Minimalistyczna rozbudowa domu dla młodej rodziny

Do tanga trzeba dwojga i tak było również w przypadku tego projektu. Z jednej strony właściciel istniejącego domu, dla którego miejsce i działka mają dużą wartość, a obecny dom jest już za mały i marzy o zmianie. Z drugiej strony pasjonat, architekt, który nie powie, że czegoś się nie da. Tutaj wszystko co trzeba się dało. Adam Wawoczny zaprojektował rozbudowę domu katalogowego sprzed lat, opakowując nową funkcję w minimalistyczną, współczesną formę.


Dom w Mikołowie (woj. śląskie)
Autor projektu i wizualizacje:
 arch. Adam Wawoczny
Konstrukcja: CONSTE sp. z o.o.
Powierzchnia: 330m2

 

Minimalistyczna rozbudowa domu dla młodej rodziny Minimalistyczna rozbudowa domu dla młodej rodziny Minimalistyczna rozbudowa domu dla młodej rodziny

Minimalistyczna rozbudowa domu


Właściciele domu to młodzi ludzie z wyobraźnią, otwarci na pomysły i chętni do zmian na lepsze, ale również przywiązani do miejsca i lokalizacji, która jest idealna dla ich rodziny. Bliskość pracy, szkoły, centrum – takie działki coraz ciężej znaleźć. Niestety obecny dom jest już za mały, nie odpowiadającym potrzebom młodej rodziny i dorastających synów.

Czy dom spełni och oczekiwania? Czy będzie się w nim dobrze mieszkać? Wierzę że tak. Jak zwykle ważne dla mnie było wczucie się w rolę przyszłego mieszkańca i pełne zrozumienie jego potrzeb. Jak będzie? Okaże się w przyszłości. Czasem kartki papieru czy slajdy filmowe nie wystarczą. Wierzę, że słuchanie klientów i dobry projekt przyniesie efekt, który zachwyci przyszłych mieszkańców – mówi architekt Adam Wawoczny.

Projektowany dom to założenie oparte na  istniejącym budynku sprzed około 15 lat. Istniejący budynek to adaptowany katalogowiec z wielospadowym dachem. Projekt zakłada rozbudowę w części parteru, gdzie większą powierzchnię stanowi strefa dzienna salonu z jadalnią i kuchnią. Towarzyszą im pomocnicze pomieszczenia siłowni i łazienki, garderoby oraz części technicznej z garażem i kotłownią. Piętro to strefa nocna właścicieli z główną sypialnią, pokojami synów i łazienką.

Nowy dom jest w części wjazdowej „zamknięty” elewacją i przesłonięciami perforowanych ekranów, pojawiających się też jako przejezdne panele w części tarasowej przy salonie. Nawis nad wejściem to kubatura wykonana w lekkiej technologii stalowej obudowanej tylko skorupą szklanego narożnika. Nie ma w tym miejscu wyraźnie zaznaczonych okien. Dom otwiera się dopiero na otaczający ogród w strefie salonowej, z której mieszkańcy będą posiadać bezpośrednie wyjście na zacieniony taras. Pomieszczenia są osłonięte przed nasłonecznieniem i przegrzaniem latem obszernym nawisem, zimą zaś przed duże przeszklenia wpada w nie słońce ocieplające wnętrze.

 

Minimalistyczna rozbudowa domu dla młodej rodziny Minimalistyczna rozbudowa domu dla młodej rodziny Minimalistyczna rozbudowa domu dla młodej rodziny Minimalistyczna rozbudowa domu dla młodej rodziny Minimalistyczna rozbudowa domu dla młodej rodziny Minimalistyczna rozbudowa domu dla młodej rodziny Minimalistyczna rozbudowa domu dla młodej rodziny Minimalistyczna rozbudowa domu dla młodej rodziny Minimalistyczna rozbudowa domu dla młodej rodziny Minimalistyczna rozbudowa domu dla młodej rodziny Minimalistyczna rozbudowa domu dla młodej rodziny Minimalistyczna rozbudowa domu dla młodej rodziny Minimalistyczna rozbudowa domu dla młodej rodziny Minimalistyczna rozbudowa domu dla młodej rodziny Minimalistyczna rozbudowa domu dla młodej rodziny Minimalistyczna rozbudowa domu dla młodej rodziny Minimalistyczna rozbudowa domu dla młodej rodziny Minimalistyczna rozbudowa domu dla młodej rodziny Minimalistyczna rozbudowa domu dla młodej rodziny Minimalistyczna rozbudowa domu dla młodej rodziny

 

 

 


Zobacz również:Na portalu Archinea pokazujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projekty polskich architektów.