BIG – Bjarke Ingels Group podjął się przekształcenia dawnego budynku supermarketu w nową siedzibę Muzeum Sztuki Papieru w miejscowości Hune w Danii. Sztuka papieru, głęboko zakorzeniona w duńskim dziedzictwie kulturowym, obejmuje ikoniczne lampy składane Le Klinta oraz wycinanki H.C. Andersena. Przebudowa i rozbudowa budynku mają na celu podwojenie rocznej liczby odwiedzających muzeum oraz celebrację papieru jako formy sztuki i rzemiosła.
Muzeum Sztuki Papieru
Projekt: BIG – Bjarke Ingels Group
Lokalizacja: Hune, Dania
Klient: Den Almennyttige Fond for Psaligrafisk Kunst
Główni architekci: Bjarke Ingels, David Zahle
Lider projektu: Tomas Ramstrand
Zespół: Mantas Povilaika, Neele Maree Ohlrogge, Jesper Ullbing, Matthew Goodwill, Kai-Brith Kalda
BIG Sustainability: Kannan Selvaraj
Powierzchnia: 2300 m2
Wizualizacje: Wizarch
Muzeum Sztuki Papieru
Muzeum Sztuki Papieru, założone w 2018 roku przez wybitną artystkę Karen Bit Vejle, jest jedynym w krajach nordyckich specjalistycznym muzeum poświęconym sztuce papieru i designowi. Około 900 m² powierzchni dawnego supermarketu zostanie odnowione i rozbudowane przez BIG do 2300 m², aby stworzyć przestrzeń dla warsztatów, wydarzeń, sal dydaktycznych, magazynów i biur. Projekt przebudowy ma na celu uzyskanie certyfikatu zrównoważonego budownictwa DGNB Gold lub Platinum.
Sztuka papieru jest głęboko zakorzeniona w naszym dziedzictwie kulturowym, co widać na przykładzie tradycji duńskiej sztuki papierniczej, jak składane lampy Le Klinta i wycinanki H.C. Andersena. Przenoszenie tego dziedzictwa w przyszłość leży w sercu naszego muzeum. Jesteśmy również dumni, że możemy wykorzystać istniejący budynek w duchu recyklingu – mówi Karen Bit Vejle, Artystka i Dyrektor Muzeum Sztuki Papieru.
Nowa siedziba Muzeum Sztuki Papieru będzie miała lekką konstrukcję dachową, która niczym pojedynczy arkusz papieru „osiądzie” na istniejącym budynku, tworząc przestrzeń dla nowych funkcji. Stare i nowe zostaną połączone pod jednym dachem. Ściany budynku zyskają nową zewnętrzną warstwę regulującą akustykę, inspirowaną origami i zaprojektowaną we współpracy z artystami papieru.
Sztuka papieru polega na tworzeniu trójwymiarowych kształtów i skomplikowanych obrazów z monochromatycznego, dwuwymiarowego materiału – arkusza papieru. Traktując dach jak arkusz złożonego papieru, łączymy istniejące i nowe funkcje w jednym, spójnym geście. Ekspresyjność podkreślona jest klarownością, a złożoność wynika z prostoty. Niepotrzebny supermarket zyskuje nowe życie pod unoszącym się, zakrzywionym dachem – dodaje Bjarke Ingels, Założyciel i Dyrektor Kreatywny, BIG – Bjarke Ingels Group.
Wnętrze muzeum również odzwierciedla jego artystyczny motyw, z powierzchniami pokrytymi konstrukcją z drewna, z którego produkowany jest papier.
We współpracy z Bit zaprojektowaliśmy prosty koncept, który pozwala na to, by pojedynczy arkusz papieru otulił istniejący budynek. Dzięki temu stara i nowa struktura zostają połączone pod jednym dachem. W foyer i przestrzeni wspólnej obecność starej konstrukcji jest wyczuwalna w nowej – to jednolita przestrzeń inspirowana papierem, wykonana z drewna – dodaje David Zahle, Partner, BIG – Bjarke Ingels Group.
Muzeum Sztuki Papieru zaoferuje przestrzenie dla różnorodnych działań publicznych. Wijąca się ścieżka otoczona roślinami i drzewami charakterystycznymi dla tego regionu zaprosi odwiedzających do eksploracji otoczenia, tworząc przyjazną przestrzeń publiczną.