Budynek mieszkalno-usługowy Kurkowa 14 oraz biurowiec Dubois 41 to spójny urbanistycznie koncept dwóch budynków zlokalizowanych nad rzeką, na terenie dawnej bazy firmy śmieciowej, we Wrocławiu. Projekt wykonała znana i wielokrotnie nagradzana pracownia Zbigniewa Maćkowa – Maćków Pracownia Projektowa.
Pracownia otrzymała za projekt wiele nagród i wyróżnień – m.in. Wyróżnienie w kategorii dom mieszkalny wielorodzinny w konkursie Nagroda Roku SARP 2015, I Nagrodę w kategorii Budynek mieszkalny wielorodzinny w corocznym konkursie Piękny Wrocław na najlepszą realizację architektoniczną minionego roku, a także znalazła się w finale prestiżowego międzynarodowego konkursu World Architecture Festival 2016 w kategorii Mixed Use – Completed Buildings (wyniki zostaną ogłoszone w listopadzie).
Architektura: Maćków Pracownia Projektowa
Zdjęcia: Maciej Lulko
Budynek mieszkalno-usługowy
Kurkowa 14
Budynek mieszkalno-usługowy Kurkowa 14 tworzy spójny urbanistycznie koncept wraz z biurowcem Dubois 41. 8-kondygnacyjny obiekt składa się z sześciu klatek schodowych w ramach których rozmieszczone zostało 210 mieszkań. Na najwyższych piętrach zlokalizowane zostały mieszkania dwupoziomowe z tarasami z ekspozycją w kierunku Odry. Fasada budynku wykonana jest z płyt włókno-cementowych w modularnym układzie. Przeplatają się one z nieregularnie rozmieszczonymi otworami okiennymi oraz prefabrykowanymi balkonami wykonanymi na bazie białego cementu. Całość kompozycji dopełniają prefabrykowane gzymsy. Budynek posiada wewnętrzne patio, do którego prowadzą reprezentacyjne schody, a na jego przedłużeniu w kierunku Odry, przestrzeń wspólna dla mieszkańców powiększona została o rekreacyjny pomost.
Projekt stanowi naszą odpowiedź na próbę adaptacji modernistycznych postulatów mieszkania (światło, powietrze, widok) do XIX-wiecznego układu miasta.
Stąd jedna, wspólna brama wejściowa na podwórze, które podniesiono na poziom +1 i wysunięto żelbetową szufladą nad rzekę. Wszystko to po to, aby przy obrzeżnej formule zabudowy, uzyskać dość czytelne strefowanie przestrzeni: publicznej (ulice Kurkowa i przedłużenie Dubois), pół-publicznej (bulwar nadrzeczny i przestrzenie pod pomostem), sąsiedzkiej (dziedziniec na +1 i wysunięty pomost), czy prywatnej (ogródki przy mieszkaniach na parterze).
Zagospodarowanie terenu, wspólne dla obu inwestycji, wnosi nowy porządek geometrycznie przeniesiony z architektury budynków i genetycznie wypreparowany z istniejących skwerów Nadodrza (ul. Ptasia). Ten projekt jest trochę o wszystkim: o bramie, o ulicy, o placu miejskim, o bulwarze, wreszcie o rzece. Jest po prostu o mieście.
