Nawiązujący do zabudowy zagrodowej dom w Kliszowie pracowni MEEKO Architekci

Zaprojektowany w biurze MEEKO Architekci dom znajduje się w Kliszowie pod Mielcem. Bryłę budynku determinuje funkcja mieszkaniowa, nawiązanie do archetypowej formy zabudowy zagrodowej oraz zapisy zawarte w decyzji o Warunkach Zabudowy. Lokalizacja budynku odnosi się ściśle do ekspozycji względem stron świata oraz wjazdu na przedmiotową działkę z drogi powiatowej.


Dom w Kliszowie
Pracownia: MEEKO Architekci
Architekci: Tomasz Janiec, Kamila Fijałkowska-Janiec
Współpraca: Monika Piguła, Damian Maj
Lokalizacja: Kliszów koło Mielca, PL
Powierzchnia: 175 m2 (dom) + 45 m2 (budynek gospodarczy)
Rok: 2019 / Status: Pozwolenie na budowę
Wizualizacje: MEEKO Architekci

 

Dom w Kliszowie. Projekt: MEEKO Architekci

Dom w Kliszowie. Projekt: MEEKO Architekci

Dom w Kliszowie. Projekt: MEEKO Architekci

Dom w Kliszowie


Forma architektoniczna składa się z klasycznej „nowoczesnej stodoły” krytej prostym dachem dwuspadowym o kącie nachylenia 45 stopni zaprojektowanym w formie dachu bezokapowego. W części południowo-wschodniej, prostopadle do bryły głównej dostawiony jest prostopadłościan z przeznaczeniem na salon oraz zadaszony taras, który jest wyeksponowanym na najlepszy widok i otaczający krajobraz w kierunku południowo-wschodnim. Poprzez kompozycję poszczególnych brył i części budynku w centralnym miejscu tworzy się półotwarte atrium. Atrium doświetla części dzienne domu oraz wprowadza starannie zaprojektowaną zieleń do jego wnętrz, zbliżając go do otaczającej przyrody. Budynek gospodarczy wraz z garażem zaprojektowany jest w formie prostopadłościanu z dachem pogrążonym ukrytym za attykami, łączy się z budynkiem mieszkalnym za pomocą zadaszenia nad wejściem głównym.

Pokrycie dachu zaprojektowano w postaci blachy ocynkowanej, malowanej w kolorze grafitowym w systemie łączenia na rąbek stojący. Ściany zewnętrzne głównej bryły wykończone są płytkami klinkierowymi ręcznie formowanymi w naturalnym, ceglastym kolorze z uzupełnieniami w postaci ciemnego tynku, w kolorze stolarki okiennej w niszach i pasach okiennych.

Budynek został zaprojektowany  jako niskoenergetyczny, ściany zewnętrzne zostały dobrze docieplone, dom jest wyposażony w ciepłe okna trzyszybowe na grubych profilach. Dodatkowo w budynku została zaprojektowana wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja) oraz pompa ciepła do ogrzewania centralnego ogrzewania co znacznie wpływa na komfort użytkowy.

Dom w Kliszowie. Projekt: MEEKO Architekci Dom w Kliszowie. Projekt: MEEKO Architekci Dom w Kliszowie. Projekt: MEEKO Architekci Dom w Kliszowie. Projekt: MEEKO Architekci Dom w Kliszowie. Projekt: MEEKO Architekci Dom w Kliszowie. Projekt: MEEKO Architekci

Dom w Kliszowie. Projekt: MEEKO Architekci

Dom w Kliszowie. Projekt: MEEKO Architekci

Dom w Kliszowie. Projekt: MEEKO Architekci  Dom w Kliszowie. Projekt: MEEKO Architekci Dom w Kliszowie. Projekt: MEEKO Architekci

Dom w Kliszowie. Projekt: MEEKO Architekci

 

Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.