Aula Dydaktyczno-Widowiskowa Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku
Adres: ul. Świerkowa 20, 15-328 Białystok
Autorzy: Jan Kabac, Anna Pszonak, Bogdan Pszonak
Pracownie: Arkon Jan Kabac + Meteor Architects
ul. Czarna 4/1, 15-395 Białystok
tel. 85 688 59 25, e-mail: office@meteorarchitects.pl
Projekt: 2008
Realizacja: 2013
Strona projektu: Aula Dydaktyczno-Widowiskowa Uniwersytetu w Białymstoku
Inwestor: Uniwersytet w Białymstoku
Wykonawca: POLBUD S.A.
Źródło finansowania inwestycji: publiczne
Aula Dydaktyczno-Widowiskowa Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku
Zamierzeniem autorów projektu było stworzenie architektury edukacyjnej zarówno w aspekcie rozwiązań funkcjonalnych jak i estetycznych, szczególnie istotnych dla środowiska, w którym kształtowana jest osobowość studiującej młodzieży.
Współczesna, zdecydowana w swoim wyrazie forma architektoniczna tworzy mocny akcent narożnika ulic a poprzez rytm wertykalnych podziałów i kolor nawiązuje do najbardziej istotnego kontekstu – Lasu Zwierzynieckiego. Miękkie wygięcie ściany elewacji frontowej akcentuje wejście główne. Poziome przesunięcia kondygnacji odpowiadają wewnętrznemu układowi pomieszczeń. Najodpowiedniejszym materiałem, wydała się autorom miedziana blacha – ze względu na miękkość i łatwość formowania. Mając na uwadze te cechy opracowano autorskie detale połączeń miedzianych paneli elewacyjnych. Pozostałe elewacje w nawiązaniu do sąsiednich budynków uczelnianych wykończono szarą betonową cegłą.
Najważniejszym elementem programu funkcjonalnego jest scena z pełnym wyposażeniem teatralnym i dwie widownie na 300 i 150 miejsc. Dźwiękoszczelne ściany mobilne umożliwiają dowolną aranżację tych wnętrz: łączenie sceny z dużą lub z małą widownią, czy połączenia sceny i obu widowni w układzie pół areny. Istnieje też możliwość wydzielenia samego pomieszczenia sceny i połączenia z holem wejściowym. W tej konfiguracji scena pełni funkcję przestrzeni wystawienniczej a widownie funkcję sal wykładowych. Akustyczne ekrany sufitowe zaprojektowano w nawiązaniu do zewnętrznej okładziny ściennej z perforowanej miedzianej blachy i miedzianej siatki cięto-ciągnionej.
Wewnętrzną strukturę oparto na podłużnej osi dzielącej budynek na dwie części: frontową mieszczącą hol, bufet i pomieszczenia dydaktyczne oraz część auli. Podłużne cięcie w dachu i stropach podkreśla ten podział i doświetla wnętrze.
Jan Kabac, Bogdan Pszonak