Letnisko na Mazurach. Tu wakacje trwają cały rok

Mazury to jedno z miejsc, w których najłatwiej poczuć bliskość natury. Kraina jezior i lasów zamieszkiwana przez konie, żubry i inne dzikie zwierzęta, pozwala powrócić do korzeni i zapomnieć o miejskim zgiełku. Właśnie tu powstało letnisko, które w pełni odzwierciedla niepowtarzalny charakter Mazur. Wnętrza zaprojektowała warszawska pracownia Studio Organic.


Dom wakacyjny na Mazurach
Autorzy: Studio Organic | FB | Instagram

 

Letnisko na Mazurach. Tu wakacje trwają cały rok Letnisko na Mazurach. Tu wakacje trwają cały rok Letnisko na Mazurach. Tu wakacje trwają cały rok

Letnisko na Mazurach. Tu wakacje trwają cały rok


Właściciele wakacyjnego domu na Mazurach potrzebowali architektów, którzy nie tylko sprawią, że miejsce będzie sprzyjać wypoczynkowi, ale także, odzwierciedli ducha miejsca i nawiąże do tradycyjnych mazurskich chat, dostosowując ich estetykę do potrzeb współczesnych użytkowników. O wsparcie w tym projekcie poprosili Agę Kobus i Grzegorza Goworka z pracowni Studio Organic. Efekt? Sielskie, subtelne i wypełnione rzemiosłem siedlisko, w którym wakacje zdają się nigdy nie kończyć.

Duch natury


Naturalne materiały to znak rozpoznawczy Studia Organic. W tym projekcie prym wiodą drewno, ratan, naturalne tkaniny i wapień. Ten ostatni stanowi przewodni motyw kolorystyczny, występuje tu w postaci kamienia Monaco Grey oraz wapiennej farby. Wraz z widocznymi drewnianymi belkami na suficie stanowi nawiązanie do wnętrz tradycyjnych mazurskich chat. Uzupełnieniem tej harmonijnej kompozycji jest mikrocement.

Rzemiosło w roli głównej


Nawiązania do tradycji widoczne są również w bogactwie rzemieślniczych elementów, które tworzą ducha tego miejsca. Przy schodach prowadzących na piętro stanęły charakterystyczne, przeskalowane donice Vierkant Atelier. W strefie dziennej, na którą składa się otwarta kuchnia oraz część wypoczynkowa, najbardziej charakterystycznym elementem są lampy z ukraińskiej manufaktury Yalzani Objects, kształtem przypominające pękniętą na pół skorupkę jaja. Przytulności dodają zasłony z konopi. Motywem przewodnim są plecionki, które wprowadzają sielski, wakacyjny klimat. Uzupełnieniem całości jest ratan.

Letni azyl


Całość została utrzymana w duchu Organic Shelter – filozofii Studia Organic. Harmonia, prostota, oszczędność barw i przyjazne człowiekowi materiały dają możliwość wyciszenia się, ukojenia zmysłów. Na powierzchni około 500m2 rzemiosło spotyka się z najlepszymi europejskimi markami, takimi jak: Catellani&Smith, Magis, Flos czy Hansen&Son. Duża ilość słonecznego światła wpadająca przez przeszklenia, starannie dobrane detale i nawiązania do mazurskiego budownictwa tworzą niepowtarzalną atmosferę tego nowoczesnego siedliska. Można odnieść wrażenie, że lato trwa tu cały rok.

 

Letnisko na Mazurach. Tu wakacje trwają cały rok Letnisko na Mazurach. Tu wakacje trwają cały rok Letnisko na Mazurach. Tu wakacje trwają cały rok Letnisko na Mazurach. Tu wakacje trwają cały rok Letnisko na Mazurach. Tu wakacje trwają cały rok Letnisko na Mazurach. Tu wakacje trwają cały rok Letnisko na Mazurach. Tu wakacje trwają cały rok Letnisko na Mazurach. Tu wakacje trwają cały rok Letnisko na Mazurach. Tu wakacje trwają cały rok


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.