Polski zespół w składzie Dorota Szlachcic, Mariusz Szlachcic, Julia Kisielewska oraz Wojciech Kłapcia z wrocławskiej pracowni ArC2 Fabryka Projektowa zdobył II Nagrodę w konkursie Himalayan Mountain Hut. Celem konkursu było zaprojektowanie wysokogórskiego schroniska w Himalajach. W jury zasiedli architekci z czołowych pracowni świata, m.in. Simon McGown (Morphosis Architects), Gemawang Swaribathoro (OMA), Audrey McKee oraz Collin Anderson (Renzo Piano Building Workshop), a także wielu innych projektantów z uznanych na świecie biur projektowych oraz przedstawicieli prasy.
Konkurs: Himalayan Mountain Hut
Zespół autorski: ArC2 Fabryka Projektowa | Dorota Szlachcic, Mariusz Szlachcic, Julia Kisielewska, Wojciech Kłapcia
Lokalizacja: Himalaje, Nepal
Rozstrzygnięcie konkursu: Kwiecień 2015
Shelter Bag
Idea schronienia wysoko w górach jest śpiwór puchowy –najmniejsza jednostka, komórka, pozwalająca przetrwać w ekstremalnych warunkach, jednocześnie najbardziej ergonomiczna i efektywna energetycznie.
Zarówno sleeping bag, jak i shelter bag posiadają 3 warstwowy przekrój z powłoka zewnętrzną odporną na odporną na śnieg, wiatr, deszcz oraz powłoką wewnętrzną z dwoma warstwami przesuniętej termoizolacji superlekkiej i super efektywnej energetycznie i o dużej możliwości kompresji zatrzymującej ciepło i jednocześnie umożliwiającej dyfuzję pary wodnej.
Wysokogórski śpiwór posiada kilkadziesiąt komór puchowych spiętrzonych w dwóch przesuniętych względem siebie warstwach, zbudowany jest jak bańka termosu, zachowując w każdym punkcie, po napełnieniu go puchem, zadany konstrukcyjnie dystans. Większy dystans pomiędzy warstwami śpiwora, to większy opór cieplny i większy komfort podczas snu w niskich temperaturach…
W shelter bag używamy jeszcze bardziej wyrafinowanych technologicznie materiałów –zamiast naturalnego puchu-poliester układany warstwami, hydrofobowy, trwały, z możliwością 50 krotnej redukcji objętości. Redukcja objętości powłoki zewnętrznej pozwala na wyniesienie jej na wysokość 3 bazy z pomocą na plecach Szerpów lub w miarę możliwości droga lotnicza.
Aspekt społeczny jest ważny przy przedsięwzięciu takim jak budowa serii schronów górskich w Nepalu. Okoliczna ludność powinna brać udział w transporcie, organizacji budowy i później pracy i zaopatrzeniu schronów. Pozwoli to zaktywizować lokalna społeczność , da pracę i godziwe wynagrodzenie.
Prace budowlane będą prowadzone z wykorzystaniem miejscowych pracowników, z użyciem lokalnych materiałów dostępnych na wysokości 5000m.n.p.m. W pierwszym etapie zostaną wybudowane kamienne platformy podłączone do mediów uzyskanych z dostępnych źródeł –wód powierzchniowych, energii elektrycznej pozyskanej z turbiny wiatrowej. Następnie zostanie zamocowana konstrukcja z prętów z włókna węglowego, okrągłych, dostosowanych wytrzymałościowo do klimatycznych obciążeń wiatrem i śniegiem dla danej strefy wysokościowej.
Kotwienie każdego pałąka przechodzące przez nasz shelter bag będzie się odbywać za pomocą śrub lodowych dla schronów w strefie lodowcowej. Nośność kotew dobierana będzie również w zależności od obciążeń wiatrem, bo służą one właściwie tylko do przenoszenia sił rozciągających – wyrywających schron od wiatru. Połączenie pałąków stelażu węglowego schronu z kotwami będzie się odbywać na skręcane mufy działające na zasadzie śruby rzymskiej.
Dodatkowo wykorzystujemy aerodynamiczny kształt projektowanego shelter bag, z konstrukcją umożliwiającą nacisk 2-3m warstwy śniegu i powłoka zewnętrzna wytrzymującą ciśnienie wiatru 1kN/m2, jego huraganowa prędkość 180km/h. Konstrukcja musi tez wytrzymać napór mas śniegu w czasie zejścia lawiny i otoczenie przebywających w środku ludzi poduszką powietrzna jak w czasie wypadku samochodowego. Warstwa aluminium pokrywająca od wewnątrz schron jest łatwo wykrywana przez detektory lawinowe ekip ratowniczych.
Warstwę zewnętrzna stanowi folia odporna na UV, wytrzymała na huraganowy wiatr, wodoodporna i oddychająca. Barwny pas na elewacji prowadzący do wejścia ma kolory tybetańskich i nepalskich prayer flags –ziemia, woda, ogień, powietrze i niebo.
Wykorzystujemy ergonomiczny opływowy kształt śpiwora do organizacji kilku typów schronów od podwójnej bazy, stopniowo na coraz wyższych wysokościach lokalizując shelter bags o coraz bardziej zredukowanym programie. Nasze możliwości kończą się na sleeping bag…