21 lipca – 15 września 2012
Park wokół CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie
Więcej informacji:
Zielony Jazdów na Facebooku’u.
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Druga odsłona Zielonego Jazdowa już od piątku (27 lipca)
Weekend w Zielonym Jazdowie to kolejna porcja nie tylko ekologicznych atrakcji. Przed Zamkiem Ujazdowskim zagra grupa Fat Burning Step. CSW zaprasza też na projekcję dokumentu „Recepta na klęskę”. Poza tym w programie debaty, warsztaty kulinarne, lekcja jogi, masaż tajski oraz wiele innych wydarzeń.
Zielony Jazdów to nowa plenerowa miejscówka stworzona dla warszawiaków na wakacje. Głównym jego punktem jest pawilon, zaprojektowany specjalnie na potrzeby projektu przez Rirkrita Tiravaniję, wybitnego artystę tajskiego pochodzenia. W środku znajduję się funkcjonujący codziennie bar. Przed nim zorganizowano przestrzeń tak, by służyła odpoczynkowi i relaksowi – rozstawiono leżaki, rozwieszono hamaki i kokony zrobione ze starych banerów reklamowych.
Zielony Jazdów to bogaty program oferujący różnorodne aktywności. W piątek, 27 lipca odbędzie się projekcja filmu „Recepta na klęskę”. Dokument opowiada historię rodzinny, która w imię ekologicznych przekonań zmienia swoje dotychczasowe przyzwyczajenia. W sobotę zaś zagra zespół Fat Burning Step. Ich muzyka to elektroniczne brzmienia dopełnione energetycznym wokalem Marii Payne. Program tego weekendu dopełniają debaty, warsztaty łatania dętki, zajęcia jogi, masaż tajski oraz warsztaty kulinarne o ziołach i kwiatach jadalnych organizowane przez Slow Food Youth. Dokładny program na najbliższy, a także kolejny weekend można znaleźć w dalszej części dokumentu.
Wstęp na wszystkie wydarzenia – poza wybranymi warsztatami – jest bezpłatny. Podczas weekendów galerie CSW będą czynne dłużej, do godziny 23. Od 19 wstęp do nich jest także bezpłatny.
Koncerty i projekcje filmowe będą odbywały się do połowy września. Ich program został powiązany z kwestiami ekologicznymi dotyczącymi głównego wątku projektu. Pokazom filmów towarzyszyć będą wykłady przedstawicieli organizacji pozarządowych, ekspertów ds. ochrony środowiska czy architektów, co stanowić ma stały punkt piątkowych i sobotnich wydarzeń. Stworzy to także możliwość połączenia teorii z praktyką – publiczność CSW będzie miała okazję podzielić się swoimi opiniami, doświadczeniem i wiedzą w czasie wspólnego gotowania w pawilonie.
Przebywający na rezydencjach w ramach projektu Studio Warszawa goście programu A-I-R Laboratory zostali zaproszeni do przeprowadzenia działań odnoszących się do przestrzeni parku otaczającego CSW. Otoczenie CSW stanie się punktem wyjścia dla badań i interwencji: Lady Nakonechnej, duetu Ze Coeupel (Ambra Pittoni i Paul-Flavien Enriquez-Sarano), Francisa Thorburna, Graysona Coxa, Javiera Hinojosy oraz Juliette Delventhal i Pawła Kruka, realizujących projekt „We’re Like Gardens” – ogród permakulturowy będący przykładową propozycją wykorzystania niezagospodarowanych terenów miejskich.
Zielony Jazdów to pierwszy projekt CSW realizowany bez użycia materiałów drukowanych – o kolejnych wydarzeniach informować będziemy tylko drogą elektroniczną, także dzięki telewizji CSW.
Więcej informacji oraz stale aktualizowany program można znaleźć na stronach: csw.art.pl oraz www.facebook.com/ZielonyJazdow
WEEKEND 27-29 LIPCA
27 lipca, piątek
18:00 – 21:00 Slowfoodowe kolacje piątkowe – Slow Food Youth
Zapraszamy do wspólnego gotowania i biesiadowania. Goście organizują swoje jedzenie, koc i zapraszają znajomych, przyjaciół, rodzinę. Każdy piknik będzie miał swój temat przewodni – poprosimy uczestników aby przynieśli potrawy i produkty, które do niego nawiązują, w soboty i niedziele zorganizujemy tematyczne warsztaty. Tym razem będą to Zioła i kwiaty jadalne. Podczas wydarzeń piątkowych obecni będą animatorzy-członkowie warszawskiego ruchu Slow Food. Wydarzenie ma charakter otwarty.
