Niezakłócony widok na góry i las. Czarne „szkatułki na zielonym, górskim zboczu w Sudetach

Przedstawiamy projekt sześciu domów letniskowych powstających obecnie w jednej z miejscowości wypoczynkowych w Sudetach na Dolnym Śląsku. Każdy z budynków, zaprojektowanych przez Studio architektoniczne _slab_, przyjął formę prostej, klasycznej bryły nowoczesnej stodoły, która posadowiona jest na kamiennym cokole. Ich elementem rozpoznawczym jest pokrycie ażurową okładziną z czarnych, drewnianych lameli, które z elewacji przechodzą płynnie w pokrycie dachowe. Tworzy to spójny, elegancki oraz nowoczesny efekt czarnej „szkatułki” na zielonym, górskim zboczu.  


Domy letniskowe w Sudetach
Autorzy: _slab_ Studio architektoniczne

 

Niezakłócony widok na góry i las. Czarne „szkatułki na zielonym, górskim zboczu w Sudetach Niezakłócony widok na góry i las. Czarne „szkatułki na zielonym, górskim zboczu w Sudetach Niezakłócony widok na góry i las. Czarne „szkatułki na zielonym, górskim zboczu w Sudetach

Czarne „szkatułki na zielonym, górskim zboczu w Sudetach


Lekka elewacja drewniana dopełniona została przez surową okładzinę cokołu wykonaną z naturalnego, łamanego kamienia oraz aluminiowe „żyletki” będące jednocześnie ażurową osłoną zapewniającą gościom prywatność na obszernym tarasie. Natomiast w jednej ze ścian szczytowych wszystkich budynków, zwróconej w kierunku górskich widoków, umieszczone zostały panoramiczne okna zapewniające niczym niezakłócone widoki dla osób przebywających zarówno na parterze, jak i na poddaszu.

Aby niczym nie przesłaniać otwarć widokowych zarówno na tarasie parteru jak i balkonie na poddaszu zastosowane zostały szklane balustrady. Konieczne ze względu na duże spadku terenu cokoły budynków, zostały wykorzystane jako pomieszczenie magazynowe na sprzęty sportowe i wypoczynkowe oraz pomieszczenie techniczne umożliwiające obsługę serwisową budynków bez naruszania prywatności przebywających w nich gości. Zagospodarowanie terenu zaprojektowane zostało w taki sposób, aby budynki tworzyły luźną, z pozoru przypadkową krajobrazową kompozycję, niczym w niewielkiej alpejskiej wiosce. Wszystkie domy zwrócone są swoimi przeszklonymi ścianami w tę samą stronę i usytuowane w taki sposób aby zapewnić pełną prywatność gościom każdego z domów, jednocześnie zapewniając niezakłócony niczym widok na las i góry.

Wnętrza domów


Projekt wnętrz wszystkich sześciu budynków zakładał stworzenie przestrzeni będącej naturalną kontynuacją architektury obiektów. Zostały one zaprojektowane w taki sposób, aby tworzyć z ich stylistyką spójną, nierozerwalną całość, która łączy się ze sobą i przenika dzięki rozległym przeszkleniom w ścianach szczytowych.

Punktem wyjścia była paleta kolorów pokrywająca się z tymi, które znajdują się na elewacjach domów – czerń oraz brąz w postaci elementów o fakturze drewna. Uzupełniona została jasnymi płaszczyznami w różnych formach – tynkami, płytkami i tapetami. We wszystkich pomieszczeniach przewija się również wspólny dla wszystkich pomieszczeń, charakterystyczny motyw koloru zielonego. Objawia się on między innymi w postaci frontów meblowych, płytek ceramicznych, meblach czy elementach dekoracyjnych, takich jak na przykład poduszki.

Wnętrza strefy dziennej zaprojektowane zostały w taki sposób, aby jak najlepiej oddać ciepły, domowy klimat i stworzyć przestrzeń, w której goście poczują się jak u siebie. Sypialnie na poddaszu, wykorzystując paletę wspomnianych wcześniej środków, wyróżniają się bardziej nowoczesnym i odważnym wystrojem. Przejawia się to między innymi w formie wykorzystanych w obu pomieszczeniach łóżkach, które sprawiają wrażenie lewitowania nad posadzką, co podkreślone zostało dodatkowo ambientowym podświetleniem.

Łazienki natomiast to kontynuacja spokojnego, ciepłego klimatu wnętrz strefy dziennej. Jasne płytki z motywem lastriko skomponowane zostały razem z ceramiką o kolorze i fakturze drewna. Całość uzupełniona jest występującym we wszystkich przestrzeniach domów motywem zielonych płytek ceramicznych.

 

Niezakłócony widok na góry i las. Czarne „szkatułki na zielonym, górskim zboczu w Sudetach Niezakłócony widok na góry i las. Czarne „szkatułki na zielonym, górskim zboczu w Sudetach Niezakłócony widok na góry i las. Czarne „szkatułki na zielonym, górskim zboczu w Sudetach Niezakłócony widok na góry i las. Czarne „szkatułki na zielonym, górskim zboczu w Sudetach Niezakłócony widok na góry i las. Czarne „szkatułki na zielonym, górskim zboczu w Sudetach Niezakłócony widok na góry i las. Czarne „szkatułki na zielonym, górskim zboczu w Sudetach Niezakłócony widok na góry i las. Czarne „szkatułki na zielonym, górskim zboczu w Sudetach Niezakłócony widok na góry i las. Czarne „szkatułki na zielonym, górskim zboczu w Sudetach Niezakłócony widok na góry i las. Czarne „szkatułki na zielonym, górskim zboczu w Sudetach Niezakłócony widok na góry i las. Czarne „szkatułki na zielonym, górskim zboczu w Sudetach Niezakłócony widok na góry i las. Czarne „szkatułki na zielonym, górskim zboczu w Sudetach Niezakłócony widok na góry i las. Czarne „szkatułki na zielonym, górskim zboczu w Sudetach Niezakłócony widok na góry i las. Czarne „szkatułki na zielonym, górskim zboczu w Sudetach Niezakłócony widok na góry i las. Czarne „szkatułki na zielonym, górskim zboczu w Sudetach Niezakłócony widok na góry i las. Czarne „szkatułki na zielonym, górskim zboczu w Sudetach Niezakłócony widok na góry i las. Czarne „szkatułki na zielonym, górskim zboczu w Sudetach Niezakłócony widok na góry i las. Czarne „szkatułki na zielonym, górskim zboczu w Sudetach Niezakłócony widok na góry i las. Czarne „szkatułki na zielonym, górskim zboczu w Sudetach Niezakłócony widok na góry i las. Czarne „szkatułki na zielonym, górskim zboczu w Sudetach Niezakłócony widok na góry i las. Czarne „szkatułki na zielonym, górskim zboczu w Sudetach Niezakłócony widok na góry i las. Czarne „szkatułki na zielonym, górskim zboczu w Sudetach Niezakłócony widok na góry i las. Czarne „szkatułki na zielonym, górskim zboczu w Sudetach

 

 


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.