Konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno – urbanistycznej Parku Naukowo – Technologicznego w Opolu.
Wyróżnienie równorzędne
Projekt konkursowy: Jastaa Architects
Data: Lipiec 2012
Lokalizacja: Opole
Zespół autorski:
Zuzanna Róg, Adam Stafiniak, Piotr Jasiulewicz
Projekt Parku Naukowo Technologicznego w Opolu
ZAŁOŻENIA IDEOWE
Ze względu na otaczające wielkopowierzchniowe obiekty handlowe oraz wystawowe, urbanistyka tej części miasta jest rozmyta, bez znaczącej segregacji powierzchni. Brak wyodrębnienia stref publicznej, półpublicznej, prywatnej powoduje odpychający charakter zabudowy. Przez swoje proporcje użyte materiały brak detalu istniejące i budowane budynki tworzą jednak niepowtarzalne nagromadzenie dużych neutralnych kubatur. Proponowane w programie funkcjonalnym powierzchnie poszczególnych etapów inwestycji, przy lokowaniu ich w oddzielnych, nie powiązanych w kompozycje kubatur, powodowały by nienaturalną dla miejsca skalę obiektów. Przy wielkiej kubaturze stałaby nieproporcjonalnie mała. Z tego względu zdecydowano się na kompozycyjne połączenie poszczególnych etapów w ten sposób aby harmonizowały otoczenie. Zewnętrzne ściany budynków wyznaczają granice bryły całości układu, nawiązując tym do istniejących i budowanych obiektów. Wewnętrzne elewacje tworzą różnorodny dziedziniec wewnętrzny.
Czytelnie również wyznaczono strefę publiczna od półpublicznej, gdzie użytkownik może się czuć bardziej swobodnie. Dobrze funkcjonujący park naukowo-technologiczny powinien działać i żyć tak jak małe miasteczko. Z tego względu całą funkcję rozlokowano w 4 autonomicznych obiektach, pomiędzy którymi wykreowano różnorodny plac miejski, strefę kontaktów oraz wymiany doświadczeń pomiędzy użytkownikami z poszczególnych budynków. Do placu doprowadzają cztery aleje, poprzez które już z drogi widać serce układu – zielony plac. Strefy wejściowe budynków zlokalizowano z narożników wychodzących bezpośrednio na strefę integracji.
Budynki zlokalizowano w północno-zachodniej części działki, co pozwala uniknąć trudności z natychmiastowym kupnem działki sąsiadującej z drogą, która nie należy do zamawiającego. W północno-wschodniej części umiejscowiono parking na 215 miejsc parkingowych. Ta część również będzie etapowana, tak aby tworzyć tyle miejsc postojowych ile aktualnie pracuje w kompleksie osób.
W obiektach biurowych zaprojektowano tez wewnętrzne atrium zorganizowane jako przestrzeń rekreacji i integracji pomiędzy użytkownikami. Dostęp do niego jest zapewniony z komunikacji ogólnej budynku.
ROZWIĄZANIA FUNKCJONALNO-PRZESTRZENNE
Zgodnie z programem funkcjonalno-przestrzennym zaprojektowano cztery obiekty kubaturowe :
1. Inkubator przedsiębiorczości
2. Budynek laboratoryjno-doświadczalny
3. Budynek badan naukowych
4. Budynek firm wysokich technologii
Każdy z tych budynków już od samego początku i przez wszystkie stadia funkcjonowania będzie potrzebował strefy wymiany doświadczeń i integracji. Dlatego też zdecydowano się na ulokowanie w każdym z nich, części z 5 etapu inwestycji. Zaproponowano na parterze wszystkich budynków pomieszczenia konferencyjne, szkoleniowe i bufetowe. Wszystkie cztery budynki mają wejście ulokowane od dziedzińca głównego. Przestrzeń pomiędzy budynkami zaprojektowano jako strefę integracji, rekreacji i wymiany doświadczeń. Gdyby jednak zaistniała potrzeba wybudowania kubaturowego obiektu konferencyjno-audytoryjnego przewidziano dla niego miejsce w południowej części działki. Obiekt ten mógłby funkcjonować całkowicie niezależnie, z własnym wjazdem oraz parkingiem, dzięki czemu mógłby działać również komercyjnie.
Jednym z głównych założeń projektowych, które od początku projektowania miały znaczący wpływ na obiekty, była elastyczność w podziale przestrzeni na biura i laboratoria. Ze względu na specyfikę funkcjonowania parku naukowego, biur coworking’owych czy biur typu 'biurko na wynajem’ i innych form rozwijania przedsiębiorczości, pomieszczenia biurowe będą często dzielone oraz będą zmieniać właścicieli. Zaproponowano układ w którym możliwa jest adaptacja przestrzeni na typ 'open space’ , małe biura jednoprzestrzenne, duże biura celkowe, bardzo małe biura celkowe oraz wszystkie możliwe fuzje tych schematów.
DYSPOZYCJE MATERIAŁOWE
Kontekst w jakim jest osadzona przedmiotowa działka to obiekty o charakterze przemysłowym oraz handlowym. Tak tez przewiduje plan miejscowy działek sąsiednich. W obydwu przypadkach najbardziej popularnym materiałem jest płyta warstwowa. Zewnętrzne elewacje budynków biurowych, laboratoryjnych i halowych zaprojektowano analogicznie jak sąsiednie budynki z płyty warstwowej w kolorze białym w układzie pionowym. Elewacje wewnętrzne od dziedzińca i alei dochodzących do dziedzińca zaprojektowano jako podwójną wentylowaną fasadę.