Baltic Yacht House – Projekt domu nad wodami Zalewu Szczecińskiego pracowni JABRAARCHITECTS

Baltic Yacht House to najnowszy projekt wrocławskiej pracowni JABRAARCHITECTS. Budynek powstanie na Wyspie Wolin, bezpośrednio nad wodami Zalewu Szczecińskiego.


Baltic Yacht House
Projekt: JABRAARCHITECTS | Tomasz Zaleski
Lokalizacja: Wyspa Wolin, woj. zachodniopomorskie
Powierzchnia:
250m2
Rok: 2017

 

Baltic Yacht House na Wyspie Wolin. Projekt: JABRAARCHITECTS | Tomasz Zaleski

Baltic Yacht House


Położenie działki, na której powstanie dom jest wyjątkowe – długa wąska parcela o powierzchni ok. 1300m2 z wyjazdem od strony północnej i bezpośrednim dostępem od strony południowej do kanału Zalewu Szczecińskiego. Widok na wyspy Wolińskiego Parku Narodowego, bujna soczysta zieleń stanowią o nieprzeciętnych walorach i potencjale rekreacyjnym tego miejsca. Lokalizacja działki  w skali miasta jest równie istotna, ponieważ  nieruchomość położona jest we wschodniej części miasta na obszarze dawnej wsi rybacko-letniskowej – Osiedle Przytór-Łunowo. Kontekst  w znacznej części stanowią więc stare domy rybackie, jak i współczesne zabudowania, których zróżnicowana skala oraz charakter pozwala na nieco większy dystans w próbie wpisania nowo projektowanego domu w krajobraz architektoniczny.

Inwestorzy są miłośnikami natury i na swojej działce chcieli stworzyć dom o funkcji mieszkalno-rekreacyjnej tak samo niepowtarzalny jak miejsce, w którym ma powstać. Swoje wymagania określili precyzyjnie w zakresie funkcji, metrażu i estetyki.  Dom ma być nowoczesny i niebanalny. Swoją architekturą ma przyciągać gości, którzy zechcą spędzić swój wolny czas w urokliwym i spokojnym miejscu, bezpośrednio w otoczeniu natury, w jednym z trzech luksusowych apartamentów jakie pomieści zaprojektowany budynek.

Funkcję w budynku zaplanowano na dwóch kondygnacjach, które podzieliły dom na poszczególne części apartamentowe. W kondygnacji parteru w części frontowej bryły architekci zaprojektowali garaż, pomieszczenie gospodarcze i kotłownię oraz główny (największy) apartament zlokalizowany w głębi działki. Natomiast na piętrze zaplanowano dwa nieco mniejsze apartamenty. Apartament na parterze oraz apartamenty na piętrze mają niezależne wejścia, każde z innej strony budynku.

Apartament na parterze ma powierzchnię około 70 m2 obejmującą salon połączony z kuchnią i jadalnią, 2 sypialnie, łazienkę z sauną oraz komfortowy taras z jacuzzi. Dwa apartamenty zlokalizowane na piętrze zorganizowane zostały na powierzchni ponad 40 m2 każdy, która obejmuje salon z jadalnią, aneks kuchenny,  sypialnię oraz taras.

Plan budynku wpisuje się w wydłużony kształt działki, który zdeterminował rzut parteru oparty na nieregularnym wydłużonym czworoboku o dynamicznej geometrii. Górna kondygnacja nie pokrywa się z rzutem parteru, została uproszczona do rzutu prostokąta, dzięki czemu uzyskano powierzchnie na przestronne i komfortowe tarasy na piętrze, a sama bryła zyskała na lekkości. W celu wpisania budynku w kontekst architektoniczny otoczenia, jego górną kondygnację projektanci przekryli dachem stromym dwuspadowym. Budynek pomimo, że jest nowoczesny w formie, odzwierciedla także uwarunkowania urbanistyczne sąsiedztwa.

Bryła budynku ma prostą geometrię. Dynamicznego charakteru nadaje jej połączenie dwóch brył kondygnacji oraz zadaszenia w południowej części budynku przypominające kształtem jacht.

 

Baltic Yacht House na Wyspie Wolin. Projekt: JABRAARCHITECTS | Tomasz Zaleski

Baltic Yacht House na Wyspie Wolin. Projekt: JABRAARCHITECTS | Tomasz Zaleski

Baltic Yacht House na Wyspie Wolin. Projekt: JABRAARCHITECTS | Tomasz Zaleski

Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.