Wnętrza Kina Nowe Horyzonty we Wrocławiu – BUCK.ARCHITEKCI

Obiekt: kino nowe horyzonty – foyer
Projekt: BUCK.ARCHITEKCI
Adres: ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, Wrocław
Klient: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
Metraż: 1800 m²
Rok: 2012
Czas przygotowania projektu: 4 tygodnie
Czas realizacji: 6 dni
Zakres: koncept miejsca, projekt wnętrz, koordynacja wykonawcza
Zdjęcia: Mateusz Gzik, Sławek Okrzesik

Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu

Projekt Buck Architekci

Projekt wnętrz

Kino Nowe Horyzonty

Foyer jednego z największych w Europie kinowych art house’ów.

Kino Nowe Horyzonty to 9 salowy niezależny multipleks prezentujący kino artystyczne, autorskie i wartościowe kino środka. Z 2329 kinowymi fotelami jest to jeden z największych arthouse’ów w Europie. Działalność KNH w założeniu łączy wszelkiego rodzaju aktywności związane z filmem i jego promocją – a więc nie tylko regularne pokazy filmowe, ale także festiwale, przeglądy, wystawy, warsztaty, spotkania i programy edukacyjne.

Wszystkie te aktywności i wydarzenia wymagają, poza salami kinowymi, odpowiedniej przestrzeni, w której można je organizować – zwykłe kinowe foyer w tym wypadku nie wystarczy. Musi być to przestrzeń otwarta, elastyczna i łatwo poddająca się nowym aranżacjom, a uwzględniając także niezależny charakter i artystyczny kontekst działalności KNH powinno być to także miejsce wyjątkowe i inspirujące – nie tylko dla widzów, ale także dla jego gospodarzy – Stowarzyszenia Nowe Horyzonty. Dlatego też najważniejsza, poza programową, zmiana po przejęciu obiektu przez Nowe Horyzonty dotyczyła trzykondygnacyjnego kinowego foyer. Konieczna była interwencja, która z jednej strony pozwoliłaby odciąć się od rodowodu komercyjnego multipleksu a z drugiej podkreślić nowy charakter działalności kina. Założeniem było zorganizowanie foyer w sposób pozwalający na płynne połączenie stref takich jak kasy, bistro, kawiarnia, bar, a także księgarnia i galeria plakatu filmowego z otwartymi wielofunkcyjnymi przestrzeniami przystosowanymi do organizacji wystawy, spotkań i warsztatów. Celem było stworzenie współczesnego, atrakcyjnego i przyjaznego miejsca spędzania czasu – nie tylko w oczekiwaniu na filmowy seans.

Ze względu na specyfikę projektu – jego niezależny charakter i ograniczony budżet całego przedsięwzięcia – zarówno proces projektowy, jak i prace remontowe zostały skrócone w czasie do minimum. Projekt wykonawczy wnętrz i wyposażenia powstał w 4 tygodnie, natomiast remont mającego 1800 m² foyer trwał zaledwie 6 dni. Wymagało to od nas jako projektantów odpowiedzialnych za zarządzaniem całym procesem nie tylko dyscypliny organizacyjnej ale przede wszystkim elastyczności i refleksu. Ekspresowy tryb realizacji projektu oznaczał podejmowanie szybkich decyzji projektowych i dobieranie rozwiązań opartych na łatwo dostępnych materiałach. Aby maksymalnie skrócić terminy realizacji zamówień mebli i oświetlenia zdecydowaliśmy się także na samodzielne zaprojektowanie kluczowych elementów wyposażenia i wykonanie ich u lokalnych producentów.

Kino Nowe Horyzonty

Kino we Wrocławiu

Kino Nowe Horyzonty

Projekt wnętrz

Proces projektowy rozpoczął się od zaplanowania gruntownego oczyszczenia przestrzeni rozległego trzykondygnacyjnego foyer kina. Należało podjąć decyzje, które z istniejących elementów wystroju zostawić ze względu na ograniczenia czasowe, a także określić zakres prac remontowych i wszelkich funkcjonalnych zmian.

Jako główne założenie dla projektu przyjęliśmy koncepcję opartą na otwartości i spontaniczności, w której punktem wyjścia jest intuicja. Zależało nam by nasza interwencja nie przytłoczyła przestrzeni foyer i nie zde’niowała jej w nieodwracalny sposób. Celem było miejsce stale ‘stające się’, będące jedynie tłem dla zdarzeń i aktywności użytkowników – zarówno widzów, jak i gospodarzy kina.

Stąd decyzja, żeby całe wyposażenie było jak najbardziej mobilne i możliwie zmienne. Specjalnie na potrzeby foyer zaprojektowaliśmy kompletny systemu wielofunkcyjnych mebli – białych przestrzennych stalowych kostek, które w zależności od okoliczności i dodatkowych elementów mogą być zarówno stołem, siedziskiem, regałem, nośnikiem wystawienniczym, ale też stołem do gry w ping-ponga czy stelażem hamaku. Ten oparty na intuicyjności system stanowiący trzon wyposażenia został uzupełniony dodatkowo skandynawskimi meblami vintage, klasycznymi w formie krzesłami i tradycyjnymi dywanami. To celowo eklektyczne połączenie stało się z jednej strony estetycznym wyzwaniem, a z drugiej inspirującym bodźcem, który pozwala użytkownikom na swobodne aranżowanie wyposażenia według własnych potrzeb i upodobań.

Innym ważnym elementem projektu jest system oświetlenia oparty na dwóch typach zaprojektowanych przez nas modułowych opraw – piorunach (oprawach świetlówkowych) i kapelutkach (oprawach żarowych). Dzięki możliwości dowolnej aranżacji oprawy sprawdziły się zarówno w większych grupach, jak i jako indywidualne elementy.
Prostota i elastyczność były czynnikami decydującymi także podczas poszukiwania rozwiązań projektowych dla barów oraz stanowisk kasowych. Zyskały one nowy wygląd dzięki blasze trapezowej – powszechnie dostępnemu materiałowi budowlanemu – który zaadoptowany na potrzeby wnętrza i zestawiony z klasyczną białą glazura oraz tradycyjnymi neonami – stał się atrakcyjnym formalnie i wizualnie elementem.

Zwieńczeniem całości projektu i swoistym podsumowaniem jego niezależnego charakteru są z kolei kilkunastometrowe huśtawki, które zaprojektowane jako centralnym element foyer stały się symbolem Kina Nowe Horyzonty.

Kino Nowe Horyzonty

Projekt wnętrz

Projekt Buck Architekci

Kino Nowe Horyzonty

Wnętrza Kina Nowe Horyzonty we Wrocławiu

Wiodące materiały

Stal / sklejka antypoślizgowa / blacha trapezowa / drewno / glazura

Wyposażenie

System stalowych mobilnych wielofunkcyjnych kostek – wg projektu B.A
Duże wspólne stoły – wg projektu B.A
Krzesła i fotele – fameg, vintage
Huśtawki – wg projektu B.A
Oprawy świetlówkowe ‘pioruny’ – chors wg projektu B.A
Oprawy wiszące ‘kapelutki’ – chors wg projektu B.A
Neony – wg projektu B.A
Kieszenie z pleksi na plakaty – wg projektu B.A

Zobacz: Nowoczesne wnętrza na portalu Archinea


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.