Do pracowni Archicraft zgłosiła się para z wizją skromnego domu, który zapewni im spokojny wypoczynek na łonie natury i ucieczkę od codziennego zgiełku miasta. Wygodne miejsce, gdzie zamiast tramwajów szumią drzewa, a kontakt z naturą jest na wyciągnięcie ręki. Teren, który wybrali pod swój domek ma niepowtarzalny klimat. Do tego miejsca nie prowadzi wygodna asfaltowa droga, ale dość kręta ścieżka, która sama w sobie zmienia percepcję.
Domek rekreacyjny w lesie niedaleko Pragi
Projekt: Archicraft
Autorzy: Lenka Bartoňová, Miroslav Krátký
Współpraca i konstrukcja: 3AE
Powierzchnia zabudowy: 48 m²
Powierzchnia całkowita: 100 m²
Powierzchnia użytkowa: 67 m²
Powierzchnia działki: 590 m²
Zdjęcia: Petr Polák
Domek rekreacyjny w lesie niedaleko Pragi
Lokalne przepisy określały maksymalną powierzchnię i wysokość budynku, ograniczając założenia projektowe klienta. Archetypowa forma małej stodoły nawiązujące do otaczającego krajobrazu.
W okolicy znajdują się piękne wysokie drzewa iglaste, które nas zafascynowały i których wzór znajduje swoje odzwierciedlenie w elewacji. Budynek zbudowany jest z ciemnego gontu aluminiowego i swoim kształtem przypomina szyszkę. Aluminiowa powierzchnia elewacji gwarantuje łatwość konserwacji i trwałość oraz spełnia podstawowe, praktycznie wymagania – opowiadają autorzy projektu, architekci z biura Archicraft.
Przynależność do natury wspierają szklane powierzchnie przesuwne, które łączą część dzienną wnętrza z otoczeniem, a także wspaniale powiększają poczucie przestrzenie wewnątrz domku. Duże okna zapewniają nie tylko piękny widok, ale także mnóstwo światła inwestorce, która lubi malować.
Architekci Lenka Bartoňová i Miroslav Krátký
Głównym założeniem było stworzenie przestrzeni emanującej przytulnością i ciepłem. Dlatego we wnętrzach wykorzystano dąb, szczególnie na podłogę, ścianę kominka, stół i krzesła. W sypialni i na klatce schodowej pozostały widoczne strukturalne panele świerkowe CLT. Ten naturalny materiał wnosi do wnętrz ciepłą, domową atmosferę i pozwala zaoszczędzić na kosztach układania płytek. Panele CLT mają również zalety pod względem właściwości konstrukcyjnych – niewielkie rozmiary poszczególnych elementów pozwalają osiągnąć duże rozpiętości i charakteryzują się dużą nośnością. Ich niewielka grubość w połączeniu z dobrą izolacją termiczną sprawia, że wnętrze staje się bardziej przestronne. Konstrukcja została w całości zaprojektowana i zrealizowana przez firmę 3AE specjalizującą się w budynkach drewnianych z litych paneli z czeskiego drewna.
Motywem przewodnim domku jest dobre samopoczucie i relaks – temu musiały być podporządkowane wszystkie rozwiązania wewnątrz. Kuchnię wkomponowano w część dzienną tak, aby stanowiła jej naturalną część. Stół w jadalni został naturalnie wkomponowany pomiędzy szafki kuchenne. Domek to synergia współczesnego designu, szacunku dla natury i praktycznego wykorzystania przestrzeni. Nawet na niewielkiej powierzchni można stworzyć przestrzeń komfortu, relaksu i twórczości artystycznej.
Pierwotna pobliska chata, mimo swoich miniaturowych rozmiarów, była miejscem, w którym właściciele czuli się komfortowo. Projektując nowy domek, od początku mieli zaufanie do niewielkich, przyjaznych i przytulnych przestrzeni.