Dom w Wieliczce pracowni ANTA Architekci charakteryzuje się dynamiczną bryłą, która we współczesnym stylu nawiązuje do tradycyjnej formy domu przekrytej stromymi dachami. Kształt domu tworzą dwa bloki zwieńczona skosami, połączone ze sobą prostym łącznikiem.
Dom w Wieliczce
Pracownia: ANTA Architekci Daniel Cieślik
Tradycyjna forma domu ze skosami we współczesnej odsłonie
Budynek zlokalizowany jest na opadającej działce o nieregularnym ukształtowaniu. Część wejściowa znajduje się od strony wewnętrznej, jest niewidoczna, a front budynku jest całkowicie przeszklony co wynika z ukształtowania terenu, walorów widokowych oraz stron świata.
Program domu rozplanowano na jednym poziomie. Oba bloki odzwierciedlają układ pomieszczeń wewnątrz. W większej części znajduje się wysoka, sięgająca dachu strefa dzienna, w mniejszym skrzydle część nocna. Główne wejście zaplanowano w łączniku pomiędzy dwiema bryłami. Rozcięcie formy na dwie części nadaje budynku dynamiki. Obie formy, zawieszone nad opadającym teren, podcięte zostały także skosami w części fundamentowej, które z jednej strony nawiązują do skosów dachów, które wieńczą obiekt, z drugiej strony podkreślają stromy kształt działki i jeszcze mocniej osadzają obie bryły w krajobrazie Wieliczki.
W obu skrzydłach architekci zaprojektowali tarasu, które stanowią funkcjonalne przedłużenie wnętrza. Duże okna i szklane balustrady dodają formom nowoczesnego sznytu.
Materiały wykończeniowe i kolorystyka elewacji podkreślają kształt budynku. Szczyty obu bloków pokrywa drewniana deska, podobnie jak wnęki tarasowe w obu częściach budynku. Białe obramowania akcentują formę przestrzenną.
Dom w Wieliczce we współczesny sposób nawiązuje do tradycyjnych domów zwieńczonych stromymi dachami, które tworzą zabudowę najbliższej okolicy. Rozdzielone bryły o asymetrycznym układzie, skręcone względem siebie z charakterystycznym podcięciem, nadają formie domu dynamiki i oryginalnego charakteru.