Konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej osiedla mieszkaniowego w Bielanach Wrocławskich.
Projekt konkursowy
Autorzy: Pracownia Architektoniczna Dawid Marszolik
Skład zespołu: arch. Dawid Marszolik, stud. WA Politechniki Śl Katarzyna Rakowska
Lokalizacja: Wrocław
Organizator konkursu: ATM Grupa S.A.
Idea
Temat konkursu w połączeniu z rozmiarem terenu opracowania oraz wytycznymi dotyczącymi bilansu i powierzchni mieszkań wchodzących w skład osiedla wygenerowały jasne priorytety całego procesu projektowego. Zamierzeniem projektowym jest stworzenie dużego osiedla mieszkaniowego, które będzie jak najbardziej elastyczne i uniwersalne pod względem struktury, ilości i rodzajów mieszkań, a jednocześnie będzie niepowtarzalne, przyjazne i tak zaprojektowane, aby skala tego osiedla była ściśle dopasowana do najważniejszych jego użytkowników – mieszkańców.
Idea stworzenie osiedla o strukturze uniwersalnej, dającej się kształtować w zależności od potrzeb rynku a przy tym przyjaznego człowiekowi towarzyszy każdemu z elementów opracowania, począwszy od urbanistyki a skończywszy na architekturze.
Założenia urbanistyczne
Teren opracowania nie należy do charakterystycznych. Brak tu mocnego kontekstu, co w połączeniu ze znaczną powierzchnią 6.1 ha narzuca pewne rozwiązania (RYSUNEK 1). Projekt przewiduje podział osiedla na 4 części, co również pozwoli podzielić ewentualną realizację na 4 etapy (RYSUNEK 2). Taki podział powoduje kameralność poszczególnych kwartałów, oraz pozwala na skomunikowanie osiedla zostawiając powierzchnie wolne od ruchu samochodowego(RYSUNEK 3). Tak wykreowana przestrzeń może być zagospodarowana budynkami mieszkalnymi, z częściami prywatnymi, półprywatnymi i ogólnodostępnymi. Jednocześnie przy stworzeniu jasnego podziału na 4 części, zaprojektowano między nimi połączenia funkcjonalne i widokowe.(RYSUNEK 4-6)
W opracowaniu zaproponowano dwa rodzaje zabudowy mieszkalnej PASMOWĄ w kwartale 2 i 4 oraz zabudowę ROZPROSZONĄ w kwartałach 1 i 3. Każda z nich została wygenerowana z odpowiednio dobranego modułu, który pozwala na kształtowanie struktur mieszkalnych w różnoraki sposób (RYSUNEK 7).
Zabudowa rozproszona
Zabudowa ta została zaprojektowana w oparciu o moduł, z którego składają się mieszkania, a zestawianie ich ze sobą kreuje budynki.
Zaproponowany moduł to 4,5m x 4,5 m. Połączenie ze sobą 3 lub 4rech modułów tworzy mieszkania dwupokojowe, trzypokojowe oraz czteropokojowe. Mieszkania oparte na tym module mogą być dowolnie zestawiane ze sobą w zależności od potrzeb. Trzonem spinającym jest klatka schodowa a odpowiednio zaprojektowane lokalizacje szachtów instalacyjnych umożliwia dowolną konfiguracje mieszkań względem siebie. Różnorodne ułożenie względem siebie mieszkań tworzy rozrzeźbioną kubaturę budynku. Przez to każde mieszkanie ma balkon, loggie (w obrębie wspomnianego modułu), taras na dachu niższej kondygnacji lub taras ziemny z ogródkiem na parterze. Połączenie mieszkań w 8 lub 16 modułowe kondygnacje pozwala doświetlić każde mieszkanie z minimum dwóch stron. Komfort mieszkań podwyższa również brak ścian nośnych w obrębie mieszkania, przez co zwiększają się możliwości aranżacyjne każdego z nich (RYSUNEK 13 – 15).
Nazwa tego rodzaju zabudowy wynika z rozproszonego układu prezentowanych budynków.
Taki układ umożliwia odpowiednie doświetlenie budynków oraz zachowanie odpowiednich odległości względem siebie. Poprzez obrócenie i poprzesuwanie niektórych budynków wytworzone zostały wnętrza urbanistyczne, które stanowią ważny element całego założenia (RYSUNEK 8). W tych miejscach przewidziane są miejsca ogólnodostępne dla mieszkańców w postaci skwerów i placów zabaw, wzbogacone punktami usługowymi (RYSUNEK 11).
Miejsca te są powiązane widokowo, komunikacyjnie i funkcjonalnie z innymi punktami osiedla. W celach zachowania komfortu i prywatności mieszkańców strefy placów zabaw i usług zostały nieznacznie obniżone w stosunku do poziomu terenu.
