany w tej samej kolorystyce. Wszystko jest dobrze wyeksponowane dzięki dużej ilości światła, które wpada przez okna tarasu. Minimalistyczne formy i meble stanowią najlepsze tło dla elementów dekoracji.

Wnętrze apartamentu. Projekt: Forma Alternatywna

Dwie łazienki są utrzymane w zbliżonym stylu i tonacji kolorystycznej. Mniejsza, która pełni jedynie rolę toalety, została wykończona w jasnych barwach. Biel armatury i jasne drewno stanowią oprawę dla charakterystycznego graffiti „pani z mikrofonem”. Druga łazienka została zaaranżowana w odrobinę odmienny sposób, jednak nadal mieszczący się w definicji minimalizmu połączonego z pop-artem. Biel tym razem została przełamana geometrycznymi kształtami armatury, ciemną drewnianą podłogą  i czarnym marmurowym blatem, który jest idealnym tłem dla efektownej, srebrnej umywalki.

– Ze względu na nieduży metraż i nietypowy, prostokątny układ łazienki trudno było umieścić w niej prysznic i wannę, jak chcieli właściciele – mówi Dorota Maksymowicz z pracowni Forma Alternatywna. – Dlatego prysznic zamontowano w przestrzeni wydzielonej szklanymi drzwiami. Stanowi on niejako przejście do prostokątnej wanny umieszczonej we wnęce. Aby utrzymać odpowiedni klimat, nad wanną wisi fotografia Marylin Monroe wykonana w stylistyce komiksu – dodaje architektka.

Wnętrze apartamentu. Projekt: Forma Alternatywna

Sypialnia to miejsce relaksu i odpoczynku, dlatego została wykończona w nieco bardziej stonowanych barwach. Zrezygnowano z mocnych kontrastów na rzecz połączenia czerni, fioletu i beżu co sprawia że to wnętrze jest nieco bardziej wyrafinowane i w stylu glamour.

Ostatnim pomieszczeniem jest nieduży pokój zaadaptowany na gabinet i miejsce spokojnej pracy. Nawet tutaj zadbano o utrzymanie odpowiedniej stylistyki. Nadal dominuje biel. Tym razem przełamana tapetą w kolorach brązu i turkusu oraz różowym kloszem lampy. Kącik do pracy to biurko oraz krzesło w kolorze czerni i srebra oraz wspomniana lampa podłogowa Inne elementy wnętrza to jasna kanapa oraz biały regał ścienny z otwartymi półkami.

Wnętrze mieszkania i styl, w jakim jest ono urządzone, są niezwykle istotne. Ważne jest, aby odzwierciedlało charakter i styl mieszkańców. Muszą się oni czuć w nim dobrze i swobodnie. Wnętrze, które jest wykończone według indywidualnych wskazówek właścicieli i ich zainteresowań zawsze jest nietuzinkowe, niepowtarzalne i stanowi najlepszą wizytówkę jego mieszkańców.

Wnętrze apartamentu. Projekt: Forma Alternatywna

 
 


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.