Projekt wnętrza pracowni MAKA Studio obejmuje rozbudowany budynek jednorodzinny. Z klasycznej „kostki” Inwestor zdecydował się zrobić budynek z dachem dwuspadowym i elewacją z blachy stalowej na rąbek. Do zaprojektowania, oprócz podstawowego metrażu doszła powierzchnia poddasza do zaaranżowania jako antresole pokoi dziecięcych.
Wnętrza domu jednorodzinnego w Gdańsku
Autorzy: MAKA STUDIO | Aleksandra Mierzwa, Wiktor Kurc
Zespół projektowy: Aleksandra Mierzwa, Wiktor Kurc, Iga Brzuchańska
Powierzchnia: 220m2
Projekt: 2016
Wnętrza domu w Gdańsku
Całość wnętrza miała być nowoczesna, z elementami bielonego drewna. Klienci otwarci byli również na mocniejsze, czarne akcenty, jak np. ściana przy schodach, ciemny sufit sypialni czy męska łazienka.
Do salonu prowadzi część jadalniana, w której zaplanowano zabudowę meblową z wkomponowanym historycznym kredensem. Od salonu oddziela ją panoramiczny kominek z wnęką, w której zawisł wiklinowy fotel bujany.
Nie chcąc, aby dwie ważne funkcje konkurowały ze sobą, architekci z pracowni MAKA Studio podzielili pokój dzienny na 2 części: kominkową oraz telewizyjną. W taki też sposób ustawione zostały sofy wypoczynkowe, z jednej kolekcji modułowej, natomiast skonfigurowane na potrzeby konkretnej części. Poprzez uniknięcie wysokich zagłówków i oparć w części centralnej, salon może również działać jako jedno pomieszczenie, bez żadnych przeszkód w komunikacji między użytkownikami. W salonie zdecydowano się na zachowanie oryginalnego stropu żelbetowego z piękną strukturą. Na jego powierzchni poprowadzone zostało okablowanie do lamp natynkowych.
Pokoje dziecięce miały być wielopoziomowe i otwarte. Zgodnie z zainteresowaniami starszej córki, architekci zaprojektowali ściankę wspinaczkową prowadzącą na antresolę, na której znajduje się część sypialniana oraz większość szaf schowanych w zabudowie ze sklejki.
„Mając do dyspozycji tak dużą wysokość pomieszczenia, nie mogliśmy odmówić sobie zamontowania drewnianej huśtawki w centralnej części pokoju” – dodaje architekt z pracowni MAKA Studio.
W pokoju młodszej córki początkowo nie była przewidziana druga kondygnacja, jednak po przeanalizowaniu możliwości również tutaj zdecydowano się dodać „dziuplę”, która wykorzystuje część strychu. Ze względu na bezpieczeństwo, poziom dziupli został maksymalnie obniżony i znajduje się w zasadzie poniżej poziomu stropu. Pod dziuplą zamontowany został również hamak, a powiększony podest z materacami, w nocy pełni funkcję łóżka, a za dnia miejsca spotkań z koleżankami.
Projekt obejmuje również dwie łazienki. Ze względu na podział „mocy” w rodzinie, większa przypadła kobietom. Utrzymana jest w jasnej kolorystyce z czarnymi akcentami w postaci okuć meblowych i armatury, a błysku dodają złote lampy wiszące nad toaletką.
Mniejsza łazienka bazuje na ciemnej tonacji. Wykorzystany został tu fornir z naturalnego kamienia oraz płytki strukturalne. Centralny element łazienki jest pionową kolumną, oddzielającą umywalkę od części prysznica, który dostępny jest z dwóch stron. Głębi w łazience dodaje dymione lustro przewidziane w części pod podłużnym oknem. Tutaj, tak samo jak w górnej łazience, lustro zostało przeniesione na bok względem umywalki.