Dom Miejski – powściągliwa, tradycyjna forma we współczesnym stylu

Celem architektów z pracowni MJUUT było zmieszczenie kompaktowego domu na niewielkiej miejskiej działce, który spełni wszystkie potrzeby i odpowie na oczekiwania 4-osobowej rodziny.  Zwarta bryła budynku wynikająca z rozkładu funkcji została przełamana i rozrzeźbiona w parterze. Całość tworzy powściągliwą w formie, ale treściwą w materii bryłę, która miała za zadanie efektywnie wykorzystać „nierozbuchany” budżet Inwestorów. 

Zaznaczona w kubaturze strefa głównego wejścia, sąsiadująca z zamaskowanym okładziną elewacyjną garażem, otwiera się na strefę dzienną. Salon wraz z jadalnią poprzez wielkogabarytowe przeszklenie w całości otwiera się na południowo-wschodnią, nasłonecznioną stronę działki i przylegający częściowo zadaszony taras. Dyskretnie schowana, półprywatna kuchnia wydzielona została poprzez jednobiegowe schody, które pełnią nie tylko funkcje komunikacyjną, ale i w tym przypadku są akcentem we wnętrzu budynku.

Na piętrze znajduje się skrzydło rodziców z sypialnią i łazienką połączoną przechodnią garderobą. Pokoje dzieci oddzielone zostały ogólnodostępną łazienką i pomieszczeniem biurowym, jasno zaznaczając podział na strefę rodzica i najmłodszych użytkowników.

Fasada w parterze pokryta jest naturalną deską elewacyjną o bogatym usłojeniu. Układ poprzeczny deskowania podkreśla horyzontalność rozbudowanego planu parteru. Piętro zostało potraktowana odmiennie. Wraz z połaciami dwuspadowego dachu i ściankami szczytowymi elewacja została pokryta jasną blachodachówką w łuskę, nadając współczesny wygląd tradycyjnej bryle.

Dom ten jest dowodem na to, że oszczędność i prostota może być nacechowana pozytywnie, a jednocześnie odpowiadać na indywidualne potrzeby przyszłych mieszkańców.


Dom Miejski
Projekt:
Pracownia Projektowa MJUUT
Lokalizacja: Kraków
Powierzchnia użytkowa: 252 m2

  


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.