20:00 Spotkanie z ekspertem: Ludomir Duda “Ekodom na polską kieszeń” + dyskusja
Dom, którego budowa i eksploatacja nie degeneruje środowiska naturalnego to nie utopia. Możemy zracjonalizować zużycie energii i wody i zmniejszyć koszty eksploatacji o 70%. Nawet w naszej strefie klimatycznej opłaca się przetwarzanie energii słonecznej na ciepło. A dom energooszczędny to nie tylko racjonalny wybór ekonomiczny, ale i etyczny. Polscy projektanci postawili sobie za cel stworzenie technologii taniej, swój projekt nazwali “Autonomiczny Dom Dostępny”.
Dr Ludomir Duda, termodynamik, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Autor kilkunastu patentów, w tym rewelacyjnej w skali światowej mgłowej technologii gaszenia pożarów Telesto®. Pionier ekologicznego budownictwa i rolnictwa, popularyzator idei budownictwa energooszczędnego, inicjator budowy pierwszej w Polsce korzeniowej oczyszczalni ścieków dla budynku użyteczności publicznej. Organizator i pierwszy prezes Fundacji Poszanowania Energii. Członek Rady Zarządzającej Polskiego Klubu Kogeneracji.
21:00 Kino: Recepta na klęskę/Katastrofin aineksia, reż. John Webster, Dania/Finlandia 2008,
John Webster przekształca całą swoją rodzinę w gromadę królików doświadczalnych. Przekonuje swoją rodzinę do tego, żeby na rok przeszli na dietę z niską zawartością dwutlenku węgla. John, jego żona i dwójka dzieci starają się prowadzić normalne życie na przedmieściach, unikając zużycia ropy naftowej i jej pochodnych. Chociaż zmiana stylu życia zmniejsza zużycie dwutlenku węgla przez rodzinę o połowę, pociąga za sobą także inne konsekwencje. Skala eksperymentu zaczyna być przytłaczająca.
28 lipca, sobota
Slow Food Youth Minitarg warzywno-owocowy
Zapraszamy producentów ekologicznej żywności z ich produktami, które goście CSW będą mogli kupować w ciągu dnia podczas trwania innych wydarzeń w ramach projektu Zielony Jazdów.
11:00 – 13:00 Warsztaty Projekt Zębatka – Łatanie dętki (tylko dla kobiet)
13:30 – 16:00 Warsztaty Projekt Zębatka – Łatanie dętki (warsztat otwarty)
Przyjedź na swoim rowerze, nie zakładaj najczystszej białej koszuli, weź ze sobą 5zł składki na materiały. Klucze, łatki, łyżki do opon i pompki będą na miejscu, ale jeśli przyniesiesz własne, nie będziesz musiał/a czekać w kolejce.
Formuła zajęć: 10 osób pracujących w parach przy swoich rowerach, 3h, 2 prowadzące.
Teoria I: Ogólna budowa roweru (w tym podstawowe nazewnictwo); budowa koła rowerowego; czemu nie powinno się jeździć na flakach?; pokazanie tutoriala filmowego „jak wymienić dętkę rowerową”.
Zadanie 1.Odkręcenie koła w rowerze, zdjęcie opony i wyjęcie dętki, przykręcenie koła (+ zależnie od roweru: ustawienie przerzutek, hamulców, napięcie łańcucha, założenie obudowy)
Zadanie 2. Łatanie dziurawej dętki
Teoria II: Czyszczenie i smarowanie – jak czyścić poszczególne części, jak często, czym.
Zadanie 3. Czyszczenie i smarowanie (bez rozkręcania poszczególnych części).
14:00 – 15:30 – Warsztaty kulinarne dla dorosłych – Zioła i Kwiaty Jadalne – Slow Food Youth
Aromatyczna wyprawa po świecie ziół – znanych i nieznanych. Podczas warsztatów poznamy niesamowite jadalne kwiaty, oraz odkryjemy dzikie zioła rosnące wokół CSW. Warsztaty dla dorosłych prowadzi Kuba Korczak.
