Jak urządzić przytulny salon?

Bez względu na to, czy mieszasz w dużym domu czy masz do dyspozycji jedynie ograniczoną przestrzeń w bloku, możesz urządzić swój przytulny salon – miejsce wypełnione ciepłem i harmonią, gdzie będziesz wypoczywać i spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Przeczytaj, nasze podpowiedzi i inspiracje, jak wykorzystując ciekawe tekstylia i stylowe, drewniane meble by stworzyć wyjątkową aranżację.


Jak urządzić przytulny salon?

Wybierz odpowiednią kolorystykę i styl


Salon powinien być przede wszystkim miejscem, w którym czujesz się dobrze i masz ochotę spędzać czas, dlatego też warto zaprojektować go zgodnie z filozofią hygge – to duńskie słowo oznaczające komfort, wygodę i przytulność, rozumiane jako dążenie do równowagi w swoim otoczeniu. Warto postarać się, by w Twoim salonie lub po prostu pokoju dziennym panowała domowa, sielska atmosfera. Tę możesz uzyskać wybierając odpowiednią kolorystykę mebli, ścian i dodatków. Ważne przy tym jest, by cała paleta materiałów i wzorów spójnie wpisywała się w jeden styl. Nawet jeżeli lubisz eklektyzm, uważaj na to, by w pomieszczeniu nie zapanował chaos.

Do salonu polecamy raczej jasną kolorystykę: rozkładany fotel czy kanapa w odcieniach beżu, szarości, écru, żółci lub brązu to zawsze strzał w dziesiątkę. Będzie pięknie prezentować się z drewnianymi meblami i dodatkami w żywszych odcieniach. Jeżeli chcesz dodać aranżacji szyku, dodaj akcenty w kolorze miedzi, mosiądzu lub starego złota.


Jak urządzić przytulny salon?

Przytulny salon w dużym domu i w bloku
Przytulny salon będzie prezentował się najbardziej reprezentacyjnie urządzany w pomieszczeniu o dużym metrażu, jednak bez przeszkód możesz zaaranżować go nawet w niewielkim mieszkaniu w bloku czy kawalerce z otwartą kuchnią. Jeżeli przestrzeń, którą mamy do dyspozycji, jest bardzo ograniczona, kluczem będzie odpowiednie wydzielenie stref. Zawsze warto pomyśleć o rozkładanej kanapie, na której w razie potrzeby mogą spać goście. Oprócz tego możesz zorganizować kącik czytelniczy z półką z książkami na jednej ścianie czy  też umieścić stół jadalny z krzesłami lub regał z telewizorem. Bardzo ważną kwestią w mniejszych salonach jest odpowiednie oświetlenie – wykorzystując je można sprawić, że pomieszczenie będzie wydawało się optycznie powiększone. Wybieraj żarówki dające miękkie, ciepłe światło. Dzięki dodatkowym źródłom światła możesz również ciekawie wyeksponować wybrane elementy aranżacji. Jeżeli masz do dyspozycji duże okno, dobrym pomysłem będzie postawienie pod nią ławki lub szezlonga i obłożenie mebla miękkimi poduchami.


Jak urządzić przytulny salon?

 

Drewniane meble w salonie


Oferta mebli do salonu dostępnych w sklepach jest bardzo duża. Naszym zdaniem zawsze najlepiej wybierać te wykonane z naturalnego litego drewna – prezentują się one pięknie i szlachetnie. Szafka TV czy komoda w stylu vintage wykonane z desek pokrytych jedynie lakierem, na których widać ciekawe słoje drzewa to propozycje, co do których możesz mieć pewność, że przez lata nie wyjdą z mody. Takie meble są bardzo uniwersalne i trwałe będą pasowały do pomieszczenia nadal, gdy zdecydujesz się zmienić aranżację. Solidnie wykonane z całą pewnością posłużą Ci przez wiele lat. To także bardzo dobry wybór dla osób, którym zależy na ekologicznym stylu życia i lubią otaczać się naturalnymi materiałami.

 

 

 


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.