Konkurs jednoetapowy na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej budynku Gdyńskiej Szkoły Filmowej wraz z parkingiem podziemnym pod placem Grunwaldzkim i zagospodarowaniem placu Grunwaldzkiego.
Wyróżnienie
Projekt konkursowy: Przedsiębiorstwo specjalistyczne ZAMKO
Data: Listopad 2012
Lokalizacja: Gdynia
Zespół autorski:
mgr inż. arch. Krystyna Jeziorska – Świrkowicz, mgr inż. arch Krzysztof Baranowski, inż. arch. Krzysztof Garus, inż. arch. Marcin Łubiński
Opis i uzasadnienie przyjętych rozwiązań urbanistyczno-architektonicznych.
Projektowana koncepcja architektoniczno – urbanistyczna budynku Gdyńskiej Szkoły Filmowej, wraz z parkingiem podziemnym pod placem Grunwaldzkim i zagospodarowaniem placu Grunwaldzkiego w Gdyni nawiązuje do otaczającej zabudowy. Jest kontynuacją myśli architektonicznej przebudowywanego Teatru Muzycznego w Gdyni. Zarówno forma jak i materiały wpisują się w kontekst tego wyjątkowego miejsca. Proponowane zabiegi architektoniczne poprawiają jakość przestrzeni publicznej.
Szkoła Filmowa to obiekt 3 kondygnacyjny o wysokości 12m. Ściany nośne zaprojektowano o grubości 25 cm jako monolityczne żelbetowe. Ściany działowe o grubości 12cm murowane z bloczków SILKA. Sztywność całej konstrukcji nadaje żelbetowy trzon budynku . Stropy zaprojektowano jako monolityczne żelbetowe, które opierają się po części na ścianach nośnych i podciągach, a te z kolei oparte są na siatce słupów żelbetowych. Ściany zewnętrzne ( profile aluminiowe) wykonane są w technologii słupowo ryglowej, zbudowane z belek pełniących funkcję usztywniającą.
Opracowano podziemny garaż na 100 stanowisk, z czego połowa obsługuje budynek Teatru Muzycznego, a reszta Szkołę Filmową. Budynek został zdylatowany od garażu. Na poziomie posadowienia budynku przy ulicy Józefa Wybickiego znajdują się miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych.
Funkcja budynku odpowiada wymaganiom programu. Poza szkołą filmową, obiekt łączy w sobie funkcję usługową jak i biurową . Zaletą prezentowanej koncepcji jest poprawne rozplanowanie podziału, umożliwiające samodzielne funkcjonowanie każdego zespołu. Główne wejście do budynku znajduje się od ul. Armii Krajowej.
Materiał elewacyjny zaprojektowany jest z płyt kamiennych tj. CEMBRIT. Duże przeszklenia zastosowane we wschodniej i południowej elewacji, optymalnie doświetlają pomieszczenia obiektu. Na przedłużeniu zewnętrznych ścian tarasu zainstalowano dekoracyjną ścianę, podkreślającą zejście do kin, które znajdują się w podziemiu.
Plac zaprojektowany został z uwzględnieniem głównej osi widokowej i otacząjącej zabudowy, zarówno istniejącej jak i nowoprojektowanej. Pochylenie nawierzchni biologicznie czynnej, służy jako miejsce obserwacji ewentualnych występów kulturalnych, związanych z działalnością Teatru Muzycznego, bądź miasta, przy wykorzystaniu muszli koncertowej. Jest to kameralne miejsce z pięknym widokiem na Kamienna Górę. Ułożenie posadzki oddziela główny ciąg pieszy od rekreacyjnej części placu.
Wstępne oszacowanie kosztów:
a) inwestycji,
Wycenę dokonano w oparciu o informacje rynkowe.
(Pu nadziemnych kondygnacji + Pu garażu ) 3900 zl
(3141+ 3256) * 3900 = 24948300 zl
b) robót budowlanych.
Wycenę dokonano w oparciu o Informacyjne Wskazniki Nakładów na obiekty budowlane publikowane przez – ORGBUD SERWIS
Pu nadziemnych kondygnacji* 3500 zl / m^2 + Pu garażu * 1900 zl / m^2
Pu nadziemnych kondygnacji* 3500 zl / m^2
3141 * 3500 zl = 10993500 zl
Pu garażu * 1800 zl / m^2
3256 * 1900 = 6186400 zl
10993500+ 6186400 = 17179900 zl