16:00 – 18:00 Warsztaty realizacyjne Warszawska Kooperatywa Spożywcza
Solar Heater/Solar Panel
Solar Heater
Prosta konstrukcja przypominająca kwiat origami, który przekierowuje energię słoneczną w jeden punkt. Dzięki słonecznemu grzejnikowi możemy zagotować wodę bez użycia prądu.
Solar Panel
System ogrzewający wodę poprzez wykorzystanie energii słonecznej, prawa grawitacji i unoszenia
się ciepła do góry.
20:00 Spotkanie z ekspertem: Paweł Bernat “Filozofia zrównoważonego rozwoju” + dyskusja
Celem wykładu jest odpowiedź na pytanie dlaczego, w sensie etycznym, należy żyć zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, co sprawia, że powinniśmy, jako jednostki, społeczności czy wreszcie gatunek pójść właśnie w tym kierunku? Moralność, a w konsekwencji etyka, jako systematyczna (normatywna) refleksja nad moralnością, podlega zmianom. Zmieniające się okoliczności (środowiskowe, społeczne, ekonomiczne, technologiczne), nowa rzeczywistość staje się wyzwaniem w sensie moralnym.
Paweł Bernat jest z wykształcenia filozofem i islamistą. Był stypendystą m.in. Fundacji Rządu Księstwa Liechtensteinu oraz Fundacji Szejka Al-Maktoum. W 2005 r. obronił pracę doktorską z etyki technologii (IAP). Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół zagadnień z pogranicza filozofii i etyki techniki i technologii, zrównoważonego rozwoju oraz towarzyszących mu (sprzyjających bądź negujących) ideologii. Realizował m.in. projekty „Etyka zrównoważenia dla przyszłych systemów energetycznych” (Techniczy Uniwersyt w Eindhoven w Holandii, 07.2007-06.2008) czy „Technologie zrównoważonego rozwoju w perspektywie etyki” (tzw. Granty
Norweskie, IAP, Liechtenstein, 07.2010-06.2011).
21:00 Koncert FAT BURNING STEP
Fat Burning Step to organiczne spojrzenie na dubstep/dub oraz muzykę świata, kolaboracja wrocławskich muzyków ze zjawiskową wokalistką o angielsko-greckich korzeniach, Marią Payne oraz szwajcarskim producentem Roli Mosimannem. Projekt swymi korzeniami sięga elitarnej imprezy Bass Day Uk 2007 w Manchesterze, w ramach której wystąpił lider Fat Burning Step, basista Radek ‘Bond’ Bednarz.
29 lipca, niedziela
11:00 -Yoga, Tai Chi, Kalari / Astanga Yoga + Masaż Tajski / Thai Sun
11:00 – 12:30 Slow Food Youth Slowfoodowe niedziele dla dzieci – warsztaty
Zajęcia rozwijają dzieci manualnie, otwierają je na nowe smaki i zapachy, w przyjazny sposób uczą kultury jedzenia i wspólnego gotowania posiłków.
Warsztaty dla dzieci prowadzi Grzegorz Łapanowski.
13:00 – 15:00 Warsztaty z konsensusu – Warszawskie Kooperatywy Spożywcze
Dla osób chcących działać lub już działających w grupie o niehierarchicznej strukturze. Umiejętność dochodzenia do konsensusu potrzebna jest w oddolnych działaniach, wspiera równość i sprzyja współpracy. Warsztaty będą polegać na rozmowie o samoorganizacji, zasadach pracy w grupie oraz metodzie podejmowania decyzji opartej o konsensus, a także ćwiczeniu tego w praktyce.
16:00 Warsztaty kulinarne – A new twist on sauerkraut/Juliette Delventhal
Przebywająca na rezydencji CSW w ramach programu A-I-R Laboratory szefowa kuchni z San Francisco, Juliette Delventhal, poprowadzi warsztaty marynowania warzyw. Uczestnicy będą mieli okazję przygotować własne słoiki pełne pyszności i zabrać je do domu. Warsztaty mają charakter otwarty.
