Baltic Residence to inspirowany przedwojennym modernizmem Gdańska i Gdyni dom projektu pracowni JABRAARCHITECTS. Koncepcję zlokalizowanego nad Jeziorem Wysockim budynku oparto na kompozycji dwóch, przenikających się prostopadłościanach i miękkiej formie zaokrąglonych narożników, które stanowią autorską odpowiedź na otaczający kontekst i charakter wybrzeża.
Baltic Residence
Projekt: JABRAARCHITECTS Tomasz Zaleski
Powierzchnia działki: 1400 m2
Powierzchnia użytkowa: 270m2
Baltic Residence
Duże przeszklenia, które pozwalają na swobodne przenikanie światła do wnętrza, odzwierciedlają wpływ modernistycznej koncepcji funkcjonalności i integracji z naturą. Cegła MaxBerg long w kolorze ecru, dominująca na elewacji, nawiązuje do charakterystycznego elementu architektonicznego Gdańska tamtych czasów – czerwonej cegły. Natomiast beżowy kolor oddaje charakter lekkich, białych, nowoczesnych elewacji modernistycznej Gdyni. Tym samym, budynek Baltic Residence harmonijnie wpisuje się w charakter otoczenia i jednocześnie wyróżnia swoją unikalnością na tle typowej architektury mieszkaniowej. Wysoka jakość wykonania, dbałość o proporcje i detale, jak również starannie dobrana kolorystyka i materiał elewacji, to próba wpisania projektu w architektoniczny charakter miejsca tamtych czasów z nutą nienachalnej elegancji.
Gdańsk, a szczególnie Gdynia, były kiedyś ważnymi ośrodkami tego międzynarodowego stylu architektonicznego w latach 20-30 stych. Działka o powierzchni blisko 1400 m2, otoczona zabudową domów jednorodzinnych i bliskość do malowniczego krajobrazu jeziora oraz otaczających ją drzew, stanowią idealne tło dla koncepcji. Projekt podejmuje próbę połączenia estetyki modernizmu przedwojennego wybrzeża ze współczesną koncepcją indywidualnego komfortu, technologią i materiałami, ukierunkowanymi w stronę standardów zrównoważonego budownictwa z naciskiem na eko. Prosta forma bryły, opisana na rzucie w kształcie literę T, pozwoliła na ukształtowanie najważniejszych stref dziennych w sposób komfortowy i kameralny. Duże przeszklenia, które pozwalają na swobodne przenikanie światła do wnętrza, odzwierciedlają wpływ modernistycznej koncepcji funkcjonalności i integracji z naturą. W ten sposób Baltic Residence staje się elementem w krajobrazie, wpisując się w historię i charakter miejsca. Projekt stawia na harmonię między tradycją a nowoczesnością, wzbogacając swoją bryłę o geometryczne detale i proporcje typowe dla modernizmu. Przemyślane rozplanowanie przestrzeni uwzględnia potrzeby dzisiejszych użytkowników, ale nie zapomina o szacunku dla lokalnego kontekstu.
Gdański i gdyński modernizm, będące wyrazem architektonicznej rewolucji lat międzywojennych, stanowiły wspaniałe odejście od tradycyjnych wzorców i wprowadzenie nowatorskich form i idei do polskiej architektury. Obie miejscowości wyróżniały się dynamiczną atmosferą, intensywnym rozwojem gospodarczym oraz otwartością na nowe trendy i inspiracje z całego świata.
Gdańsk, będący jednym z najważniejszych portów Bałtyckich, odzwierciedlał w swoim stylu bogactwo kulturowe i historyczne miasta. Przeszłość hanzeatyckiego handlu, wpływy niemieckiej architektury oraz bliskość morza i wpływu morskiego klimatu, to wszystko znalazło odzwierciedlenie w dość ograniczonym stopniu w gdańskim modernizmie, którego symbolem rozpoznawczym jest czerwona cegła. Gdynia, natomiast, jako młode miasto, rozwijające się głównie w okresie międzywojennym, miała szansę stworzyć swoją architektoniczną tożsamość bez większych ograniczeń historycznych. Gdyński modernizm był bardziej funkcjonalny i minimalistyczny w swoim wyrazie. Cechowały go proste formy, płaskie dachy, geometryczne kształty i wykorzystanie nowatorskich materiałów, takich jak beton czy szkło.
Obydwa style czy odmiany modernizmu, stanowiły wyraz dążenia do nowoczesności, funkcjonalności i otwartości na nowe idee. Były odpowiedzią na rosnące potrzeby dynamicznie rozwijających się miast oraz manifestacją postępu społecznego i kulturowego. Dziś, te wspaniałe przykłady nie tylko piękne zabytki, ale stanowią one także inspirację dla współczesnej architektury i przypomnienie o dawnych czasach, gdy odważne wizje i kreatywność kształtowały przestrzeń miast nad Bałtykiem. Przeplatając klasyczne elementy z nowoczesnymi rozwiązaniami Baltic Residence, dzięki swej estetyce, jest nie tylko wyjątkowym domem mieszkalnym, ale również próbą wpisania architektury w otaczający klimat.
Dom wykorzystuje najnowsze osiągnięcia technologii w zakresie ogrzewania i odzysku ciepła. Zaprojektowany jest w standardzie energooszczędnym, który umożliwia zminimalizowanie kosztów eksploatacji przy zachowaniu wysokiego standardu. Użytkownicy mogą cieszyć się również komfortem użytkowania przestrzeni, w której mogą oddychać krystalicznie czystym powietrzem, oczyszczonym z pyłów i pyłków biologicznych a także smogu i nanocząsteczek, szkodliwych benzopirenów, będących uciążliwym składnikiem podmiejskiego powietrza. Umożliwia to odpowiednio skonfigurowany układ wentylacji domu z zastosowaniem urządzeń i rozwiązań przyjaznych środowisku.