Obsługa komunikacji kołowej kwartałów z zabudową rozproszoną odbywa się od stron zewnętrznych, umożliwiając w ten sposób stworzenie przestrzeni wspólnych, bezpiecznych i komfortowych dla potencjalnych użytkowników.
Miejsca postojowe dla zabudowy rozproszonej są zapewnione miejscami terenowymi, oraz czterema (po 2 w każdym kwartale) garażami zamkniętymi w poziomie parteru, spinającymi niektóre z budynków. Dach wspomnianego garażu wykorzystany jest na ogródki półprywatne lub prywatne mieszkań znajdujących się powyżej. (RYSUNEK 10)
Zabudowa pasmowa
Zabudowa pasmowa, pomimo wyraźnych różnic w porównaniu do zabudowy rozproszonej zaprojektowana została w oparciu o te same założenia, czyli elastyczność układu w połączaniu z komfortem i przyjazną skalą człowieka.
Zabudowa ta natomiast opiera się na modułach 9.3×5.4m , 9.3×7.5m i 9,3×9.6m odpowiednio dla mieszkania 2, 3 i 4 pokojowego.
Moduły te zestawiane są w ilości i konfiguracji odpowiadającej potrzebom z klatkami schodowymi, tworzą pasmowe budynki. (RYSUNEK 16)
Przesunięcia niektórych modułów zostały tak dobrane, aby wytworzyć wnętrza urbanistyczne oraz ukierunkować widokowo i funkcjonalnie na ważne punkty osiedla. (RYSUNEK 8)
Wejścia do budynków zlokalizowano w skrajnych i środkowym pasie między budynkami. Pozwoliło to uzyskać prywatne ogródki dla mieszkańców parterów każdego z budynków w tej zabudowie. (RYSUNEK 10)
Mieszkania niezależnie od powierzchni posiadają dwustronne doświetlenie i czytelny układ funkcjonalny. Każde z nich ma balkon, lub ogródek na parterze. Przekrycie dachami nieregularnymi dachami spadzistymi pozwoliło na stworzenie, dla większych mieszkań, tarasów na stropie niższych kondygnacji. (RYSUNEK 10)
Podłużny układ budynków i ich elewacja przełamana została kompozycją materiałów wykończeniowych w układzie wertykalnym, co w połączeniu ze spadzistymi dachami tworzy pierzejowy charakter zabudowy. (RYSUNEK 9 i 10)
Obsługę komunikacyjna zapewnia, podobnie jak w układzie rozproszonym, komunikacja po zewnętrznych obrysach kwartałów. Miejsca postojowe zapewnione są przez miejsca postojowe terenowe, oraz dwa parkingi podziemne, na które się zdecydowano ze względu na zaprojektowanie jak największej ilości mieszkań. Każdy parking (jeden na kwartał zabudowy pasmowej) zapewnia 147 miejsc postojowych. Dojście do parkingów odbywa się z centralnej części każdego z dwóch kwartałów.
Podsumowanie
Projekt został stworzony od początku do końca w oparciu o postawione na samym początku priorytety: przyjazność, oraz elastyczność. Idea dwóch rodzajów zabudowy, podział i pomniejszenie skali budynków poprzez rozproszenie, architekturę elewacji, dobór materiałów i rozwiązań przestrzennych w oparciu o wystudiowane moduły pozwoliły stworzyć osiedle, które w oderwaniu od stereotypów pomimo powierzchni 6.1 ha może funkcjonować jako ciepłe i przyjazne.
Zestawienie powierzchni i ilości mieszkań oraz miejsc postojowych
Ze względu na wiele możliwości i konfiguracji ilościowych dla poszczególnych typów mieszkań, przyjęto wariant z ilościami odpowiadającymi wytycznym konkursowym.
Mieszkania:
MIESZKANIA 2 POKOJOWE (od 44,43 do 50,00m2) |
293 | 60% |
MIESZKANIA 3 POKOJOWE (od 53,83 do 65,00 m2 |
163 | 33% |
MIESZKANIA 4 POKOJOWE (od 70,75 do 77,90 m2 |
36 | 7% |
RAZEM MIESZKAŃ | 492 |
Lokale usługowe: 346 m2
Miejsca postojowe:
MIEJSCA POSTOJOWE TERENOWE | 561 |
MIEJSCA POSTOJOWE W GARAŻACH ZAMKNIĘTYCH NAZIEMNYCH (PO DWA W KWARTAŁACH ZABUDOWY ROZPROSZONEJ) | 140 |
MIEJSCA POSTOJOWE W GARAŻACH PODZIEMNYCH (PO JEDNYM W KAŻDYM KWARTALE ZABUDOWY PASMOWEJ) |
294 |
RAZEM | 995 |