Przebudowa 100-letniej zagrody na obszarze kaszubskiej wsi

Koncept Andrzeja Niegrzybowskiego to próba zmierzenia się ze starą tkanką i nadania jej współczesnych walorów – funkcjonalnych i estetycznych, z szacunkiem jednak odnosząca się do historycznych zabudowań na obszarze kaszubskiej wsi. Proces obejmować projekt przebudowy i rozbudowy dwóch budynków stanowiących zabudowę starej zagrody wiejskiej w niewielkim oddaleniu od brzegu Morza Bałtyckiego. Istniejący, prawie stu letni dom przebudowany zostanie na obiekt z dwoma lokalami całorocznymi dla letników, stodoła zaś na jeden, obszerny dom z przeznaczeniem na dom wakacyjny, także całoroczny.


Przebudowa zagrody
Autor: Andrzej Niegrzybowski | FB | Instagram
Powierzchnia całkowita: ok 210+250 m2;
Lokalizacja: Północne Kaszuby

 

Przebudowa 100-letniej zagrody na obszarze kaszubskiej wsi


Istotnymi wytycznymi projektowymi była lokalizacja w samym centrum niewielkiej wioski oraz kontekst kulturowy – stąd przyjęta zasada aby zachować jak najwięcej spośród elementów charakterystycznych dla obu budynków, jak również przywrócić elementy nieistniejące lub zniszczone przez upływający czas czy eksploatację.

Od strony drogi obie bryły zachowają swoją formę i rozrzeźbienie oknami elewacji. Duże, współczesne ingerencje umiejscowione są od strony wewnętrznego dziedzińca, wcześniejszego podwórka gospodarstwa. Budynki odzyskają swoją oryginalną elewację – w przypadku domu – kamienną podstawę i zbliżony do białego tynk z widocznymi zatarciami, stodoła zaś elewację skomponowaną z desek i cegły. Istniejące dotychczas otwory w ścianach stodoły, służące jako wjazd dla wozu lub wrota dla transportu siana, wykorzystane zostaną jako duże, obszerne okna wpuszczające do wewnątrz więcej światła. Zasłonięte zostaną suwanymi wrotami imitującymi stare drzwi.

Od północy stodoła rozbudowana zostanie o zadaszony taras, który wespół z dachem, otuli istniejące, rosnące tuż przy ścianie szczytowej brzozy. Stanowić one będą od teraz element kompozycyjny tarasu, a ten z kolei przedłużać będzie optycznie przestrzeń wysokiego salonu z widoczną, odtworzoną konstrukcją drewnianą ścian i dachu.Poszycie obu budynków stanowi strzecha obecna na tym obszarze i stanowiąca wraz z dachówką element charakterystyczny dla północnych, nadmorskich Kaszub. Dachy pozbawiono współczesnych naleciałości, takich jak okna dachowe czy świetliki, aby oddać urok, różnorodność i barwę materiału poszyciowego.

Aby uzyskać powyższe, w domu oraz w stodole zaprojektowano duże, trójkątne, szczytowe okna zamaskowane lamelami z pionową artykulacją, imitujące istniejące wcześniej obicie z desek. Okna te widoczne będą z zewnątrz jedynie po zmroku, kiedy wewnątrz pojawi się światło. Za dnia, szczyt będzie się prezentować jak na historycznych fotografiach aby wieczorem zmienić się znacznie, urozmaicając bryłę budynku.

 

 


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.