Ze względu na rosnące potrzeby administracji publicznej w Harelbeke, istniejący ratusz potrzebował rozbudowy. Plan ogólny opracowany w 2007 r. przewidywał, że miejsce po XIX-wiecznej fabryce lnu zostanie przeznaczone na nową lokalizację ratusza miejskiego. Nowy gmach zaprojektowała pracownia Dehullu Architecten.
Projekt: Dehullu Architecten
Konstrukcja : Dehullu Architecten & Lieven Vangeluwe
Lokalizacja: Harelbeke, Belgia
Realizacja: 2010 – 2011
Powierzchnia: ok. 1000 m2
Funkcja: Ratusz miejski
* wszystkie obrazy i zdjęcia dzięki uprzejmości Dehullu Architecten
** autor zdjęć: Tim Van de Velde
Ratusz miejski w Harelbeke
Biorąc pod uwagę centralną lokalizację w mieście, nowy budynek został zaprojektowany jako współczesny punkt orientacyjny na głównej drodze z Harelbeke. Koncepcja zakładała wejście do obiektu umieszczone pomiędzy dwoma istniejącymi historycznymi budynkami. Projektowany ratusz miał je połączyć, aby ich różne wysokości kondygnacji korespondowały ze sobą.
Część historycznej fabryki lnu została odnowiona – ściany i dach zostały starannie zachowane i odrestaurowane zgodnie z zaleceniami Instytutu dziedzictwa kulturowego. We wnętrzach wzory wyłożonej kafelkami podłogi nawiązują do techniki tkania aby pokazać odniesienie do historii budynku fabryki. Elewację i dach ratusza wykonano z białego materiału jakim jest Corian –po raz pierwszy w Belgii zastosowano go jako okładzinę zewnętrzną.
Ważnym aspektem w procesie budowlanym był także zrównoważony rozwój. W budynku nie zainstalowano klimatyzacji. Ze względu na wysoki stopień izolacji obiektu, stosowanie rolet w oknach oraz biały kolor elewacji, uniknięto przegrzania budynku w okresie łagodnego letniego klimatu.
W następnym etapie centralne miejsce założenia zostanie przekształcone w atrium, w celu skupienia wszystkich usług miejskich w jednym punkcie i zaspokojenia obecnych i przyszłych potrzeb mieszkańców.
Opracowała: Aleksandra Stankowska