Modelowa rewitalizacja NT Industry w śląsko-skandynawskim stylu

Historia siedziby firmy NT Industry w Orzeszu-Jaśkowicach sięga początków XIX wieku i silnie zakorzeniona jest w przemysłowym charakterze Śląska. W latach 1812- 1951 istniała w tym miejscu huta cynku, później garbarnia. Zadania wykonania projektu modernizacji zabudowań zakładu podjęła się śląska pracownia GIGAarchitekci Artur Garbula z Mikołowa. Głównym założeniem projektowym było zastosowanie prostych i szczerych rozwiązań materiałowych zgodnie z ideologią „śląskiej szkoły architektury”, jak i skandynawskich wzorców zaczerpniętych z założeń duńskiego inwestora. Budynek otrzymał nominację portalu ArchDaily do Nagrody Budynek Building of the Year Awards 2023.


Modelowa rewitalizacja NT Industrty w śląsko-skandynawskim stylu
Lokalizacja:
Orzesze-Jaśkowice, ul. Fabryczna 1
Inwestor: NT Industry Sp. z o.o.
Projekt: GIGAarchitekci Artur Garbula
Zespół: Artur Garbula, Magdalena Kaiser, Katarzyna Spałek – Siwińska, Jakub Jaworski , Aleksandra Duży, Anna Ajchsztet & architekt Jan Momme
Wykonawca: Firma Usługowa AGA Agnieszka Kasińska
Powierzchnia użytkowa: 1662,6 m2
Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski / archifolio

 

Modelowa rewitalizacja NT Industry w śląsko-skandynawskim stylu Modelowa rewitalizacja NT Industry w śląsko-skandynawskim stylu Modelowa rewitalizacja NT Industry w śląsko-skandynawskim stylu

Modelowa rewitalizacja NT Industry w śląsko-skandynawskim stylu


Prekursorami orzeskiego przemysłu byli właściciele ziemscy masowo kupujący tereny pod inwestycje oraz zwykli mieszkańcy Orzesza i okolic, którzy z rolników, rzemieślników stawali się górnikami, hutnikami czy kolejarzami. Rozwój przemysłu i stopniowy napływ ludności sprzyjał rozwojowi infrastruktury m.in. drogowej i kolejowej. Od 1951 roku w obecnym miejscu rozpoczęty funkcjonowanie zakłady związane z przemysłem ciężkim. Na ich potrzeby wybudowano cztery pierwsze hale oraz budynek administracyjny. Zakład przemysłowy podlegał stałemu rozwojowi, by ostatecznie stać się modelowym przedsiębiorstwem PRL o nazwie Śląskie Zakłady Mechanizacji Budownictwa „ZREMB” Zakład Wytwórczy w Orzeszu – Jaśkowicach. Firma specjalizowała się w innowacyjnych urządzeniach do produkcji betonu wykorzystywanych w fabrykach domów do wytwarzania wielkopłytowych prefabrykatów tzw. „wielkiej płyty”.

Od 2003 roku zakłady dawnego „ZREMBU”, na zdegradowanych terenach przemysłowych Orzesza- Jaśkowic, stały się własnością duńskiej firmy NT Industry – produkującej i dostarczającej sprzęt transportowy na potrzeby klientów z sektora transportu morskiego, rolnictwa i przemysłu, konstrukcji i urządzeń stalowych. Obecny zespół budynków zakładu stanowią wielkogabarytowe hale produkcyjne, hale magazynowe, budynek biurowy  z zapleczem socjalnym, stróżówka (portiernia) oraz mniejsze obiekty towarzyszące działalności firmy. Wraz z rozwojem firma postanowiła przeprowadzić stopniową, lecz sukcesywną rewitalizację terenu zakładu, zakładającą modernizacją istniejących budynków, w celu nadania im współczesnych parametrów technicznych i użytkowych, ożywiając tym samym zdegradowane i zapomniane tereny przemysłowe Orzesza.

Projekt podzielono na etapy. W  pierwszym etapie założono przebudowę budynku portierni (stróżówka). Drugi etap prac stanowiła przebudowa nieużytkowanego od lat budynku biurowego, stanowiącego wcześniejsze zaplecze administracyjne zakładu „ZREMB” oraz zmianę sposobu użytkowania istniejącej hali magazynowej na kantynę pracowniczą NT Industry. Wewnątrz założenia inwestor zrealizował zielone patio, stanowiące ogród i miejsce spotkań pracowników.

