Nowoczesne siedlisko na malowniczo ukształtowanej działce z widokiem na jezioro

Piękna i nietuzinkowa poprzez swoje ukształtowanie działka, której długo szukali Inwestorzy, to główny punkt wyjścia do powstania koncepcji tego nowoczesnego domu. Duży teren, położony na zboczu, przy lesie i pobliskiej rzece, to wymarzone miejsce na budowę idealnego siedliska – FORMY.nadjeziorem. Głównym założeniem architektów z pracowni Architektura Forma i jednocześnie podstawowym wymogiem inwestorów podczas pracy nad projektem, było wpisanie go w otaczający krajobraz. 


Dom „FORMA.nadjeziorem”
Projekt: Architektura Formy
Lokalizacja: okolice Łodzi
Powierzchnia działki: 3ha
Powierzchnia domu: 600 m2

 

Nowoczesne siedlisko na malowniczo ukształtowanej działce z widokiem na jezioro Nowoczesne siedlisko na malowniczo ukształtowanej działce z widokiem na jezioro Nowoczesne siedlisko na malowniczo ukształtowanej działce z widokiem na jezioro

Nowoczesne siedlisko na malowniczo ukształtowanej działce


Pierwsza wizyta na działce i wybór punktów widokowych oraz najbardziej malowniczych miejsc na działce, stały się podstawą do naszkicowania bryły budynku. Z połączenia tych punktów powstał dom wyposażony w duże przeszklenia, przez które mieszkańcy mogą podziwiać pobliskie widoki. Jednym z najatrakcyjniejszych aspektów jest oczywiście widok na jezioro, które również zostało zaprojektowane przez architektów i starannie wytyczone przy pobliskiej rzece. Wszystkim zależało na zachowaniu naturalności i dzikości zbiornika, dlatego cała linia brzegowa przypomina i nawiązuje do dzikich jezior i pobliskiej rzeki Czerniawki.

FORMA.nadjeziorem jest domem budowanym na zboczu, wykorzystującym naturalnie ukształtowany teren. Składa się z prostopadle zorientowanych brył, z których dolne znajdują się częściowo pod ziemią, ich elewacje wykończone zostaną kostką granitową. Górna, otynkowana bryła została na nich postawiona, niejako lewituje nad terenem i tworzy prześwit między dwoma podziemnymi blokami dodając lekkości oraz umożliwiając mieszkańcom swobodną komunikację na działce. Dolne części budynku oparte na zboczu, są niejako wpisane w ziemię. Dla podkreślenia tego efektu będą porośnięte naturalnie rosnącym bluszczem.

Wokół domu udało się wytworzyć kilka stref grillowych i tarasowych – takich przytulnych zakamarków na poranną lub wieczorną kawkę, w których mieszkańcy będą czuć się bezpiecznie. Każda z innym widokiem i innym przeznaczeniem. Najdłuższym tarasem jest „taras-molo”, zaprojektowany na dachu części sypialnianej z bezpośrednim widokiem na jezioro. Niedaleko plaży powstała strefa wypoczynkowo-grillowa z zewnętrzną kuchnią, leżakami i hamakiem.

 

Nowoczesne siedlisko na malowniczo ukształtowanej działce z widokiem na jezioro Nowoczesne siedlisko na malowniczo ukształtowanej działce z widokiem na jezioro Nowoczesne siedlisko na malowniczo ukształtowanej działce z widokiem na jezioro Nowoczesne siedlisko na malowniczo ukształtowanej działce z widokiem na jezioro Nowoczesne siedlisko na malowniczo ukształtowanej działce z widokiem na jezioro Nowoczesne siedlisko na malowniczo ukształtowanej działce z widokiem na jezioro Nowoczesne siedlisko na malowniczo ukształtowanej działce z widokiem na jezioro Nowoczesne siedlisko na malowniczo ukształtowanej działce z widokiem na jezioro Nowoczesne siedlisko na malowniczo ukształtowanej działce z widokiem na jezioro Nowoczesne siedlisko na malowniczo ukształtowanej działce z widokiem na jezioro Nowoczesne siedlisko na malowniczo ukształtowanej działce z widokiem na jezioro Nowoczesne siedlisko na malowniczo ukształtowanej działce z widokiem na jezioro Nowoczesne siedlisko na malowniczo ukształtowanej działce z widokiem na jezioro Nowoczesne siedlisko na malowniczo ukształtowanej działce z widokiem na jezioro

 


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.