Nowoczesne mieszkanie w dobrym stylu – 81.WAW.PL

Mieszkania w nowym budownictwie cieszą się niesłabnącą popularnością. Oprócz gwarancji jakości klienci poszukujący nowego lokum otrzymują także ciekawie rozplanowaną przestrzeń, gotową na praktycznie każdą aranżację. Dzięki temu swobodnie możemy zaplanować w domu „znikający” gabinet, dodatkową łazienkę czy osobną jadalnię.

Projekt: Melody Park – Projekt wnętrza mieszkania
Architekci:
81.WAW.PL sp. z o.o.
Lokalizacja: Warszawa
Realizacja: 2012
Powierzchnia użytkowa: 100m2

Projekt wnętrza mieszkania na osiedlu Melody Park

Projekt wnętrza mieszkania na osiedlu Melody Park

Miłośnicy dobrych wnętrz często lubią spędzać w domu długie godziny. Z tego też powodu mieszkanie, aby było funkcjonalne, musi mieć odpowiednio rozplanowaną strefę dzienną. Obszar ten powinien łączyć w sobie miejsce do pracy ze strefą relaksu. Ale co zrobić, jeżeli stałe miejsce do pracy nie jest nam w mieszkaniu potrzebne? Może zaplanować „znikający” gabinet, który w razie potrzeby pojawi się w mieszkaniu i równie szybko zniknie, gdy nie będzie akurat potrzebny.

Autorami takiej aranżacji są architekci z warszawskiej pracowni 81.WAW.PL. Na życzenie właścicieli projektanci stworzyli wnętrze z maksymalnie powiększoną strefą dzienną, z której można wydzielić gabinet do pracy.  – Zdecydowaliśmy, że podstawą będzie przedzielenie salonu drewnianą bryłą – podkreśla Anna Paszkowska, architekt z pracowni 81.WAW.PL. Można za nią schować drzwi przesuwane, a także oddzielić gabinet od salonu. Od strony pokoju dziennego kubik spełnia walory estetyczne, od  drugiej strony służy jako szafa, a od strony korytarza – ukryta jest wnęka, która służy jako siedzisko – dodaje Paszkowska.

Projekt wnętrza mieszkania na osiedlu Melody Park

Projekt wnętrza mieszkania na osiedlu Melody Park

Projekt wnętrza mieszkania na osiedlu Melody Park

Projekt wnętrza mieszkania na osiedlu Melody Park

Projekt wnętrza mieszkania na osiedlu Melody Park

Gabinet „na życzenie” z oddzielnym wejściem to nie jedyna ciekawostka architektoniczna w mieszkaniu. Architekci zaaranżowali także dodatkową łazienkę dla gości. Niewielka przestrzeń z kompaktową, białą armaturą w geometrycznych kształtach kolorystycznie współgra z łazienką główną. W tej dla gości na podłodze ułożono drewniany parkiet, który spaja przestrzeń z holem. Natomiast w głównej zdecydowano się na klasyczną białą podłogę oraz umywalkę i wannę, które obudowano drewnem oraz białym marmurem. Aby podkreślić symetrię łazienki, projektanci zamknęli wannę w ramce z czarnej mozaiki. Tworzy ona przestrzenną instalację oraz efekt trójwymiaru.

Łazienki to nie jedyne pomieszczenie mieszkania skomponowane według zasad symetrii. Ład i harmonia rządzą także w sypialni. Efektowne łóżko z szarą tapicerką oraz zagłowiem na całą wysokość pomieszczenia umieszczone zostało dokładnie na środku pokoju. Jako że po prawej stronie łóżka znajdował się komin, który musiał pozostać na miejscu, architekci postanowili po lewej stronie łóżka dostawić identyczny, ale w formie mebla. Powstała wysoka szafka, która w części dolnej przy łóżku spełnia funkcję szafki nocnej, a powyżej jest normalną szafką. Tak więc w sypialni to istniejący komin wymusił stworzenie symetrycznego układu. Do przysłaniania okien wykorzystano niebanalne rozwiązanie. Zdecydowano się bowiem na panele przesuwne, które przysłaniają całe okna, zamiast standardowych zasłon czy zwykłych rolet.

W całym mieszkaniu dominują jasne barwy z przewagą bieli, dlatego architekci zdecydowali się na delikatne złamanie tej tonacji. – Jednolity odcień przełamaliśmy naturalnym kolorem dębowej posadzki – tłumaczy współautor projektu, Rafał Grudziąż z 81.WAW.PL. – W ten sposób wydzieliliśmy także strefę dzienną mieszkania. Hol, korytarz kuchnię, jadalnię oraz salon okala kamienna opaska biegnąca w podłodze. Dopiero w nią wpisaliśmy drewniane deski – dodaje Grudziąż.

Wnętrze mieszkania cechuje klasyczny minimalizm, ale projektanci zdecydowali się umieścić w nim charakterystyczny, wyróżniający się przedmiot. Wybór padł na stylową lampę. Jedna, umieszczona na obrotowym ramieniu, znajduje się w salonie i oświetla stół lub kanapę, natomiast druga, stojąca – umieszczona w gabinecie – stanowi niezależne źródło światła, kiedy pomieszczenia rozdzielimy.

Aranżacja mieszkania na warszawskim Służewiu to dowód na to, że nowoczesne, jednorodnie urządzone wnętrze nie musi być niewygodne. Wręcz przeciwnie. Duże przestrzenie, nieprzytłumione zbędnym wyposażeniem, można kształtować dowolnie i na wiele sposobów dzięki czemu tworzą przyjemne stylowe wnętrze.
Projekt wnętrza mieszkania na osiedlu Melody Park

Projekt wnętrza mieszkania na osiedlu Melody Park

Projekt wnętrza mieszkania na osiedlu Melody Park

Projekt wnętrza mieszkania na osiedlu Melody Park

Zobacz: Nowoczesne wnętrza na portalu Archinea!


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.