Minimalistyczny dom na Jurze inspirowany otaczającym krajobrazem

Cztery niewielkie bryły o spójnym wyglądzie betonowych monolitów nawiązują do przestrzeni, w której górują. Jura Krakowsko-Częstochowska, której tło stanowią porozrzucane niedbale głazy i kamienie, była inspiracją dla koncepcji projektantów z pracowni Górnik Architects.


Dom na Jurze
Autorzy: Górnik Architects
Inwestor: Prywatny

 

Dom na Jurze. Projekt: Górnik Architects

Dom na Jurze


Funkcje domu elastycznie rozplanowano w czterech niezależnych bryłach.

Powiązane ze sobą budynki tworzą ciekawe przestrzenie urbanistyczne i wzajemne relacje w krajobrazie. Wnętrza, które osłaniają przed okolicą, dają jednocześnie możliwość stopniowego odkrywania ich funkcjonalności. Dzięki temu, że można je dowolnie kształtować znika element monotonii. Transformacje będą odpowiedzią właścicieli na bieżące potrzeby i inspiracje.

Bryły zaprojektowano tak, by zaakcentować otwartą więźbę i otworzyć je na ogród. Elewacje budynków zaprojektowano konsekwentnie w bieli, która podkreśla formę i ich architektoniczny charakter. Tradycyjne dwuspadowe dachy budynków wykończone są w kolorze ścian. Minimalistyczny charakter budowli podkreślają też oszczędność detalu, betonowe ściany i szara membrana dachowa, spinająca płaszczyzny w jednolitą całość. Duże przeszklenia otwierają wnętrza na piękno krajobrazu i podkreślają nowoczesny sznyt planowanego założenia.

 

Dom na Jurze. Projekt: Górnik Architects

Dom na Jurze. Projekt: Górnik Architects

Dom na Jurze. Projekt: Górnik Architects

 


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.