Historia projektu zaczęła się momencie, kiedy budynek stodoły zakupiony został przez inwestora celem adaptacji na budynek mieszkalny. Ze względu na stan techniczny obiekt został w dużej części rozebrany, jednakże wszystkie cegły pochodzące z jego rozbiórki zostały wykorzystane do jego odbudowy, już w nowej współczesnej formie.
Dom Stodoła
Projekt: Modern Studio Architektury | Architekt Maciej Rempalski
Lokalizacja: woj. opolskie
Powierzchnia zabudowy: 213,4 m2
Powierzchnia użytkowa: 180,90 m2
Konstrukcja obiektu:
> Ściany nośne zewnętrzne trójwarstwowe /cegła+okładzina cegła rozbiórkowa/
> Stropy między kondygnacjami prefabrykowany ceramiczny
> Dach dwuspadowy-dachówka ceramiczna
Dom Stodoła
Stara stodoła miała stać się budynkiem mieszkalnym – taki był plan, kiedy przyszły właściciel tego domu kupował działkę razem z zabudową. Niestety budynek okazał się w złym technicznym stanie.
Hasło „stodoła” nabrało nowego znaczenia. Zaprojektowaliśmy jej nowoczesne wydanie, z wykorzystaniem materiałów porozbiórkowych i nowoczesnej technologii. Przy projektowaniu przez cały czas mieliśmy na uwadze to, że skoro właściciel kupił stodołę z zamiarem zamieszkania w niej, to musi dostać budynek, którego klimat będzie przypominał rozebrany obiekt– opowiada autorzy projektu z Modern Studio Architektury.
Przy budowie użyliśmy cegły z rozebranej stodoły, we wnętrzach zostały wyeksponowane stare, oczyszczone drewniane belki. Na podłogach położono w kilku miejscach płytki klinkierowe. Porozbiórkowa cegła króluje na elewacjach, natomiast dach wykończyliśmy płaskimi dachówkami w kolorze czerwonym. Rezygnując z okapu nadaliśmy bryle nowoczesny wygląd. Okna mają czarne aluminiowe profile. Masywne żelbetowe wsporniki od strony strefy dziennej budynku osłaniają przestrzeń, w której w przyszłości powstanie taras.
Budynek na etapie projektowym podzielono na dwie bryły – forma i kształt zewnętrzny odpowiadają funkcjonalnemu podziałowi we wnętrzach. Budynek zaprojektowany został jako parterowy, niepodpiwniczony, części nieużytkowanego poddasza wykorzystano na lokalizacje urządzeń infrastruktury technicznej. W jednej części zaplanowana została strefa dzienna, ogólnodostępna, z przestrzenią otwartą aż do kalenicy dachu. Tutaj znajduje się salon, kuchnia z otwartym, opalanym drewnem piecem do pizzy i spiżarnia.
W salonie jest także kominek i duże loftowe okno w wykuszu, w którym od środka zamontowano podgrzewaną leżankę. To takie „okienko szczęścia” właściciela.
W drugiej części domu znajdują się pokoje właścicieli, pomieszczenia techniczne i łazienka. Obie części połączono szklanym łącznikiem, który jest jednocześnie wiatrołapem i umożliwia bezpośrednie przejście do części ogrodowej. Takie rozwiązanie nie tylko dodaje lekkości bryle domu i sprawia, że tradycyjna forma budynku staje się nowoczesna, lecz pozwala również na łatwe przejście do ogrodu.
Budynek w formie i gabarytach nawiązuje do charakterystyki przedwojennej zabudowy wiejskiej „domów bez okapów” występującej w tym rejonie (Śląsk Opolski).