Przywrócenie istniejących budynków do użytkowania i nadanie im nowej funkcji przy jak najmniejszej ingerencji w zastaną „tkankę” ogranicza się jedynie do rozbudowy budynków o nowe kubatury zadaszonych wejść do obiektów. Wykorzystana na elewacjach cortenowa okładzina pochodzi z niewykorzystanych zasobów materiałowych zakładu NT Industry i została w całości wykonana przez samego Inwestora na podstawie projektu wykonawczego pracowni GIGAarchiekci. Działanie jest modelowym proekologicznym przykładem idei Zero Waste: zero odpadów, zero zanieczyszczeń w służbie ochrony środowiska.

Parterowy pawilon portierni składa się z dwóch zasadniczych części: zamkniętego, przeszklonego obiektu związanego z obsługą kontroli dostępu i poczekalni dla kierowców oraz obszernej wiaty rowerowej. Duński inwestor propaguje w ten sposób zdrowy tryb życia, zaczerpnięty ze swojego kraju – Dania uważana jest za królestwo rowerzystów. Zamykana wiata ma zachęcić pracowników do przyjazdu rowerem do pracy, wpływając korzystnie nie tylko na środowisko, ale i zdrowie psychofizyczne samych pracowników. Box cortenowej elewacji portierni z wyciętą laserowo z wielkoformatowych blach nazwą firmy NT Industry, stanowi bramę wjazdową na teren zakładu oraz mocny element identyfikacyjny firmę. Całość zmodernizowana i dostosowana do współczesnych realiów. Forma architektoniczna budynku pozostała bez zmian.

Drugi etap prac stanowiła przebudowa budynku biurowego oraz równoległa zmiana sposobu użytkowania istniejącej dawnej hali magazynowej na kantynę pracowniczą zakładu. Budynki zbudowane w latach 60-tych XX w. zlokalizowane są w bezpośrednim sąsiedztwie portierni. Trzykondygnacyjny budynek administracyjno-biurowy przez lata nieużytkowany, przywrócono do pierwotnej funkcji przy zastosowaniu nowych podziałów funkcjonalno-przestrzennych. Część pomieszczeń wydzielono szklanymi ścianami, część scalono w biurowy open space w celu maksymalnego wykorzystania przestrzeni. W strefie komunikacyjnej istniejącą bryłę rozbudowano o prostopadłościenny box wiatrołapu oraz zaadaptowano istniejące klatki schodowe. Przylegająca do budynku biurowego hala magazynowa składa się trzech segmentów stanowiących jedną całość. Zadanie przebudowy hali na kantynę polegało na stworzeniu ogólnodostępnej stołówki zakładowej oraz miejsca spotkań okolicznościowych pracowników. Nowy układ funkcjonalny obiektu pozwolił na wydzielenie strefy jadalni z zapleczem dla cateringu, strefy higieniczno-sanitarnej, szatni oraz antresoli z towarzyszącą strefą rekreacyjno-biurową. Zasadniczą część kantyny stanowi główna hala jadalni o wysokości w najwyższym punkcie ok. 7,5 m. Ze względu na różnicę poziomów posadzek hali i biurowca wewnątrz budynków zaprojektowano wygodne pochylnie, nawiązując tym samym do pierwotnie zastosowanych rozwiązań. Antresola kantyny mieści wygodną strefę chillout, odbiegającą od schematów rządzących standardową przestrzenią biurową. Dobrze zaprojektowana strefa relaksu w firmie jest idealnym miejscem na krótką przerwę, zregenerowanie sił, zwiększenie efektywności i kreatywności pracowników, jak i zintegrowanie zespołu, w myśl zasady „zadowolony pracownik to efektywny pracownik”. Pod antresolą przewidziano dodatkowe pomieszczenie biurowe i przestronną salę konferencyjną. Od strony północnej budynku zrealizowane zostały portale wejściowe zadaszające nowo projektowane wejścia do hali głównej. Na elewacji południowej przewidziano dodatkowe dwa wyjścia prowadzące na wewnętrzny dziedziniec między budynkami, przewidziany jako strefa rekreacyjna dla użytkowników kantyny. Strefy wejścia do budynków w formie wiatrołapu, klatki schodowej i portali wejściowych do kantyny podkreślono cortenową okładziną elewacyjną.  Forma architektoniczna, gabaryty zewnętrzne oraz główne konstrukcje budynków pozostały bez zmian. Zachowano historyczne podziały elewacji i okien. Wykonano termomodernizację ścian zewnętrznych i dachu. Zasadnicza część elewacji utrzymana jest w kolorystyce bieli i szarości.

