Projekt .KTW zlokalizowany jest w ważnym urbanistycznie miejscu Katowic, w pobliżu skrzyżowania najważniejszych arterii komunikacyjnych biegnących z północy na południe i ze wschodu na zachód. Budowę wież rozpoczęto, kiedy współczesny układ zagospodarowania, realizowany w myśli założenia określonego mianem „oś kultury” był już wyraźnie zdefiniowany i zrealizowanymi obiektami: Muzeum Śląskiego, gmachu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Międzynarodowego Centrum Kongresowego. „Oś kultury” to współczesna errata do historycznych założeń urbanistycznych regionu, szanująca planistyczne decyzje miasta. Budynki .KTW niejako honorują i sankcjonują nowy kierunek przemian.
Kompleks dwóch budynków biurowych .KTW
Lokalizacja: Roździeńskiego 1, Katowice
Pracownia: Medusa Group
Architekci: Przemo Łukasik, Łukasz Zagała
Współpraca autorska: Maria Jaksik-Fikus, Dawid Beil, Łukasz Pieszka, Aleksandra Nowak, Kuba Pudo, Paulina Skalska, Kasia Chobot, Klaudia Matura, Mariusz Okrajek, Aleksandra Weber, Paulina Witaszczyk, Mateusz Florczak, Michał Sokołowski, Konrad Basan, Mateusz Rymar, Piotr Dećko, Justyna Siwińska-Pszoniak, Dorota Pala, Anna Struska, Daria Cieślak, Seweryn Wróblewski, Michał Bienek, Tomasz Toczek
Architektura wnętrz: Katarzyna Chobot, Mateusz Florczak, Maria Jaksik-Fikus, Klaudia Matura, Aleksandra Nowak, Mariusz Okrajek, Łukasz Pieszka, Jakub Pudo, Paulina Skalska, Tomasz Toczek, Aleksandra Weber, Paulina Witaszczyk
Architektura krajobrazu: Katarzyna Chobot, Mateusz Florczak, Maria Jaksik-Fikus, Klaudia Matura, Aleksandra Nowak, Mariusz Okrajek, Łukasz Pieszka, Jakub Pudo, Paulina Skalska, Tomasz Toczek, Aleksandra Weber, Paulina Witaszczyk Seweryn Wróblewski, Krzysztof Kass (Kass – Architektura krajobrazu)
Konstrukcja: Firma Inżynierska STATYK, Katowice
Instalacje: CE Group, Gliwice; Instac, Stara Iwiczna
Projekt fasady: Studio Profil, Warszawa
Ochrona p.poż.: Janusz Siata
Projekt SIW: Magdalena Odrzywolska, Joanna Katańska, Maria Jaksik-Fikus
Realizacja SIW: Kolektyff (etap 1), Studio Bardzo (etap 2)
Inwestor: TDJ Estate Sp. z o.o.
Powierzchnia użytkowa: 62 000 m²
Projekt: 2016 / Realizacja: I wieża: 2018 / II wieża: 2022
Certyfikacja: BREEAM na poziomie Excellent
Zdjęcia: Wojciech Radwański, Juliusz Sokołowski
Zdjęcia z budowy: TDJ Estate Sp. z o.o.
Nagrody: II miejsce i nagroda publiczności w konkursie „Obiekt roku w systemach Aluprof”
Biurowce .KTW projektu Medusa Group
Zespół budynków biurowych .KTW otrzymał Nagrodę Roku Stowarzyszenia Architektów Polskich 2022 w kategorii „budynek biurowy, oświaty lub administracji”. Architektów szczególnie cieszy pierwsze zdanie uzasadnienia Jury, które docenia projekt jako ważny element nowo kształtującej się tkanki miasta.
Uzasadnienie Jury:
Wyróżnienie przyznano za bezkompromisową próbę wykreowania wertykalnej i spójnej formy dwóch budynków, które w sąsiedztwie ikonicznego Spodka wyznaczają nową skalę śródmieścia Katowic. Używając współczesnego języka przesuniętych względem siebie brył tworzą charakterystyczny i silnie rozpoznawalny znak w panoramie miasta. Szklane elewacje podkreślone rytmem zwężających się ku górze lizen nadają całości świeży i elegancki charakter. Przeszklony parter wchodzi w relacje ze starannie zaprojektowanym otoczeniem. Planowane w przyziemiu funkcje zapewne zwiększą atrakcyjność przylegających przestrzeni publicznych. Jury doceniło spójność koncepcji oraz konsekwencję w użyciu materiałów i zastosowanych detali.
