Zaskakująca forma na malowniczym tle

Dom w Krośnie pracowni ANTA Architekci to dynamiczna forma usytuowana na zielonej działce o nieregularnym ukształtowaniu. Rzeźbiarsko uformowane bryły posadowiono na wtopionej w opadający teren kondygnacji piwnicy. Budynek projektu Daniela Cieślika nie przytłacza skalą i  zaskakuje nietypową formą na malowniczym tle.


Dom w Krośnie
Pracownia:
 ANTA Architekci Daniel Cieślik

 

Zaskakująca forma na malowniczym tle

Zaskakująca forma na malowniczym tle


Budynek, choć mieści obszerny program funkcjonalny, nie przytłacza jednak swoją skalą. Dynamiczne kształty nadają mu lekkości i oryginalnego wyrazu.

Cześć mieszkalna w całości zlokalizowana została na jednym poziomie w białych, nieregularnych bryłach. Ich zwieńczenie to interpretacja częstochowskich architektów zapisów dotyczących stromych dachów. W poszczególnych, masywnych blokach rozdzielonych w bryle komunikacyjnym łącznikiem mieszczą się poszczególne strefy domu – część mieszkalna z salonem, jadalnią i kuchnią oraz część prywatna z sypialniami domowników i pomieszczeniami towarzyszącymi.

W zatopionej w opadającym terenie kondygnacji podziemnej zaplanowano garaż podziemny z pomieszczeniami techniczno-gospodarczymi. Zagłębienie pozwala na łatwy dojazd z istniejącej drogi dojazdowej. Niższa część założenia – garaż oraz mury oporowe – wykończono drewnianym deskowaniem, które koresponduje z leśnym otoczeniem działki inwestorów.

Budynek od strony ulicy jest prawie całkowicie pozbawiony okien zapewniając jego mieszkańcom pożądaną prywatność. Od strony ogrodu i najbardziej nasłonecznionej części działki otwiera swoje wnętrza dużymi przeszkleniami w kierunku bujnego krajobrazu, kadrując niezwykłe widoki w prostokątne ramy. Przy większości pomieszczeń w zadaszonych podcieniach zaprojektowano tarasy – mieszkańcy po otwarciu wielkich okien będą mieć stały kontakt z otaczającą naturą.

Wzajemnie kontrastujące wykończenia materiałowe – białe bloki kondygnacji mieszkalnej i drewniana podstawa garażu podziemnego podkreślają i uwypuklają jeszcze bardziej nietypową formę domu. Dynamiczne kształty i nieregularna struktura tworzą nowoczesną i oryginalną całość.

 

Zaskakująca forma na malowniczym tle Zaskakująca forma na malowniczym tleZaskakująca forma na malowniczym tle


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.