Projekt: Naramowicka Office Park – Budynek biurowy klasy „A”
Autor: mgr inż. Arch. Tomasz Łyjak | eŁ architecture
Uczelnia: Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej
Data: styczeń 2011
Lokalizacja: Poznań, ul. Naramowicka
Status: koncepcja
Naramowicka Office Park
Projektowany obiekt to budynek biurowy klasy A tworzący wraz z dwoma bliźniaczymi obiektami kompleks biurowy –Naramowicka Office Park.
Inwestycja zlokalizowana jest w północno-wschodniej części miasta. Jest to teren styku śródmieścia Poznania z terenami do niego przyległymi. Ulokowanie przy ulicy Naramowickiej oraz sąsiedztwo obwodnicy (ulica Lechicka) to zalety pod względem komunikacji, zarówno z centrum, jak i przy wyjeździe z miasta.
Działka od dawana wymagała ingerencji architektonicznej ze względu na panujący na niej nieład, dysharmonię z otaczającą zielenią oraz obecność pustostanów. Jest to ciekawa lokalizacja ze względu na dogodną komunikację z centrum jak i przy wyjeździe z Poznania. Ogromną zaletą jest również obecność zieleni otaczającej działkę, która stała się inspiracją przy tworzeniu formy bryły budynku.
Każdy z biurowców oferuje ponad 1000m2 powierzchni biurowej ulokowanej na dwóch najwyższych kondygnacjach. Zaprojektowano również lokal gastronomiczny (kawiarnio-restauracja) na poziomie parteru. W kondygnacji podziemnej ulokowano pomieszczenia techniczne, magazyny oraz archiwa.
Elementem charakterystycznym dla obiektów jest nietypowa, a zarazem nowatorska architektura. Inspiracją przy tworzeniu formy budynków była otaczająca działkę zieleń – drzewa. Do ich nieregularnego, w uproszczeniu – obłego kształtu nawiązano poprzez wykonanie elewacji z powyginanych paneli o zróżnicowanym przekroju. Dzięki temu zabiegowi, w zależności kąta patrzenia, widzimy rytmicznie podzielone przeszklone wnętrze lub płynącą organiczną falę.
Cechą charakterystyczną dla elewacji są również zmiany linii jej prowadzenia . W zależności od zapotrzebowania, „fala odrywa się od ziemi” tworząc tym samym otwarcia, w których zlokalizowano wejścia do budynków. Zastosowano również zabieg odwrotny, – „opadającą falę”, która otwiera płaszczyznę tarasu w jednym z narożników najwyższej kondygnacji.
Prezentowana koncepcja jest oryginalnym spojrzeniem na architekturę parków biurowych. Dzięki zastosowaniu nietuzinkowych rozwiązań elewacyjnych, kompleks zyskał swój własny niepowtarzalny charakter. Stanowi to jego ogromną wartość architektoniczną, ale również marketingową, jako ikony i marki, dobrze rozpoznawalnej na mapie Poznania.
Ponadto, obiekty mimo swojej nietypowej formy idealnie wkomponowują się w otaczającą zieleń, nadając tej mało atrakcyjnej architektonicznie okolicy nowy wymiar i nową jakość.