Grand Prix dla pracowni WXCA na Międzynarodowym Biennale Młodych Architektów LEONARDO

Pracownia WXCA zdobyła dwie nagrody na Międzynarodowym Biennale Młodych Architektów LEONARDO 2021 w Mińsku. Jurorzy przyznali Grand Prix w sekcji Projekty Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu oraz 1. miejsce w kategorii Obiekty publiczne, przemysłowe i budynki dla biurowców w Porcie Popowice we Wrocławiu.

Międzynarodowe Biennale Młodych Architektów LEONARDO w Mińsku odbywa się w ramach Narodowego Festiwalu Architektury. Po raz pierwszy było organizowane w 2005 r., a 4 lata później już odbywało się pod auspicjami Międzynarodowej Unii Architektów.


Więcej informacji na stronie pracowni: WXCA

 

Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Projekt: Pracownia Architektoniczna WXCA Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Projekt: Pracownia Architektoniczna WXCA Grand Prix dla pracowni WXCA na Międzynarodowym Biennale Młodych Architektów LEONARDO Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Projekt: Pracownia Architektoniczna WXCA Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Projekt: Pracownia Architektoniczna WXCA

Grand Prix dla Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu


Projekt przyszłej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu autorstwa WXCA przekonał jurorów Międzynarodowego Biennale Młodych Architektów Leonardo 2021 pomysłem na przestrzeń placu stworzonego przez bryły budynków o niewielkiej skali, które współgrają z wymagającym, historycznym oraz zielonym otoczeniem.

Budynek muzeum i przestrzeń wokół niego ma wychodzić naprzeciw potrzebie kontaktu z drugim człowiekiem i wspólnego działania, czyli tych wartości, które m.in. zdecydowały o sukcesie samego powstania. Dlatego centralnym miejscem całego założenia stanie się okrągły plac, wokół którego zgromadzone będą kameralne budynki muzealne, które połączą się w kondygnacjach podziemnych. To właśnie przestrzeń pomiędzy obiektami stanowić ma symbol zwycięstwa. Otwarta forma placu ma zachęcać do interakcji, stanowić naturalne miejsce wymiany myśli, debaty, dialogu, wspólnego celebrowania, budowania głębszych relacji społecznych. – Proponując taki układ, przypominamy też o początkach naszego państwa, o grodach i osadach, w których tworzyły się pierwsze społeczności właśnie na terenie Wielkopolski – mówi Małgorzata Dembowska z WXCA, współautorka projektu.


– Architekci doskonale uchwycili w idei architektonicznej ducha Wielkopolan – skromnych, nie rzucających się w oczy, a tak naprawdę silnych, zjednoczonych wokół ważnego celu jakim jest wolność i niepodległość – mówi Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu. – To chyba najbardziej wyczekiwane muzeum w Poznaniu i Wielkopolsce, głęboko wierzę, że mieszkańcy Poznania i całego regionu odnajdą w nim cząstkę siebie i radość ze zwycięstwa, jakie uhonorowano w końcu świętem państwowym w postaci Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego – dodaje Przemysław Terlecki.


Muzeum czeka w tej chwili na pozwolenie na budowę. Zgodnie z harmonogramem do końca 2021 roku powinny zakończyć się prace nad pełną dokumentacją budowlaną. Planowane otwarcie nowego muzeum powinno nastąpić pod koniec 2025 roku.

Zespół WXCA: Szczepan Wroński, Piotr Łosek, Małgorzata Dembowska, Krzysztof Moskała, Aleksandra Adamczyk, Adam Mierzwa, Agnieszka Radziszewska, Elżbieta Leoniewska, Angelika Drozd

 

Biurowce w Porcie Popowice we Wrocławiu. Projekt: Pracownia Architektoniczna WXCA Biurowce w Porcie Popowice we Wrocławiu. Projekt: Pracownia Architektoniczna WXCA Biurowce w Porcie Popowice we Wrocławiu. Projekt: Pracownia Architektoniczna WXCA Biurowce w Porcie Popowice we Wrocławiu. Projekt: Pracownia Architektoniczna WXCA Biurowce w Porcie Popowice we Wrocławiu. Projekt: Pracownia Architektoniczna WXCA Biurowce w Porcie Popowice we Wrocławiu. Projekt: Pracownia Architektoniczna WXCA

1. nagroda dla biurowców w Porcie Popowice we Wrocławiu


Projekt biurowców we Wrocławiu zdobył 1. nagrodę w kategorii Obiekty publiczne, przemysłowe i budynki. Port Popowice z ponad 100-letnią historią, gdzie będą zlokalizowane budynki biurowe, to jeden z największych obszarów inwestycyjnych we Wrocławiu, który obejmuje aż 14 ha. Projektowane biurowce wpisują się w układ urbanistyczny Portu Popowice, współgrają z innymi zaprojektowanymi obiektami, stanowiąc zarazem bufor pomiędzy nimi a pobliską trasą komunikacyjną.

Według zamierzeń projektantów oraz inwestorów – Vantage Development S.A. i Rank Progress S.A. 7-kondygnacyjne biurowce z zewnątrz mają wyróżniać się nowoczesnym designem i ciekawą przeszkloną elewacją, z układem pionowych oraz poziomych przesłon tzw. żyletek, tworzących regularny, ale naprzemienny rytm architektoniczny. Ich rdzawa kolorystyka nawiązuje do stalowych instalacji dawnego portu.


– Projektując biurowce, myśleliśmy o człowieku, który spędzać tam będzie dużo czasu. Chcieliśmy stworzyć przyjazne miejsce pracy i jednocześnie wprowadzić nowoczesne, zrównoważone rozwiązania, które korzystnie wpłyną na środowisko – mówi Adam Mierzwa z WXCA, współautor projektu. –  Projekt przewiduje, że w budynkach zostanie zastosowane między innymi inteligentne zarządzanie systemami grzania, chłodzenia i wentylacji pozwalające na automatyczne wprowadzanie procedur, umożliwiających oszczędność energii jak np.: „free cooling” – wyjaśnia Paulina Kucharska z WXCA, współautorka projektu.


Przewidziano także m.in. elastyczną możliwość aranżacji przestrzeni biurowej, w której znajdą się miejsca na mobilne miejsca pracy (hot desks), wspólne stoły, miejsca spotkań w domowej atmosferze (soft seatings) czy pokoje ciszy (silent rooms).

Budynek biurowy już na etapie projektu otrzymał precertyfikację międzynarodowego systemu LEED GOLD, oceniającego wpływ obiektów na środowisko naturalne.

Zespół WXCA: Szczepan Wroński, Jan Kucza-Kuczyński, Paulina Kucharska, Leszek Czaja, Adam Mierzwa

 


Zobacz również:Na portalu Archinea pokazujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projekty polskich architektów.