Kilka metrów od jednych z najpiękniejszych krajobrazów Québecu powstał nietypowy projekt glampingowy. Koncepcja Reflection to dzieło architektów z biura Bourgeois Lechasseur, którzy opracowali niezwykle wszechstronne podejście do wynajmu wakacyjnych domków. Wcześniej eksperymentowali z innymi formami rekreacyjnych obiektów, luksusowymi kopułami czy bardziej tradycyjnymi, nostalgicznymi domkami ze stromymi dachami we współczesnym wydaniu. Reflection to zestaw dwóch nowoczesnych chat otoczonych lasem.
Reflection
Lokalizacja: Petite-Rivière-Saint-François, Charlevoix, Québec
Klient: Réflexion – Maisons miroirs
Architekci: Bourgeois / Lechasseur architectes
Zespół: Olivier Bourgeois, Régis Lechasseur, Alexandre Côte, Valérie Gauthier
Powierzchnia: 80 m2
Wykonawca: Charlevoix Acoustique
Okna: FeatherFriendly
Zdjęcia: Adrien Williams + Maxime Brouillet
Źródło: v2com
Reflection
Dwie identyczne jednostki zostały zlokalizowane na płaskiej działce w pobliżu jednego z najpopularniejszych ośrodków narciarskich w Québecu, Massif Petite-Rivière-Saint-François. Dla architektów wyzwaniem było zaangażowanie gości w intymną relację z naturą, zamiast przytłaczać ich spektakularnymi widokami. Kluczowym elementem projektu było stworzenie miejsc noclegowych, które niemalże znikają wśród drzew.
Wspólna strefa wjazdowa i parkingu jest dostępna przez nieutwardzoną drogę, połączoną z lokalnymi szlakami turystycznymi. Aby zapewnić maksymalną prywatność gościom, dwie minimalistyczne chaty usytuowano tyłem do siebie. Oddalone są o pięćdziesiąt metrów, jedna zwrócona na wschód, druga na zachód. Najbardziej charakterystycznym elementem są całkowicie przeszklone fasady, które harmonizują z otaczającym lasem. Trzy pozostałe ściany pokryte ciemnymi drewnianymi listwami potęgują poczucie zanurzenia w otoczeniu drzew.
Wejścia do chat, umieszczone z boku każdej z nich, wydają się być cofnięte. Ciemne drewniane okładziny użyte na zewnątrz zdają się mieć swoją kontynuację wewnątrz na całej długości przestrzeni dziennej, a jasny sufit z sosny został zastosowany również na zewnątrz. Każda chata, zaprojektowana dla maksymalnie sześciu osób, posiada przytulny salon i jadalnię z kominkiem, dwie zamknięte sypialnie oraz luksusową łazienkę. Goście mogą również korzystać z relaksującego otoczenia zewnętrznego spa.
W tym projekcie architekci postanowili eksperymentować z prefabrykacją. Każda z bliźniaczych jednostek składa się z dwóch modułów, wyprodukowanych przed ich dostarczeniem na miejsce, gdzie były składane. Choć proces miał być stosunkowo prosty, napotkano nieoczekiwane wyzwania, jak chociażby łączenia mechaniczne poszczególnych modułów. Konieczna była staranna koordynacja. Dwa etapy musiały zostać wykonane na miejscu: wylanie betonowej płyty grzewczej oraz instalacja długich, lustrzanych ścian szklanych.
Dużą uwagę poświęcono obróbce lustrzanych fasad, aby zapobiec niebezpiecznym kolizjom ptaków. Badania zlecone przez klienta doprowadziły do wyboru produktu zatwierdzonego przez znane Audubon Society oraz kilka innych organizacji zajmujących się ochroną ptaków. Niemalże niewidoczne dla ludzkiego oka, znaczniki odstraszające ptaki zostały starannie zainstalowane na zewnętrznych stronach szklanych paneli otaczających przestrzeń mieszkalną.
Nostalgiczne pragnienie kontaktu z naturą tkwi głęboko w umysłach wielu Kanadyjczyków, często wyobrażane jako rustykalne, drewniane chatki ukryte w lesie. Projekt Reflection umożliwia gościom pełne zanurzenie się w otaczającym lesie w przestrzeni nowoczesnych domów wakacyjnych.