WEEKEND 3-5 SIERPNIA
3 sierpnia, piątek
18:00 – 21:00 Slowfoodowe kolacje piątkowe – Slow Food Youth – temat przewodni: Ryby
20:00 Spotkanie z ekspertem: Wojciech Stępniewski “Sieci inteligentne – energetyczny system przyszłości”
Smart grid przypomina internet – każdy może być producentem i odbiorcą. Każdy pobiera energię z sieci, ale może też ją oddawać, kiedy wyprodukuje nadwyżki. Pojedynczy dom z panelami słonecznymi na dachu, czy nawet akumulator samochodowy jest minielektrownią. Inteligentna sieć wszystkich uczestników rynku energii oznacza oszczędność, ochronę klimatu, ale i decentralizację, demokratyzację, uwolnienie spod władzy monopoli.
Wojciech Stępniewski, doradca ds. Politycznych, Klimat i Energia, WWF Polska.
Publicysta, obserwator i komentator zmian prawa polskiego pod wpływem prawodawstwa unijnego, w zakresie środowiska, klimatu i energii. Absolwent Politechniki Warszawskiej, stypendysta Yale University, School of Management, członek Klubu Publicystów EKOS.
21:00 Kino: Nasz rajski ogród/ Unser Garten Eden, reż. Reż. Mano Khalil, Szwajcaria 2010
Dokument pozwala na obserwowanie skrupulatnie zorganizowanego społeczeństwa szwajcarskiego w mikroskali. Reżyser Mano Khalil z pochodzenia jest Kurdem, więc mimo woli pokazuje ten świetnie nakręcony zegarek z perspektywy obcego. Pokazuje też ogromny
wpływ różnych narodowości na wspólnotę (148 działek zajmuje ok. 20 nacji), sprawiający, że porządek ściera się tu z ideą wolności i potrzebą improwizacji, a poczucie jedności i sąsiedzka przyjaźń z obawami i budzącymi wielkie emocje konfliktami. Film jest cennym obrazem wielonarodowego i wielokulturowego społeczeństwa działkowiczów, którzy uciekają od zgiełku miast i powracają do tradycyjnych wartości związanych z uprawą własnej ziemi.
Film pokazywany jest dzięki wsparciu Szwajcarskiej Fundacji dla Kultury Pro Helvetia.
4 sierpnia, sobota
Slow Food Youth Minitarg warzywno-owocowy
Zapraszamy producentów ekologicznej żywności z ich produktami, które goście CSW będą mogli
kupować w ciągu dnia podczas trwania innych wydarzeń w ramach projektu Zielony Jazdów.
10:00 – 13:00 Warsztaty Projekt Zębatka – Regulacja hamulców (tylko dla kobiet)
Teoria: Omówienie typów hamulców na przykładzie rowerów uczestniczek i na przykładzie zdjęć, plusy i minusy poszczególnych typów, omówienie mechanizmu, nazewnictwo, typowe usterki oraz oznaki zużycia.
Zadanie 1. Serwis klocków hamulcowych w swoim rowerze, zgodnie z otrzymaną instrukcją. Uczestniczki pracują przy tych rowerach, w których hamulce wymagają serwisu (czyli w parach lub trójkach) lub przy rowerze warsztatowym.
Zadanie 2. Dodatkowe – jeśli zostanie czas wolny lub wszystkie uczestniczki będą miały świeżo serwisowane hamulce: wymiana dętki.
11:00 – 13:00 Warsztat realizacyjny Warszawska Kooperatywa Spożywcza Upcycling tkanin
Szycie toreb, ubrań i bransoletek ze starych T-shirtów i przerabianie starych ubrań np. spodni na koszulę etc.
13:30 – 16:00 Projekt Zębatka – Regulacja hamulców (warsztat otwarty)
14:00 – 15:30 Warsztaty kulinarne dla dorosłych – Ryby – Slow Food Youth
Świeże i wędzone lokalne ryby z polskich akwenów. Ekspresowy kurs filetowania oraz dyskusja na temat przełowienia i zagrożonych gatunków.
Warsztaty dla dorosłych prowadzi Grzegorz Łapanowski.
16:00 – 18:00 Warsztaty realizacyjne Warszawska Kooperatywa Spożywcza – Rocket Stove/Lodówka bez elektryczności
Rocket Stove
Realizacja prostego i energowydajnego piecyka, który można wykonać ze zwykłych puszek po konserwach. Prezentacja bardziej zaawansowanych systemów rocket stove przeznaczonych zarówno do gotowania jak i ogrzewania pomieszczeń.
