Dom na obszarze niewielkiej wsi pod Poznaniem powstał na „dzikiej” działce wśród lasów Puszczy Zielonki. Wydzielony kwartał zabudowy letniskowej zlokalizowany jest na obrzeżach klimatycznego drzewostanu. Wiejska zabudowa okolicy była inspiracją dla Marcina Lewandowicza z biura ENDE podczas pracy nad projektem niewielkiego domu na działce o powierzchni poniżej 500m2.
Dom w lesie
Projekt: arch. Marcin Lewandowicz
Projekt: 2022r. / Realizacja: 2024r.
Powierzchnia działki: 450,0m2
Powierzchnia zabudowy: 98,99m2
Powierzchnia budynku netto: 101,1m2
Powierzchnia budynku (posadzka): 112.7m2
Zdjęcia: Przemysław Turlej
Dom w lesie
Działki, na których stoją okoliczne domy, są w większości porośnięte kilkudziesięcioletnimi sosnami. Pierwotna zabudowa okolicy charakteryzuje się prostą formą niewielkich domów opartych na planie prostokąta przekrytych dwuspadowym symetrycznym dachem. Często bryła domu wykonana z litej cegły nie została nawet zabezpieczona tynkiem a więźba dachowa osłonięta jest na ścianach szczytowych jedynie deskowaniem.
Kosy, pliszki, sikorki, rudziki były tutaj pierwsze. Ich gniazda pozostały i ptaki odchowały swoje lągi podczas trwającej budowy tego domu. Niestety, wykwaterowanym mieszkańcem posesji okazał się borsuk, którego nora kryła się pod zielono-niebieskim barakiem będącym spuścizną po poprzednich właścicielach działki.
Układ funkcjonalny domu rozplanowany został głównie w przestrzeni parteru budynku. Otwarty salon z aneksem kuchennym oraz designerskimi drewnianymi schodami to miejsce relaksu, przyjmowania gości oraz całodziennego funkcjonowania. Wygodne schowki, pomieszczenia gospodarcze oraz garderoby zostały dyskretnie pochowane w głębi domu. Na parterze zaprojektowano też główną sypialnię oraz w jej sąsiedztwie minimalistyczną łazienkę. Ściana z przeszkleniem otwiera widok z łóżka na zieleń w ogrodzie. Można bezpośrednio wyjść na trawnik i cieszyć się śniadaniem wśród śpiewu ptaków. Uzupełnieniem strefy dziennej jest antresola oraz dwa wydzielone pomieszczenia na poddaszu.
Strefa wejściowa przed budynkiem posiada zadaszenie w formie nawisu poddasza. „Wyrwany” fragment bryły tworzy funkcjonalny podcień oraz umożliwia wygodniejszy wjazd samochodu na utwardzone miejsce postojowe przed domem. Zwarta bryła budynku została udekorowana dwoma drewnianymi pergolami. Frontowa rama obejmuje koronę czeremchy amerykańskiej. Docelowo może ona stanowić podstawę do wykonania zadaszenia wiaty garażowej. Druga rama powstała w obrysie drewnianego tarasu od strony pokoju dziennego. Wytwarza się w ten sposób dodatkowy pokój zewnętrzny w obrysie tarasu. Jest to strefa buforowa między światem ogrodu a intymną strefą mieszkania. Sam ogród dzięki nasadzeniom krzewów, pnączy i traw w granicach działki jest również dość intymnym miejscem.
Materiały wykończeniowe nawiązują do tradycji ale są zarazem innowacyjne. Zamiast tradycyjnego tynku cementowego lub silikonowego zastosowano polimerowy tynk cienko-powłokowy dekoracyjny o wyglądzie betonu architektonicznego. Naturalne drewno, które pojawia się na elewacji to deski i listwy ze świerku skandynawskiego zabezpieczone bezbarwną lazurą. Pokrycie dachowe to nowoczesny płaski panel dachówkowy uzupełniony o opierzenia i rynny ukryte w tym samym jasnoszarym kolorze. Gustownym uzupełnieniem w przestrzeni są panelowe płoty drewniane, furtka i brama wjazdowa.
Okna PVC to jedno z najlepszych rozwiązań w zakresie ochrony termicznej budynku. Izolacje termiczne w zależności od przegrody to styropian EPS, XPS oraz piana PUR i wełna mineralna. Konstrukcja budynku jest tradycyjna murowa. Zastosowany bloczek wapienno-piaskowy o grubości 18cm wymagał z powodu swojej smukłości dość gęstego wzmocnienia rdzeniami, wieńcami oraz podciągami żelbetowymi. Dzięki temu, pomimo braku tarczy poziomej w postaci żelbetowego stropu, bryła jest bardzo sztywna. Konstrukcja dachu wykonana została jako tradycyjna krokwiowo-płatwiowa.
Kwestie technicznego wyposażenia domu w instalacje wewnętrzne posiadają otwartą możliwość rozbudowy i modyfikacji. Ogrzewanie gazowe z kotłem zintegrowanym z zasobnikiem CWU jest uzupełnione o możliwość dywersyfikacji źródła ciepła w okresach przejściowych. Odbywa się to za pomocą paleniska na drewno oraz klimatyzacji typu split. Oczywiście, podstawową funkcją klimatyzatora jest schładzanie otwartej przestrzeni pokoju dziennego w okresie letnim. Budynek posiada ogrzewanie podłogowe na parterze oraz grzejnikowe na poddaszu. Instalacje elektryczne i niskoprądowe wykonane zostały w sposób umożliwiający ich dalszą rozbudowę w zależności od potrzeb mieszkańców.