Prezentujemy zdjęcia Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Gmach BUW został zaprojektowany przez pracownię Marka Budzyńskiego (partnerzy: Marek Budzyński, Zbigniew Badowski, Krystyna Ilmurzyńska), laureata Honorowej Nagrody SARP z 1993 roku przyznawanej za wybitne osiągniecia w dziedzinie architektury.
Architekci projektujący na styku dwóch dziedzin – architektury i urbanistyki są autorami wielu ważnych projektów i realizacji na terenie całej Polski, m.in. Gmachu Sądu Najwyższego w Warszawie (1999), Kościoła Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie (1985), niezrealizowanego kościoła Opatrzności Bożej w Warszawie (2000 – I Nagroda w konkursie), wielu osiedli mieszkaniowych, pomników upamiętniających ważne historyczne wydarzenia, a także zwycięskich koncepcji konkursowych, m.in. będącego w budowie Kampusu Uniwersytetu w Białymstoku oraz Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach.
Obiekt: Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego
Lokalizacja: Warszawa
Projekt: 1993
Realizacja: 1994-98 (budynek) 2002 (ogród botaniczny)
Architektura: Marek Budzyński Architekt sp. z.o.o. – Partnerzy Marek Budzyński, Krystyna Ilmurzyńska, Zbigniew Badowski
Zdjęcia: Piotr Krajewski – Fotografia Architektury i Wnętrz
Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego
Główny budynek gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (BUW) został zrealizowany w latach 1994-98, natomiast w 2002 roku ukończony i otwarty został niezwykły dachowy ogród botaniczny zaprojektowany przez architekt krajobrazu Irenę Bajerską wspólnie z architektami z pracowni Marka Budzyńskiego. Wcześnie poszczególne zbiory Biblioteki znajdowały się w poszczególnych oddziałach Uniwersytetu Warszawskiego, mniejszych bibliotekach i czytelniach. Obecnie w zasobach nowego gmachu biblioteki znajduje się ponad 3 miliony zbiorów.
Budynek został zaprojektowany jako 4-kondgynacyjny z dwoma kondygnacjami podziemnymi. W części nadziemnej zlokalizowano 2 główne funkcje obiektu – bibliotekę oraz niezależną część komercyjną, obie połączone wspólną przestrzenią integrującą 2 różne i przeciwstawne funkcje . W części podziemnej zlokalizowano parking oraz pomieszczenia techniczne na kondygnacji najniższej oraz rezerwowe pomieszczenia magazynowe na zbiory biblioteki na kondygnacji wyższej.
Charakterystycznym elementem obiektu jest zieleń – otaczająca budynek z prawie wszystkich stron, stanowiąca jego integralną część, stanowiąca o jego wyjątkowości.
Zewnętrze mówi o współżyciu budowli z naturą i kulturą, ma aspiracje do Znaku. Ma dach i trzy fasady tzw. „Ekologiczne”. – źródło: www.mbarch.pl.
3 „fasady ekologiczne” oraz zielony dach zakrywają cały obiekt nawiązując dialog ze znajdującym się w niedalekim sąsiedztwie Ogrodem Botanicznym, pokryte pnącą się roślinnością, rozmaitymi gatunkami roślin, tworzą jednocześnie niezwykle ciekawy wizualnie efekt. Zielony dach, z którego rozpościera się niesamowity widok na Warszawę, tworzy niezwykle interesującą przestrzeń do wypoczynku, refleksji i relaksu.
Te naturalnie rosnące rośliny mają być ornamentem Budowli. – źródło: www.mbarch.pl.
Zieleń stanowiąca integralną część budynków to także powtarzający się element w poszczególnych obiektach zaprojektowanych przez Marka Budzyńskiego.
Od strony zachodniej – ulicy Dobrej, znajduje się „fasada kulturowa” nawiązująca do przeszłości: grecko-rzymskiego oraz judeo-chrześcijańskiego źródła polskiej kultury z 8 tablicami zapisanymi w różnych językach i kodach.
Obiekt Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego z niezwykłym ogrodem na zielonym dachu budynku to jeden z ciekawych obiektów kulturalnych i edukacyjnych w stolicy, stanowiący atrakcję zarówno dla studentów i czytelników odwiedzających bibliotekę, ale też turystów i mieszkańców Warszawy.
Autorski opis obiektu i własne przemyślenia autorów projektu:
https://www.mbarch.pl/pl/uzytecznosc-publiczna/biblioteka-uniwersytetu-warszawskiego.html