W ostatnich dniach rozstrzygnięto konkurs inwestorski na projekt zespołu apartamentów Złoty Widok w Szczyrku. I Nagrodę w konkursie zdobyła Pracownia Architektoniczna WXCA. Gratulujemy!
Apartamenty Złoty Widok w Szczyrku
I Nagroda w konkursie: WXCA | Pracownia Architektoniczna
Zespół: Szczepan Wroński, Marta Sękulska-Wrońska, Małgorzata Dembowska, Magdalena Nowak, Adrianna Bańczerowska
Wizualizacje: DAAKO
Główne założenia koncepcyjne
Urok górskich miejscowości wiąże się z ich kameralną atmosferą, niedużą skalą zabudowy i wielością otwarć widokowych, a wypoczynek w górach to przede wszystkim kontakt z naturą. Analizowana działka położona jest w niezwykle malowniczej okolicy, pomiędzy szczytami i wzniesieniami Beskidu Śląskiego oraz w sąsiedztwie niskiej zabudowy, na skraju miasteczka Szczyrku. Pobliska kolejka gondolowa zapewnia komfortowy dostęp do okolicznych górskich szlaków i infrastruktury narciarskiej, co sprawia, że lokalizacja działki jest wyjątkowo atrakcyjna dla przyszłych użytkowników apartamentów.
W związku z wyjątkowym sąsiedztwem i wysoką jakością pobliskiego krajobrazu głównym założeniem koncepcji apartamentów było właściwe wpisanie nowoprojektowanego obiektu w zastany kontekst. Dlatego też projekt przewiduje zachowanie przyjaznej skali obiektów poprzez podział inwestycji na 3 obiekty o niedużych gabarytach, tworzących pomiędzy sobą atrakcyjne przestrzenie, kadrujące widoki w kierunku okolicznych wzniesień. Skośne dachy oraz drewniana okładzina wraz z przestrzennym detalem drewnianych elementów fasady inspirowane są lokalną architekturą, przez co nowoprojektowany obiekt pomimo swojej nowoczesności z szacunkiem odnosi się do sąsiedztwa.
Układ budynków ma w sobie celową „swobodę” – poszczególne obiekty są delikatnie przesunięte względem siebie, co podkreśla charakter górskiego osadnictwa – dalekiego od sztywnych linii zabudowy, nakierowanego głównie na kontakt z naturą i eksponowanie widoków. Ukośne dachy poprzez swoją nietypową geometrię pozwalają na uzyskanie indywidualnej, zróżnicowanej architektury, swoją dynamiką odzwierciedlając charakter okolicznych szczytów.
Apartamenty
Wszystkie apartamenty zostały zaprojektowane tak, aby możliwie najlepiej wykorzystać potencjał widokowy analizowanej działki oraz zapewnić maksymalny komfort użytkowania przez 2 lub 4 osoby przy ekonomicznie wykorzystanej powierzchni. Każdy apartament ma do dyspozycji atrakcyjną ekspozycję widokową w kierunku krajobrazu, z salonem zlokalizowanym w narożniku budynku i przestronnym tarasem lub loggią. Część najbardziej atrakcyjnych apartamentów zlokalizowana na poddaszu posiada niestandardową wysokość mieszkania (ok.3.5m) lub niestandardową powierzchnię tarasu (ok. 10m2) oraz możliwość lokalizacji kominka.
W celu jak najlepszego wykorzystania powierzchni apartamentów i uzyskania efektu przestronności wnętrza przy niedużych powierzchniach lokali zakłada się stosowanie dużych przeszkleń oraz minimalizowanie przestrzeni obsługującej, która w czasie krótkoterminowego wynajmu nie jest w dużym stopniu wykorzystywana – np. poprzez stosowanie modułów kuchennych o niedużych gabarytach (kuchnia dwupalnikowa, lodówka podblatowa, zlew jednokomorowy itp.) oraz ergonomiczne wykorzystanie powierzchni na potrzeby przechowywania – np. w postaci szafek podokiennych pełniących rolę siedziska czy wykorzystania przestrzeni pod łóżkiem. Lokale znajdujące się na parterze zostały zaprojektowane tak, aby w sposób optymalny wykorzystać dostęp do półprywatnego ogródka. Każdy apartament posiada wydzieloną sypialnię oraz salon z możliwością wydzielenia na potrzeby noclegu dodatkowych gości.
W 3 obiektach zaprojektowano 28 apartamentów, z których większość posiada powierzchnię w przedziale ok. 28 – 35m2; 3 lokale o podwyższonym standardzie, na ostatnich kondygnacjach z dostępem do dużego tarasu mają powierzchnię w przedziale 35 – 44 m2. Istnieje możliwość zmniejszenia lub zwiększenia powierzchni apartamentów poprzez lokalizację balkonów i loggii lub nieznaczną zmianę obrysu powierzchni zabudowy. Na kolejnym etapie przewiduje się możliwość dostosowania jednego z apartamentów do potrzeb osób niepełnosprawnych (w zakresie wielkości toalet). Do wszystkich apartamentów możliwy jest dostęp windą o wymiarach spełniających potrzeby osób niepełnosprawnych.
Części wspólne
Najważniejsze części wspólne zostały zaprojektowane w parterach budynku północnego i południowego, dając możliwość jasnego podziału pomiędzy strefami publicznymi i prywatnymi oraz przeznaczenia środkowego budynku w całości na apartamenty, w strefie najbardziej spokojnej i zacisznej. W parterze budynku, od strony ulicy Salmopolskiej przewidziano przestrzeń na potrzeby lokalu usługowego – kawiarni, niedużej restauracji lub bistro, z możliwością otwarcia ogródka gastronomicznego w przestrzeni ulicy oraz na teren inwestycji. Bar/kawiarnia od strony ulicy zaprasza na spotkania apres ski, które częściowo mogą się odbywać na zewnątrz – w przestrzeni żywej ulicy lub kameralnego podwórka, które pozwoli na relaks w trakcie posiłku. Usługi te korzystają ze wspólnego zaplecza sanitarnego a cyrkulacja zewnętrznych użytkowników nie koliduje z wewnętrzną strefą mieszkańców chronioną kontrolą dostępu. Parter budynku południowego to zapraszająca recepcja wraz ze strefą rekreacyjną: basenem, sauną, oraz pomieszczeniem bawialni – salonem spotkań wraz z małym zapleczem kuchennym i wspólną pralnią.
W każdym budynku przewidziano możliwość wyjścia na wspólny taras na dachu, gdzie możliwe jest utworzenie strefy wyciszonej – na potrzeby odpoczynku z książką w ręku, opalania lub podziwiania zachodów i wschodów słońca za górskimi stokami. [W związku z ograniczeniem wysokości budynków do 12m oraz brakiem szczegółowych danych na temat grubości warstw przegród budowlanych oraz lokalizacją kanałów instalacyjnych możliwość organizacji wyjścia na taras dachowy zostanie zweryfikowana na późniejszym etapie].
W każdym obiekcie przewidziano możliwość przechowywania sprzętu narciarskiego w przestrzeni wspólnej – w strefie holu wejściowego, co zapewnia ekonomiczne wykorzystanie przestrzeni.