Polski zespół otrzymał wyróżnienie w międzynarodowym konkursie architektonicznym na opracowanie koncepcji pływającego Muzeum Zabawek w Amsterdamie. Konkurs zorganizowała platforma Arquitectum.
Pływające Muzeum Zabawek w Amsterdamie
Zespół projektowy: Anna M. Walczyk, Bartosz Kardaś, Bartosz Haduch (NArchitekTURA), Łukasz Marjański (NArchitekTURA)
Data rozstrzygnięcia konkursu: 2015
Więcej informacji: Arquitectum | International Architecture Competition Platform of Its Kind
Pływające Muzeum Zabawek w Amsterdamie
SAILOUR Floating Toy Museum
Projekt w kreatywny sposób inspirowany jest motywami wodnymi i marynistycznymi. Zależało nam aby w podkreślić ideę ruchu – pływającego muzeum, stąd pomysł na przekrycie obiektu powłoką w kształcie muszli i zamocowanymi na jej powierzchni białymi żaglami. Powłoka oraz szklane ściany okalające wnętrze muzeum stanowią barierę akustyczną pomiędzy wnętrzem obiektu a hałaśliwym otoczeniem doków, ale jednocześnie w pełni doświetlają jego wnętrze. Wykorzystanie żagli jest rozwiązaniem w pełni ekologicznym, wytwarzają one energię, która wprawia obiekt w ruch, przez co nasz projekt staje się multifunkcyjnym „statkiem” napędzanym za pomocą żagli. Muzeum pozwala wypłynąć na wody wyobraźni i w pełni cieszyć się rejsem po kolejnych poziomach sal wystawowych.
Poprzez szklane ściany zaciera się wizualna granica pomiędzy zewnętrzem a wnętrzem obiektu, efekt ten wzmacnia dodatkowo możliwość rozsunięcia ścian i połączenia obu tych przestrzeni w jedną, kiedy zachodzi taka potrzeba. Cała przestrzeń foyer pełni również rolę tymczasowej przestrzeni wystawowej i jest bezpośrednio połączona z przestrzenią edukacyjną oraz kawiarnią. Na poziome foyer znajdują się też duże schody, zapraszające zwiedzających do „podwodnych” sal w których zlokalizowana jest stała wystawa eksponatów. Przestrzenie wystawowe znajdują się na wszystkich czterech poziomach muzeum. Doświetlają je podłużne pół-przezroczyste świetliki w powłoce dachu. W obiekcie zaprojektowana została również przestrzeń administracyjna oraz obszerne zaplecze techniczne i magazynowe.
Oosterdok to bardzo popularne miejsce w Amsterdamie, idealne dla ludzi poszukujących nowych, artystycznych inspiracji i doświadczeń. Znajdują się tutaj takie budynki jak Muzeum Nauki NEMO czy Architektoniczne Centrum Miasta ARCAM. Głównym celem naszego projektu było stworzenie muzeum otwartego i inspirującego zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, projektu, który zarówno swoją formą jak i treścią przemówi do zwiedzających i wciągnie ich w świat zabawkowej żeglugi.