Konkurs na kompleks wielofunkcyjny Baltic Park Molo w Świnoujściu
Projekt konkursowy
Projekt konkursowy: RE: – Piotr Michalewicz & Mateusz Tański
Data: Maj 2012
Lokalizacja: Świnoujście
Zespół autorski:
RE we współpracy z arch. Marcinem Urbankiem
Projekt konkursowy kompleksu Baltic Park Molo w Świnoujściu
1. Wstęp
Zgodnie z intencją Inwestora zaprojektowany kompleks wielofunkcyjny Baltic Park Molo stanowi miejsce atrakcyjne zarówno dla jego użytkowników jak i dla wszystkich mieszkańców Świnoujścia. Otoczenie kompleksu stanowi wielofunkcyjną i zróżnicowaną w skali przestrzeń publiczną bogatą w miejsca wypoczynku, zielone skwery, baseny i fontanny. Całość założenia została zaprojektowana w nowoczesnej i lekkiej stylistyce. Architektura stanowi tło dla otaczającej natury dlatego swoją kolorystyką, lekkością i specyfiką użytych materiałów odwołuje się do otoczenia przywołując na myśl morze, wiatr i słońce.
2. Architektura
Zgodnie z MPZP głównymi elementami założenia są dwa hotele które z racji swojej wysokości i skali narzucają okolicy nowy charakter. Ich elewacje nawiązują do fal morskich i odbijającego się w nich słońca. W zależności od pory dnia i pogody zmieniają barwę, przejrzystość i tak jak woda nieregularnie odbijają słońce. Balustrady loggii wykonane są z płyt szklanych montowanych na podkonstrukcji ze stali nierdzewnej. W obrębie każdego pokoju hotelowego tworzą je cztery szyby: 3 w pasie dolnym i 1 mocowana powyżej pochwytu. Część płyt szklanych nachylona jest pod kątem 15 stopni w górę lub w dół. Elementy skierowane do góry zostały zaprojektowane jako panele wyposażone w fotoogniwa słoneczne tworząc na fasadzie płynny rysunek będący efektem innego kąta odbicia światła. Utworzona w ten sposób zewnętrzna skóra budynków hotelowych wystaje poza ich krawędzie tworząc charakterystyczne żagle chroniące loggie i strefy funkcjonalne na dachu przed wiatrem. Dwie bryły budynków hotelowych i budynków apartamentowych połączone zostały zawieszonymi szerokimi kładkami i pergolami, które płynnie przepływają z tarasu na taras. Takie połączenie stanowi funkcjonalny jak i architektoniczny pas spinający wszystkie funkcje w jedną całość. Na wysokości drugiego piętra do dyspozycji gości hotelowych zaprojektowane zostały zielone tarasy. Rozpościerające się w niższych partiach hoteli dachy nad apartamentami i przestrzeniami rekreacji tworzą żywą piątą elewację – przedłużenie plaży w postaci przeplatanych zielenią i wodą tarasów widokowych.
3. Budynki apartamentowo – usługowe
Elewacje budynków apartamentowych mają dynamicznie wyodrębnione pasy rozdzielające kondygnacje przechodzące od parteru aż po dach a ich jasny kolor kontrastuje z dużymi przeszkleniami apartamentów. Architektura budynków nawiązuje do klimatu nadmorskiego – transparentna elewacja, duże przeszklenia, przestronne drewniane tarasy. Każdy apartament ma użytkowy taras o gabarytach pozwalających na pełną funkcję wypoczynkową. Dachy budynków apartamentowych z uwagi na ich ekspozycję zaprojektowane zostały jako przestrzeń wypoczynku z terenami zielonymi, kamiennymi tarasami oraz basenami dostępnymi dla mieszkańców domu.
4. Promenada
Pomiędzy częścią hotelową a budynkami apartamentowymi powstała nowoczesna zielona promenada handlowa posiadająca bardzo bogaty program funkcjonalny – lokale usługowe, kawiarnie, restauracje, park wodny, galerię sztuki oraz kino na 140 osób usytuowane w atrium budynku apartamentowego. Na okrągłym placu w centralnej części pasażu zaprojektowana została fontanna oraz zielone skwery. Dopełnieniem architektury kompleksu są elementy małej architektury takie jak ławki, śmietniki czy punkty informacyjne które zaprojektowane zostały w tym samym lekkim i nowoczesnym charakterze.
5. Molo
Molo będące przedłużeniem głównej promenady tworzy dwa poziomy ruchu, które mijają się łagodnymi łukami zmieniając kierunek. Taki ruch pozwala z jednej strony podziwiać morze i wybrzeże z różnych perspektyw, z drugiej zaś stwarza miejsce na restaurację i kawiarnię które zostały zlokalizowane pomiędzy ciągami pieszymi. Obie funkcje dostępne są zarówno z wyższego jak i z niższego poziomu molo w którego najdalej wysuniętym krańcu znajduje się przystań dla statków pasażerskich.
Molo zostało zaprojektowane jako drewniane a jego opływowy kształt nawiązuje do wydm i fal morskich przez co obiekt wpisuje się w otoczenie. Na całej długości molo znajduje się także ścieżka rowerowa stanowiąca kontynuację od pasażu pieszego ulicy Uzdrowiskowej.