Dom Horyzontalny pracowni Libido Architekci powstał na dość dużej działce, otoczonej z trzech stron zielenią. Jedynym punktem odniesienia przy sytuowaniu budynku była lokalizacja drogi, budynku sąsiada oraz układ względem stron świata.
Dom Horyzontalny
Pracownia: Libido Architekci
Projekt: 2015
Dom Horyzontalny
Architekci postanowili zachować linię zabudowy wyznaczoną przez budynek sąsiada i w maksymalny możliwy sposób otworzyć się na otaczającą przyrodę, tak aby praktycznie z każdego miejsca w domu rozpościerał się piękny widok.
Zrodził się wówczas pomysł zaprojektowania budynku parterowego o układzie równoległym do drogi, z wyraźnym strefowaniem funkcji. Zaproponowane strefowanie miało również uzasadnienie ekonomiczne, gdyż zapewniało możliwość podziału domu ze względu na temperaturę, częstotliwość użytkowania, a także zastosowane instalacje.
I tak powstał jeden budynek składający się z czterech brył połączonych ze sobą większymi lub mniejszymi przejściami, przy czym budynek gospodarczy jest całkowicie niezależnym obiektem, nie ogrzewanym i dostępnym z zewnątrz. Strefa gościnna może być całkowicie odcięta od reszty domu w czasie kiedy nie jest użytkowana. W jej północnej części znajduje się garaż. Strefa dzienna jest sercem domu, dostępnym zarówno dla gości jak i domowników. Na samym końcu budynku znajduje się strefa prywatna gospodarzy dostępna jedynie dla nich.
Aby podkreślić podział budynku na poszczególne strefy – bryły, na ich styku wprowadzono ciągi komunikacyjne przeszklone na przestrzał, dające złudzenie oddzielnych brył. Aby jednak zachować prywatność domowników zaprojektowane zostały ruchome drewniane bramy, o lekko ażurowej strukturze, umożliwiające pełne zamknięcie elewacji frontowej, gdy zajdzie taka potrzeba.
Estetyka budynku jest bardzo prosta. Białe parterowe bryły z dużymi przeszkleniami, kontrastują z drewnianymi folkowymi bramami i zielenią na około.