Wnętrzom budynków nadano nowoczesny, loftowy charakter, oczyszczono ceglane ściany, na podłogach zastosowano przemysłowe posadzki z betonu szlifowanego, zachowano istniejące klatki schodowe pokryte lastriko. Elementy wykończeniowe, balustrady, drzwi, okna utrzymane w kolorystyce antracytowej dopasowano stylistycznie do charakteru przemysłowego obiektu. Współczesne balustrady z wypełnieniem z czarnej siatki korespondują z oryginalnymi odrestaurowanymi stalowymi elementami. W celu poprawy parametrów akustycznych we wszystkich wnętrzach  zastosowano  panele ścienne, sufity dźwiękochłonne Troldtekt, wytwarzane na bazie naturalnych materiałów jakimi są drewno i cement. W celu dodatkowego podkreślenia industrialnego klimatu miejsca wyeksponowano nowo projektowane instalacje wewnętrzne oraz zachowano przemysłowe detale dokumentujące przemysłową historię obiektów, takie jak konstrukcja suwnicy, stare skrzynki elektryczne, główne elementy konstrukcyjne, dzięki czemu obiekt w swej nowoczesnej formie stanowi współczesną namiastkę skansenu przemysłowego.

Oszczędne w swej formie istniejące zagospodarowanie terenu wokół modernizowanych obiektów tj. pozostawione naturalnej, sąsiadującej zieleni i drzewostanu oraz brak ingerencji w zdegradowane utwardzenie terenu zakładu silnie podkreśla przemysłowy charakter miejsca – tętniącego codziennym życiem zakładu. Bliskość wielkogabarytowych hal przemysłowych mocno kontrastuje z bliskim sąsiedztwem zmodernizowanego kompleksu biurowo-socjalnego.

Skryta wśród zieleni rewitalizacja zakładu przemysłowego NT Industry jest miejscem wyjątkowym na mapie Polski, również z uwagi na ciekawy kontekst lokalizacyjny terenów przemysłowych wpisanych w małomiasteczkową zabudowę domów jednorodzinnych Jaśkowic oraz okolicznych pól i lasów. Stoponiowa rewitalizacja zdegradowanego poprzemysłowego terenu zakładu wykonana  z wielkim poszanowaniem charakteru i kontekstu miejsca, tchnęła w zastany obszar nowe życie w nowoczesny i ponadczasowy sposób, stanowiąc nie tylko wizytówkę duńskiego zakładu, ale w szerszym znaczeniu kształtując również nowe centrum dzielnicy Jaśkowice.

Modelowa rewitalizacja NT Industry w śląsko-skandynawskim stylu Modelowa rewitalizacja NT Industry w śląsko-skandynawskim stylu Modelowa rewitalizacja NT Industry w śląsko-skandynawskim stylu

Modelowa rewitalizacja NT Industry w śląsko-skandynawskim stylu Modelowa rewitalizacja NT Industry w śląsko-skandynawskim stylu Modelowa rewitalizacja NT Industry w śląsko-skandynawskim stylu Modelowa rewitalizacja NT Industry w śląsko-skandynawskim stylu Modelowa rewitalizacja NT Industry w śląsko-skandynawskim stylu Modelowa rewitalizacja NT Industry w śląsko-skandynawskim stylu Modelowa rewitalizacja NT Industry w śląsko-skandynawskim stylu Modelowa rewitalizacja NT Industry w śląsko-skandynawskim stylu Modelowa rewitalizacja NT Industry w śląsko-skandynawskim stylu Modelowa rewitalizacja NT Industry w śląsko-skandynawskim stylu Modelowa rewitalizacja NT Industry w śląsko-skandynawskim stylu Modelowa rewitalizacja NT Industry w śląsko-skandynawskim stylu Modelowa rewitalizacja NT Industry w śląsko-skandynawskim stylu Modelowa rewitalizacja NT Industry w śląsko-skandynawskim stylu Modelowa rewitalizacja NT Industry w śląsko-skandynawskim stylu Modelowa rewitalizacja NT Industry w śląsko-skandynawskim stylu Modelowa rewitalizacja NT Industry w śląsko-skandynawskim stylu Modelowa rewitalizacja NT Industry w śląsko-skandynawskim stylu Modelowa rewitalizacja NT Industry w śląsko-skandynawskim stylu Modelowa rewitalizacja NT Industry w śląsko-skandynawskim stylu Modelowa rewitalizacja NT Industry w śląsko-skandynawskim stylu Modelowa rewitalizacja NT Industry w śląsko-skandynawskim stylu Modelowa rewitalizacja NT Industry w śląsko-skandynawskim stylu Modelowa rewitalizacja NT Industry w śląsko-skandynawskim stylu

 


Zobacz również:Na portalu Archinea pokazujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projekty polskich architektów.