Ambalaż na Oporowie – S3NS, Wrocław

Dom jednorodzinny na Oporowie
Projekt: S3NS Architektura – Igor Kaźmierczak
Lokalizacja: ul. Mikulskiego, Wrocław
Data: 2010-2011

Przedstawiamy projekt koncepcyjny domu jednorodzinnego wrocławskiego biura S3NS Architektura – autorskiej pracowni architektury Igora Kaźmierczaka.

„Ambalaż na Oporowie” to ciekawy przykład projektu domu jednorodzinnego z Wrocławia, który znacząco odbiega od ogólnie przyjętych w Polsce schematów. Architektoniczny Ambalaż czerpie z Kantorowej koncepcji opakowywania, mającej na celu uwiecznienie czegoś, co przemija, w tym przypadku jest to archetypowa forma sąsiednich budynków, które tworzą kontekst starej części dzielnicy Oporów we Wrocławiu.

Prosta, zwarta bryła o dwuspadowym dachu wyróżnia się przede wszystkim nieregularnym układem i geometrią okien, które nadają projektowi indywidualny charakter. Trójkątne i trapezoidalne, duże przeszklenia w interesujący sposób zakłócają klasyczną formę domu jednorodzinnego, tworząc jednocześnie spójną całość.

Ciekawym zabiegiem projektowym, odróżniającym obiekt od otaczających budynków, są zastosowane materiały i faktury. Architekt użył na elewacji kilka warstw tego samego materiału – warstwy te różnią się fakturą i skalą wzoru, zostały też ułożone w nieregularny sposób (nawiązując tym samym do geometrii okien). W przyziemiu budynku zastosowano materiał o największym wzorze, za to w wyższych partiach użyto warstw o łagodniejszej teksturze, które wieńczą budynek gładką, wykończoną tynkiem powierzchnią. Elewacja uciekająca od klasycznych, prostokątnych podziałów, zaprojektowana w bardzo graficzny sposób, nadaje indywidualny charakter projektowi.
Gratulujemy ciekawej koncepcji!S3NS na Archinea.pl


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.