Tradycja i nowoczesność – Dom „2 in 1” pod Krakowem projektu studia Mobius Architekci

Dom „2 in 1” projektu studia Mobius Architekci oparto na dychotomii: nowoczesne-tradycyjne, modernistyczne-wernakularne, chłodne-ciepłe. To jakby dwa domy w jednym. Dwie zupełnie odmienne filozofie projektowe zestawione w całość na zasadzie mocnego kontrastu.

Budynek powstał w podkrakowskiej wsi z historią sięgającą XIII wieku. W okolicy zachowało się sporo starych, drewnianych zabudowań folwarcznych z chatami z wysokimi, dwuspadowymi dachami. Z jednej strony celem projektu było wpisanie obiektu w zastany kontekst, z drugiej podjęto próbę stworzenia współczesnego domu, z dużymi przeszkleniami, poprzez które otwiera się na ogród i spore tarasy.

Główną ideą było ujęcie tradycyjnego podziału funkcjonalnego domu jednorodzinnego – z parterem z funkcją dzienną-publiczną oraz piętrem ze strefą nocną z sypialniami – w dwóch odrębnych bryłach o zupełnie różnej stylistyce.

Parter zamknięto w białym, modernistycznym „pudełku”. Przeszklenia na całą wysokość pomieszczeń otwierają salon, ale i sypialnię gospodarzy na taras oraz ogród. Natomiast piętro z sypialniami dzieci „ubrano” w tradycyjną formę drewnianej chaty – oczywiście przetworzoną. To archetypiczny dom z wysokim dachem, którego ściany i połacie pokrywa ten sam materiał – drewniany gont. Aby wzmocnić efekt, zróżnicowania i niezależności obu brył – „chatkę” ułożono na postumencie parteru w układzie wyglądającym na przypadkowy – częściowo wystaje ona poza krawędź „białego pudełka”.

Wykorzystano też naturalne walory działki na stoku. Od strony ulicy, znajdującej się powyżej budynku, widać tylko drewnianą, „tradycyjną” część domu. Białe pudełko jest niewidoczne dla oczu przechodni. Dzięki temu obiekt zdaje się całkowicie wpisywać w kontekst okolicy. Swoją prawdziwą naturę dom zdradza dopiero po przekroczeniu bramy wejściowej, wówczas ukazuje również „nowoczesną” podstawę.


Dom „2 in 1”
Projekt: Przemek Olczyk | Mobius Architekci
Lokalizacja: okolice Krakowa
Powierzchnia: 221m2
Projekt: 2013 / Realizacja: 2015

 

Dom "2 in 1" pod Krakowem. Projekt: Przemek Olczyk | Mobius ArchitekciDom "2 in 1" pod Krakowem. Projekt: Przemek Olczyk | Mobius Architekci

Dom "2 in 1" pod Krakowem. Projekt: Przemek Olczyk | Mobius Architekci

Polecamy: Mobius Architekci to pracownia, która została już dostrzeżona zarówno w kraju oraz za granicą. Biuro projektowe znalazło się m.in. w prestiżowym zestawieniu „50 najbardziej elektryzujących młodych pracowni na świecie” popularnego magazynu Wallpaper*. Uwagę branży i mediów zwróciły przede wszystkim oryginalne projekty domów jednorodzinnych z okolic Krakowa, Poznania oraz Warszawy.
 

Edge House, Kraków. Projekt: Przemek Olczyk | Mobius Architekci

Zobacz: Wybrane projektu studia Mobius Architekci


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.