Budynek mieszkalno-usługowy „Kurkowa 14”, ul. Kurkowa 14, Wrocław
Autorzy projektu: Maćków Pracownia Projektowa: Zbigniew Maćków (główny projektant), Jerzy Kopka (architekt prowadzący), Kinga Bender, Anna Jagoda-Major, Mariusz Maury, Anna Patyk, Ewa Pobudejska, Łukasz Reszka, Magdalena Rokosa, Agnieszka Trebenda, Bartosz Zięba
Współpraca: Przemysław Chimczyk, Agata Kowalczyk, Patryk Królikowski, Dominika Mrozińska, Zuzanna Wojtasiak
Projekt wnętrz: Maćków Pracownia Projektowa: Zbigniew Maćków (główny projektant), Bartosz Zięba (architekt prowadzący), Kinga Bender, Jerzy Kopka, Anna Patyk, Ewa Pobudejska
Konstrukcja: PB Stalbet
Instalacje: PW Elbes (IS), Enviro-Projekt (IS), Janura (IE, IT)
Identyfikacja wizualna, logo: Maćków Pracownia Projektowa: Anna Patyk, Bartosz Zięba
Inwestor: Nacarat Polska
Inżynier kontraktu: CMT
Generalny wykonawca: RD Bud
Powierzchnia zabudowy: 2 868 m2
Powierzchnia użytkowa: 11 011 m2
Powierzchnia całkowita: 18 895 m2
Kubatura: 83 500 m3
Projekt: 2011 / Realizacja: 2014
Biurowiec
Dubois 41
Znów przyszło nam nakładać kalki na istniejącą kiedyś tkankę Wrocławia. I znów grzebać w zapuszczonym już dość mocno genotypie tej części Śródmieścia, szukając jego pierwszorzędowych, charakterystycznych cech.
Punkt startu, dramatycznie nieciekawy (była baza firmy śmieciowej) jednak z mocnym potencjałem przestrzennym i budzącym się kulturowym. I znów rzeka.
Plan miejscowy uszyty dla tego miejsca zakładał dwa niesymetryczne kwartały zabudowy przecięte przedłużeniem ulicy Dubois. Urbanistycznie nadaliśmy pierwszemu z nich formę solidnego bloku, otwierającego wejście na teren Nadodrza. 7-kondygnacyjny budynek zamyka układankę miejskich kwartałów, ciągnącą się aż od nasypu kolejowego. Biała, charakterystyczna bryła z poprzesuwanymi względem siebie kondygnacjami aby uciec od rzeczywistej masy budynku otwiera każdy widok.
W budynku znajduje się 6800 m2 powierzchni biurowej klasy A oraz 700 m2 powierzchni usługowej (na parterze). Plan każdego z pięter umożliwia szybkie zmiany aranżacyjne oraz elastyczność w projektowaniu wnętrz, zgodnie z zasadami projektowania „smart office”, gdzie konieczne jest budowanie tymczasowych zespołów projektowych oraz miejsca do nieformalnych spotkań, strefy ciche i prywatne pokoje. Duże, podkreślające wyjątkowość lokalizacji lobby zapewnia możliwość odbywania nieformalnych spotkań i służy jako przyjemna, wspólna strefa relaksu. Każde piętro posiada łatwo dostępny taras z widokiem na rzekę lub krajobraz miejski – nasz drobny wkład w ewolucję miejsca pracy we współczesnym miejskim krajobrazie. Budynek stara się otwierać na nowe potrzeby i funkcjonalności, oszczędza energię i wodę, a z myślą o rowerzystach zapewnia zewnętrzny i wewnętrzny parking rowerowy oraz szatnie i natryski.
Budynek Biurowy „Dubois 41”, ul. Dubois 41, Wrocław
Autorzy projektu: Maćków Pracownia Projektowa: Zbigniew Maćków (główny projektant), Anna Jagoda Major, Mariusz Maury, Magdalena Rokosa
Współpraca: Jerzy Kopka, Alicja Mołyń, Anna Puchała
Projekt wnętrz: Maćków Pracownia Projektowa: Anna Patyk, Bartek Zięba
Konstrukcja: KB-Projekty Konstrukcyjne
Instalacje: Demak (IS), Janura (IE)
Identyfikacja wizualna, logo: Maćków Pracownia Projektowa: Anna Patyk, Bartosz Zięba
Inwestor: Nacarat Polska
Inżynier kontraktu: CMT
Generalny wykonawca: RD Bud
Powierzchnia użytkowa: 7 664 m2
Powierzchnia całkowita: 11 857 m2
Kubatura: 43 000 m3
Projekt: 2011 / Realizacja: 2015