Pergole tarasowe a modne wyposażenie przydomowej przestrzeni

Jak zbudować wygodny taras, na którym wypoczynek stanie się prawdziwą przyjemnością? Warto postawić na praktyczne wyposażenie oraz rozważyć wzniesienie pergoli – niezwykle przydatnej formy małej architektury, która ostatnimi czasy zyskuje coraz większą popularność wśród właścicieli domów.

Do czego może się przydać pergola tarasowa i z czym ją połączyć, by stworzyć przyjemne miejsce do rekreacji? Tego dowiecie się z dzisiejszego tekstu.


 

Pergole tarasowe a modne wyposażenie przydomowej przestrzeni

Pergola tarasowa – co to takiego?


Pergole zazwyczaj kojarzą się z wolnostojącymi konstrukcjami, umieszczanymi bezpośrednio na gruncie, w ogrodach prywatnych, parkach lub innych miejscach użyteczności publicznej.

Są to częściowo ażurowe formy architektoniczne, wykonane z metalu lub drewna. Składają się z podpór, wypełnienia ścian oraz zadaszenia.

Pergole tarasowe to specjalny rodzaj tego typu konstrukcji, montowany na przydomowych tarasach. Bywają wolnostojące, choć znacznie większą popularnością cieszą się pergole przytwierdzane na stałe do ściany.

W takich przestrzeniach aranżuje się przytulne kąciki rekreacyjne, osłonięte od upału i wiatru, a także od ciekawskich spojrzeń sąsiadów lub przechodniów.

Jak wybrać odpowiednią pergolę na taras?


Gdy poszukuje się pergoli na taras, trzeba oczywiście dostosować konstrukcję pod względem rozmiarów i formy do dostępnej przestrzeni. Na niewielkich tarasach lepiej sprawdzają się lekkie i małe pergole ażurowe. Większe podesty można natomiast wyposażyć w zabudowane konstrukcje, zapewniające ciszę i spokój.

Za najpopularniejsze typy pergoli uznaje się rozwiązania:

  • segmentowe,
  • lamelowe.

Pierwsze z nich składają się ze szkieletu i dachu. Ściany można wypełnić tkaninami lub regulowanymi żaluzjami, by uzyskać optymalne warunki, dopasowane do potrzeb chwili. Pergole lamelowe składają się najczęściej z drewnianego trzonu, na którym umieszcza się na stałe wąskie listwy. Częściowo przepuszczają światło, częściowo zapewniają cień i osłaniają przed wiatrem.

Najmodniejsze aranżacje tarasowe a zastosowanie pergoli


Do jakich ogrodów warto wprowadzić pergole? Mnogość dostępnych konstrukcji oraz łatwość dopasowywania poszczególnych elementów do własnych upodobań oraz charakteru przestrzeni, sprawiają, że zalicza się je do niezmiernie praktycznych form małej architektury ogrodowej. Sprawdzają się bowiem w większości modnych obecnie aranżacji.

W ogrodach nowoczesnych idealną opcją są subtelne pergole ażurowe z lamelami. Stanowią świetne uzupełnienie tarasu w stylu minimalistycznym lub japońskim, zwłaszcza gdy wykorzysta się do ich wzniesienia surowe drewno.

W swobodnych aranżacjach ogrodowych, inspirowanych tendencjami boho, warto postawić na pergole drewniane, obite tkaninami. W ten sposób łączy się przyjemne z pożytecznym. Taka konstrukcja chroni bowiem przed warunkami atmosferycznymi, a także stanowi nie lada dekorację w przydomowej przestrzeni.

W ogrodach klasycznych chętnie ustawia się pergole z mocno zabudowanymi ścianami. Dużą popularnością cieszą się choćby modele z kratownicami, na których można uprawiać rośliny pnące, np. róże lub bluszcze, tworzące naturalną ścianę, izolującą osoby przebywające we wnętrzu od zgiełku, upału i wiatru.

Idealna altana ogrodowa to jednak nie tylko sama mała architektura, ale także odpowiednio dobrane do niej wyposażenie. Przydają się oczywiście fotele, sofy i stoliki, do znalezienia choćby na stronie Bazkar.

Modne dodatki a mała architektura na tarasie


Co jeszcze może się przydać w ogrodowej pergoli? Świetnie sprawdzają się przedmioty dekoracyjne. Podstawą są oczywiście tekstylia. Zawiesza się w niej delikatne kotary, na podłogach układa się dywaniki, a na sofach i fotelach nie może zabraknąć poduszek. Każdy z tych elementów sprawia, że przestrzeń staje się jeszcze przytulniejsza i wygodniejsza dla użytkowników. Do takiej aranżacji warto dobrać ciekawy zestaw mebli ogrodowych, które są dostępne na stronie https://bazkar.pl/zestawy-ogrodowe-stol-i-krzesla-71.

Oprócz nich ciekawe efekty da się uzyskać dzięki zastosowaniu dekoracyjnych lamp i lampiomów, a także skrzynek lub doniczek na rośliny. Warto w nich uprawiać wielobarwne kwiaty, krzewy, a nawet zioła, zachwycające swym wyglądem i zapachem, niekiedy przydające się nawet w kuchni, jako aromatyczny dodatek do rozmaitych potraw.

Pergola na tarasie – sposób na wygodne i piękne miejsce do wypoczynku


Czasami wystarczy naprawdę niewiele, by ze zwykłego tarasu, stworzyć idealne miejsce do przyjemnej rekreacji. Pergole tarasowe wznosi się szybko, z lekkich, powszechnie dostępnych materiałów. W wielu przypadkach da się zbudować taką konstrukcję bez olbrzymich nakładów finansowych.

Dzięki nim ogród staje się piękniejszy, a domownicy mogą spędzać czas na zewnętrz w warunkach idealnie odpowiadających ich potrzebom lub oczekiwaniom.


Zobacz również:Na portalu Archinea pokazujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projekty polskich architektów.