Circle Wood – Dom na planie koła projektu studia Mobius Architekci

Lokalizacja domu Circle Wood była największą inspiracją dla projektu. Sosnowy las, który wypełnia obszar działki, stanowi nie tylko tło dla budynku, ale również jest jego wnętrzem. Projekt opracował zespół studia Mobius Architekci.

„Idea budynku opiera się na interpretacji ściętego pnia drzewa. Na zewnątrz owalna struktura – wewnątrz pocięta, wyrzeźbiona. Forma pnia drzewa stworzyła budynek atrialny – otwarty do środka. W ten sposób powstał duży wewnętrzny ogród porośnięty istniejącymi drzewami. Na zewnątrz natomiast – obiekt tworzy wrażenie monolitu zapewniając jego mieszkańcom intymność.”


Układ atrium ukształtowany został w połączeniu z istniejącymi drzewami. Budynek omija je, tworząc tym samym charakterystyczne wycięcia. Jedno z drzew przerasta przez stropodach budynku, przebijając się przez niego za pomocą owalnego otworu. Wszystkie te zabiegi miały na celu jeszcze większą asymilację domu z otoczeniem – jego wnętrza z zewnętrzem. Transparentne ściany, salon z przeszklonymi ścianami – z otwarciem na zewnątrz i do wewnątrz, korytarz prowadzący od wejścia do części dziennej – przeszklony na dwóch poziomach, przeszklona łazienka master „zawieszona” nad parterem i dotykająca niemalże istniejącego drzewa. Te wszystkie elementy wraz z tarasem, który dopełnia koncepcję koła, tworzą przestrzeń, która przenika na zewnątrz.

Materiały użyte do wykończenia budynku to drewno, kamień i aluminium. Powierzchnia domu zamyka się w w dwukondygnacyjnej bryle o powierzchni 400 m2. Początek budowy przewidziany jest na 2018 rok.


„Circle Wood”
Pracownia: Mobius Architekci Przemek Olczyk
Projekt: Przemek Olczyk
Zespół: Patrycja Tronina
Lokalizacja: Warszawa
Planowany termin realizacji: 1kw. 2019

 

Circle Wood, Warszawa. Projekt: Mobius Architekci Przemek Olczyk

Circle Wood, Warszawa. Projekt: Mobius Architekci Przemek Olczyk

Circle Wood, Warszawa. Projekt: Mobius Architekci Przemek Olczyk

Circle Wood, Warszawa. Projekt: Mobius Architekci Przemek Olczyk

Circle Wood, Warszawa. Projekt: Mobius Architekci Przemek Olczyk

Circle Wood, Warszawa. Projekt: Mobius Architekci Przemek Olczyk

Wywiady


Polecamy! Przemek Olczyk to założyciel pracowni Mobius Architekci. Studio znane jest przede wszystkim z niezwykłych projektów domów jednorodzinnych oraz niepowtarzalnych wnętrz. Architekci projektują także obiekty mieszkalne, biurowe, usługowe oraz budynki użyteczności publicznej. Projekty biura Mobius to nie tylko nowoczesna estetyka, ale także innowacyjne technologie dopracowane w najmniejszym detalu.

Pracownia znalazła się m.in w prestiżowym zestawieniu „50 najbardziej elektryzujących młodych pracowni na świecie” popularnego magazynu Wallpaper* oraz zdobyła I Nagrodę za najlepszy dom w Polsce 2014 roku. Z Przemkiem spotkaliśmy się w warszawskim biurze pracowni Mobius Architekci. Rozmawialiśmy o trudach i wyzwaniach tworzenia ambitnych rozwiązań projektowych, wielu aspektach prowadzenia własnej działalności oraz filozofii działania studia.


„Nie tylko działka i idea tworzy projekt, ale również inwestor” – Rozmowa z Przemkiem Olczykiem ze studia Mobius Architekci


Zobacz: „Nie tylko działka i idea tworzy projekt, ale również inwestor”
– Rozmowa z Przemkiem Olczykiem ze studia Mobius Architekci

 


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.