BARKA – Nowoczesna willa w krajobrazie wsi projektu JABRAARCHITECTS

BARKA to prosta, elegancka bryła parteru zaprojektowana w połączeniu z tradycyjną formą drewnianej stodoły. Projekt domu w podwrocławskich Krępicach jest odpowiedzią na niespójny architektonicznie kontekst i stanowi interpretację formy nowoczesnej willi w krajobrazie współczesnej wsi.


BARKA
Autor: JABRAARCHITECTS
Lokalizacja: Krępice
Powierzchnia:
320m2
Rok: 2018

 

Projekt domu BARKA, Krępice. Autor: JABRAARCHITECTS

Projekt domu BARKA, Krępice. Autor: JABRAARCHITECTS

Projekt domu BARKA, Krępice. Autor: JABRAARCHITECTS

Barka


Działka inwestorów ma powierzchnię około 1500 m2 i kształt zbliżony do kwadratu. Swoje potrzeby funkcjonalne inwestorzy zamknęli w powierzchni około 320 m2.

Struktura funkcjonalna podzieliła dom na dwie części – parter i piętro. Parter budynku stanowi prostopadłościenną bryłę, w której architekci z JABRAARCHITECTS zaprojektowali kuchnię, salon i jadalnię, pokój gościnny, łazienkę, garderobę, spiżarnię oraz garaż i pomieszczenie techniczne. Piętro o formie stodoły to strefa nocna, w której znajdują się główna sypialnia połączona z garderobą i łazienką, trzy pokoje, pralnia i dodatkową łazienka.

Wnętrza domu doświetlają duże przeszklenia, które otwierają strefę pomieszczeń dziennych na zewnętrzne tarasy i przestronny ogród. Geometryczne usytuowanie brył pozwoliło na uzyskanie częściowego zadaszenia tarasów – głównego dostępnego z sypialni oraz dodatkowego dostępnego z kuchni i salonu, dzięki czemu stały się one wyraźnie zdefiniowane przestrzennie i bardziej kameralne. Otwracia sufitów na poddaszu do szczytu dachu, odsłąniają charakter drewnianej konstrukcji, która jest wartością dodaną estetyki wnętrz.


„Punktem wyjścia do stworzenia architektury budynku była tradycyjna forma stodoły naniesiona na białą platformę – prostopadłościan parteru. Bryły usytuowane względem siebie z przesunięciem tworzą prostą geometrię o dynamicznym charakterze, którą podkreśliliśmy zróżnicowanymi materiałami wykończeniowymi na elewacjach.”


Bryła parteru  pokryta jest podłużną ręcznie formowaną cegłą w kolorze jasno szarego melanżu w połączeniu z białym tynkiem, a bryła stodoły wykończona w drewnie o ciepłej kolorystyce. Kontrast wprowadza czarna stolarka okienna. Dach budynku pokryty jest tradycyjną dachówką ceramiczną o prostej geometrii w kolorze grafitu.

W budynku zastosowano nowoczesne rozwiązania w zakresie wentylacji i urządzeń grzewczych podnoszących komfort użytkowania i energooszczędności budynku.

 

Projekt domu BARKA, Krępice. Autor: JABRAARCHITECTS

Projekt domu BARKA, Krępice. Autor: JABRAARCHITECTS
 


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.