Lodówka bez elektryczności
Skonstruowanie „lodówki”, która chłodzi poprzez odparowywanie wody, warto połączyć z innym warsztatem, jako że potrzeba trochę czasu, żeby zaobserwować efekt chłodzenia.
20:00 – Spotkanie z ekspertem i dyskusja: Natalia Bet, Grzegorz Młynarski „Miejskie ogrodnictwo”
Społeczne ogrody warzywne coraz śmielej zakradają się do polskich miast. Mieszkańcy zamieniają parki i nieużytki w pomidorowe grządki. Temat ogródków pokażemy z perspektywy architektoniczno-socjologiczno-ekonomicznej.
Natalia Bet – dziennikarka i animatorka, tworzy projekty związane z architekturą, prowadzi bloga Uwaga! Zabytek, współtworzy recyklingowy projekt „Garażówka”.
Grzegorz Młynarski – założyciel inicjatywy Kwiatkibratki, w ramach której prowadzi badania socjologiczne, dostarcza rozwiązania ogrodnicze, przeprowadza konsultacje i partycypacje oraz organizuje akcje miejskie i warsztaty związane z miejskim ogrodnictwem, m.in. Fundacji Bęc Zmiana.
21:00 Koncert: KARPATY MAGICZNE
Bazują na łączeniu brzmienia instrumentów tradycyjnych oraz transowych technik wokalnych z kręgu eurazjatyckiej muzyki rytualnej z nowymi technologiami modyfikowania dźwięku oraz elementami amerykańskiej psychedelii i noise. Anna Nacher i Marek Styczyński realizują także wiele projektów pobocznych i współpracowali z artystami z kręgu muzyki medytacyjnej, free-jazzu, psychedelii, rave, avat-pop, noise i techno.
5 sierpnia, niedziela
11:00 Yoga, Tai Chi, Kalari / Astanga Yoga + Masaż Tajski / Thai Sun
11:00 – 13:00 Slow Food Youth Slowfoodowe niedziele dla dzieci – warsztaty
Warsztaty dla dzieci prowadzi Anna Leśniewska- Pindor
—————————————————————-
Projekt realizowany jest przy wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy i Ambasady Tajlandii w Warszawie.
Projekt realizowany jest przy udziale EUNIC.
Mid Atlantic Arts Foundation ma przyjemność wspierać Sezon Amerykański dzięki dotacji ze strony Trust for Mutual Understanding.
Główny partner: IKEA
Partnerzy: sklep internetowy whamaku.pl
Partner techniczny: Jerry Media
Obsługę pawilonu przez cały czas trwania projektu zapewnia OSIR cafe&bar.
Patroni medialni: TVP1, TOK FM, Przekrój, o.pl, F5, EMMA PAK, PURPOSE, Projektor Kulturalny, magazyn Smak, ecowawa.pl, ekologia.pl, ulicaekologiczna.pl, portalfilmowy, placdefilad.com, uwolnijmuzyke.pl, qlturka.pl, mowianamiescie.pl
Stali patroni medialni: Aktivist, Exklusiv, Stolica, Elle Decoration
We współpracy z:
Warszawska Kooperatywa Spożywcza, Slow Food Warszawa i Slow Food Youth, Fundacja Aeris Futuro, Concordia Design, Projekt Zębatka, Dominik Dobrowolski, Kasia Woźniak-Kajak, Fundacja Perform,oraz Astanga Yoga, Thai Sun i Bego Booking.
Uwaga: Przez cały czas trwania projektu podczas weekendów przestrzeń parkingowa przed CSW będzie zamknięta dla samochodów – zostanie udostępniona dla rowerów.
WSTĘP NA PROJEKCJE FILMOWE, DYSKUSJE I KONCERTY JEST WOLNY.
Wstęp na większość warsztatów – wolny, koszt wybranych to 5-10 zł.
W piątki i soboty galerie będą czynne do godziny 23.00. Od godziny 19.00- wstęp wolny.
On Fridays and Saturdays the galleries will be open until 11PM. From 7 PM-free entrance.
Dzięki wsparciu Ambasady Tajlandii w Warszawie podczas trwania projektu goście będą mieli okazję zażyć masaży tajskich, łączących najlepsze elementy z orientalnych technik relaksacyjno – leczniczych, a także spróbować oryginalnych tajskich potraw przygotowywanych przez żonę Ambasadora Tajlandii, Panią Yupadee Bunnag.