Dom z widokiem na pastwisko. Wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku i w zgodzie z naturą

Prezentowany dom zlokalizowany został pośród malowniczych krajobrazów Wielkopolskiej Krainy Stu Jezior. Zadaniem projektowym architektów z pracowni rmk.architektura było zaproponowanie domu służącego inwestorom jako miejsce rekreacji, optymalnie wykorzystujące walory otoczenia w racjonalnym budżecie finansowym realizacji. Działka posiada szerokie otwarcia widokowe, a topografia terenu charakteryzuje się znacznym pofałdowaniem, co dało szereg możliwości projektowych i znalazło odwzorowanie w bryle budynku.


Dom z widokiem na pastwisko
Projekt: rmk.architektura
Lokalizacja: Łężeczki, Wielkopolska
Powierzchnia: 75 mkw.

 

Dom z widokiem na pastwisko


Obiekt wpisuje się w istniejącą zieleń, która od kilkunastu lat rośnie na działce. Od strony wschodniej budynek graniczy z rozległymi pastwiskami, które stały się inspiracją dla organizacji wnętrza. Pokój dzienny i główna sypialnia zostały wyposażone w największe okna, tak aby w maksymalnym stopniu powiązać je z otoczeniem. Specyficzna bryła domu jest wynikiem połączenia kubatury efektywnego wnętrza parteru i antresoli znajdującej się na piętrze, z której rozpościera się widok na pasące się nieopodal owce. Poranne słońce, naturalny pejzaż, życie na zwolnionych obrotach – to wszystko oferuje wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku.

Parter znajduje się na dwóch wysokościach, tak aby poziomy budynku dopasować do przyległego terenu. Wejście zaprojektowano od strony północnej zlokalizowanej w strefie wjazdu na działkę. W bryle znalazło się również miejsce dla schowków na sprzęt ogrodniczy, rowery itp. Jeden z nich ma wysokość, która umożliwia przechowywanie desek SUP, dzięki którym można korzystać z uroków pobliskich jezior. Duże przeszklenia znajdują się na narożniku z ekspozycją na przydomowy ogród, który podziwiać można także z tarasu wykończonego naturalnym deskowaniem.

Konstrukcję zaprojektowano w technologii lekkiego szkieletu drewnianego. Zewnętrzna okładzina to prosty, łatwo dostępny materiał – blacha trapezowa. Ciemna kolorystyka elewacji stanowi tło dla roślinności, a zastosowany materiał ma za zadanie dobrze starzeć się w kontakcie z naturą. We wnętrzach dominuje sklejka z drzew liściastych. Rozświetla ona pomieszczenia odbijając naturalne światło, którym wypełniony jest dom. 


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.