Architekci z Medusa Group o kompleksie .KTW:
Istotą uformowania przez nas nowych budynków była kontynuacja pierwotnych założeń i poszukiwanie dominanty, ale nie tworzenie nowej ikony Śląska. Wieże .KTW wypełniły działkę po gmachu Biurowca Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych – wysokościowcu zaprojektowanym przez jednego z ważniejszych lokalnych architektów lat 50. i 60., Jerzego Gottfrieda. Kluczowe w spojrzeniu na .KTW jest uświadomienie sobie, że decyzja o wysokiej zabudowie zapadła więc dużo wcześniej. Narzucił ją niejako sam 90-metrowy budynek DOKP – opowiadają autorzy projektu z biura Medusa Group.
Architektura .KTW stanowi kompozycję o charakterze nawiązującym do rangi swojej reprezentacyjnej lokalizacji. Ekspozycja wież od strony ulicy Chorzowskiej oraz od strony Rynku od alei Korfantego sprawia, że budynki tworzą czytelną orientację nowego, funkcjonalnego centrum Katowic. Od strony północnej i zachodniej budynki przylegają do placu Spodka flankowanego od północnego-wschodu przez budynek MCK, tworząc z nimi jednolitą kompozycję. Partery .KTW stanowić mają uzupełnienie istniejących przestrzeni usługowo-gastronomicznych, których brakowało w tej części centrum miasta.
Na nowy zespół zabudowy biurowo-usługowej składają się dwa budynki klasy A z trzema poziomami garażu podziemnego na samochody osobowe oraz zagospodarowaniem terenu. W budynku A, zlokalizowanym od strony Międzynarodowego Centrum Kongresowego zaprojektowano 14 kondygnacji nadziemnych, z kolei w budynku B od strony Alei Roździeńskiego 31 kondygnacji nadziemnych.
Celem inwestycji było uzupełnienie funkcji kulturalno-wypoczynkowych o nowoczesny i funkcjonalny zespół budynków biurowo-usługowych, oferujący elastyczne przestrzenie do komfortowej pracy i spędzania wolnego czasu po godzinach. Architekci opracowani projekt zgodnie z obowiązującymi standardami budynków biurowych klasy A oraz w oparciu o wytyczne do certyfikatu BREEAM na poziomie Excellent. Budynki są przyjazne dla środowiska, co przejawia się m.in. w niskim zużyciu energii, niskiej emisji do atmosfery, stosowaniu odpowiednich przyjaznych środowisku materiałów budowlanych i urządzeń technicznych.
Zależało nam, by stworzyć architekturę powściągliwą w formie, nie zachwycające czy frywolne dzieło. Nadaliśmy nowym wieżom rysy pozwalające utrwalić cechy charakterystyczne dla naszego postrzegania Śląska, z którego się wywodzimy. Budynki są proste i łatwo dostrajają się do otoczenia, a jednocześnie nie brakuje im pewnego pazura, energii i dynamiki. Dotknęliśmy ich, poruszając moduły względem siebie i nadając im indywidualną formę architektoniczną. Balansujemy na granicy klasycznego pojmowania kompozycji, przez co podkreślamy etap przemian, w jakim znalazły się Katowice, oraz to, jak mocno siły związane z rozwojem nowych technologii, potencjałem firm i pracujących tu ludzi wpływają na współczesny obraz miasta. .KTW to też nowe spojrzenie na funkcję biurową. Biznes w innym wymiarze, nie tylko spoglądający na panoramę miasta zza szklanej fasady, ale dający oddech dzięki balkonom, tarasom i zieleni, która wkrótce dopełni projekt – dodają architekci.
Największym problemem projektowym było posadowienie wież na fundamencie w rejonie, gdzie jeszcze niedawno był wydobywany węgiel. Druga wieża .KTW jest obecnie najwyższym budynkiem w Katowicach, dlatego szczególną uwagę zwrócono na uwarunkowania gruntowe.
Projekt był dla naszej pracowni dużym wyzwaniem architektonicznym i konstrukcyjnym – podsumowują projektanci z wielokrotnie nagradzanej śląskiej pracowni.
Zdjęcia z budowy