100% Dom Stodoła pracowni JABRAARCHITECTS

Prosta i spójna forma zaplanowana w sposób optymalny wpisuje budynek projektu biura JABRAARCHITECTS w zwartą strukturę zróżnicowanego  architektonicznie krajobrazu, wykorzystując maksymalnie walory, wąskiej działki.


Na małej parceli we Wrocławiu, ukrytej w drugiej linii zabudowy, zaprojektowaliśmy dom o tradycyjnej formie stodoły o powierzchni 250m2 ( w tym garaż dwustanowiskowy). Intensywna zabudowa sąsiedztwa i wymiary działki wprowadzały istotne ograniczenia przy projektowaniu, jednak pomimo tego budynek został optymalnie wpasowany w istniejący układ urbanistyczny i geometrię działki, pozostawiając jej część na spore tarasy i oddech pomiędzy sąsiadami – opowiadają autorzy projektu z JABRAARCHITECTS.


100% Dom Stodoła
Autor: JABRAARCHITECTS Tomasz Zaleski
Lokalizacja: Wrocław
Powierzchnia:
250 m2 z garażem
Rok: 2019

 

100% Dom Stodoła. Projekt: JABRAARCHITECTS Tomasz Zaleski

100% Dom Stodoła


Powierzchnia domu rozdysponowana na dwie kondygnacje  naturalnie wydzieliła strefę dzienną i nocną.  Parter zaplanowany jest na rzucie długiego prostokąta, który od strony frontowej łączy strefę wejściową z garażem, natomiast strefa dzienna znajduje się w części domu położonej już w obrębie ogrodu. W kondygnacji poddasza architekci zaplanowali trzy sypialnie, łazienkę, gabinet i pralnię. Główna sypialnia posiada dodatkowo garderobę i saunę z prysznicem.

Budynek od strony północnej jest maksymalnie przysunięty do granicy działki i nie posiada żadnych okien, dlatego od południa i zachodu szerokimi przeszkleniami cały parter otwiera się na ogród, rozświetlając wnętrza domu. Pomieszczenia górnej kondygnacji również są bardzo jasne dzięki dużym przeszkleniom, a poczucia przestrzeni dodatkowo nadaje otwarcie do szczytu budynku w formie sufitów katedralnych, które odsłaniają konstrukcję więźby dachowej.W nawiązaniu do tradycyjnej bryły budynku do jego wykończenia również przewidziano tradycyjne materiały. Elewacje będą wykończone w podłużnej, białej i beżowej matowej płytce long w połączeniu z ciepłym, jasnym drewnem na opaskach ścian szczytowych.
Dodatkowo na elewacji zachodniej zaprojektowano drewniane, przesuwne żaluzje, które będą umożliwiały regulację natężenia światła we wnętrzach.

Szara dachówka i drewniana stolarka okienna również w odcieniu szarości dominują w  monochromatycznej kolorystyce elewacji. Prosta forma domu stodoły koresponduje z detalami, które nadają jej współczesny charakter.

 

100% Dom Stodoła. Projekt: JABRAARCHITECTS Tomasz Zaleski

100% Dom Stodoła. Projekt: JABRAARCHITECTS Tomasz Zaleski

100% Dom Stodoła. Projekt: JABRAARCHITECTS Tomasz Zaleski

100% Dom Stodoła. Projekt: JABRAARCHITECTS Tomasz Zaleski

 


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.